BUDAPEŠŤ - Tlak na maďarskú vládu narastá. Po pondelkovej demonštrácii proti kontroverznej zmene ústavy museli zasahovať v centre Budapešti policajné zložky. Dvaja policajti skončili so zraneniami, voči desiatkam protestujúcich bolo začaté konanie.
Viac ako 60 osôb čelí konaniu v súvislosti s pondelkovou demonštráciou v okolí Kossuthovho námestia, kde sa nachádza budova maďarského parlamentu. Podľa informácií Budapeštianskeho policajného riaditeľstva (BRFK), ktoré priniesol portál index.hu, musela polícia počas protestu zasahovať – v niektorých prípadoch aj s použitím donucovacích prostriedkov.
Celkovo bolo skontrolovaných 174 osôb. V 61 prípadoch išlo o porušenie pravidiel cestnej premávky, jeden človek čelí obvineniu zo zneužitia práva na zhromažďovanie a dvoch zadržali pre podozrenie z výtržníctva. Polícia zároveň uviedla, že dvaja príslušníci bezpečnostných zložiek boli počas zásahu zranení.
Demonštranti sa podľa BRFK po 18. hodine odklonili od pôvodne nahlásenej trasy a smerovali cez reťazový most (Lánchíd) ku Kráľovským schodom v I. obvode, čo bolo označené za nezákonné zhromaždenie. Viacerí z účastníkov sa pokúsili preraziť policajný kordón.
Počas protestov museli zasahujúce zložky opakovane vyzývať niektorých jednotlivcov na opustenie priestorov – najmä tých, ktorí blokovali koľajnice električky a vjazd do garáže parlamentu. Tí boli napokon z miesta vyvedení s použitím fyzickej sily. Podľa BRFK prebieha analýza kamerových záznamov, ktoré majú pomôcť vyhodnotiť, či počas nepovolenej časti zhromaždenia došlo k ďalším trestným činom.
Masívne protesty pre zmeny v ústave
Protesty nadväzujú na prijatie 15. dodatku k maďarskej ústave, ktorý okrem iného stanovuje, že „človek je buď muž, alebo žena“, zaručuje právo platiť v hotovosti, umožňuje zbaviť občianstva osoby s dvojitým štátnym občianstvom a rozširuje právomoci polície. Zmeny čelili ostrej kritike z radov opozície i ľudskoprávnych organizácií, ktoré upozorňujú najmä na obmedzovanie práv LGBT+ komunity.
Schválenie ústavnej novely v parlamente sprevádzali aj dramatické momenty v samotnej budove – opoziční poslanci z hnutia Momentum protestovali transparentmi a zvukovými signálmi. Viaceré opozičné strany, vrátane Demokratickej koalície a Jobbiku, rokovanie bojkotovali alebo z neho odišli.
Demonštrácie v Budapešti týmto nekončia – už na utorok večer (15. apríla) je naplánovaný ďalší protest proti obmedzeniu práva na zhromažďovanie. Nezávislý poslanec Ákos Hadházy ohlásil tzv. "hídfoglalást" (obsadenie mosta) na Erzsébet híd, pričom protest má pokračovať aj v stredu. Aktivisti tentoraz avizovali, že sa chcú presunúť aj do areálu hradu. Protesty sa konajú pravidelne od marca – demonštranti už medzičasom zablokovali viaceré mosty cez Dunaj.