BRUSEL – Na pôde Európskej únie malo dochádzať k zaplatenému šíreniu tzv. green dealu (zelenej politiky). Peniaze pre mimovládne organizácie prichádzali priamo z Európskej komisie. Ovplyvnená mala byť aj debata v Európskom parlamente o šetrnejšom poľnohospodárstve k životnému prostrediu.
Holandské média prednedávnom informovali veľkom škandále, ktorý odhalil zaplatený lobbing v najvyšších miestach Európskej únie (EÚ). Brussels Signal, ktorý cituje holandské noviny De Telegraaf, uvádza, že medzi mimovládnymi organizáciami a Európskou komisiou (EK) boli uzavreté tajné dohody o šírení presadzovania tzv. "zelenej politiky".
Rozprava v parlamente
Dňa 22. januára počas plenárneho zasadnutia v Európskom parlamente (EP) začali poslanci v rámci rozpravy riešiť financovanie EÚ prostredníctvom programu LIFE. Bruselský denník vysvetľuje, že program LIFE je nástroj EÚ na financovanie opatrení v oblasti životného prostredia a zmeny klímy.
"Organizáciám (neziskovkám pozm. red.) boli pridelené ciele, aby dosiahli konkrétne výsledky lobovania s europoslancami aj členskými štátmi s cieľom presadzovať ambicióznejšiu agendu zelenej politiky," uviedol De Telegraaf.
Komisia mala na lobbing použiť peniaze z dotácii na klímu a životné prostredie (miliardy eur vo fonde). Od skupín, ktoré sa zameriavajú na ochranu životného prostredia sa požadovalo, aby svoje konanie odôvodnili. Európsky úrad pre životné prostredie (EEB) bol výslovne poverený poskytnúť aspoň 16 príkladov, v ktorých Európsky parlament vďaka ich lobistickým snahám pozdvihol snahy o presadenie zelenej politiky.
Iniciatíva
Kontroverzný zákon o obnove prírody, ktorý inicioval bývalý komisár EÚ Frans Timmermans, bol tiež propagovaný EEB, ktorá zastrešuje celkovo 185 skupín. Na ovplyvnenie debaty o "poľnohospodárstve, ktoré je šetrnejšie k životnému prostrediu", malo byť poskytnutých vyše 700-tisíc eur.
"Je výslovne nevhodné uzatvárať dohody, kde mimovládne organizácie lobujú u poslancov EP. Takéto praktiky sa tu bohužiaľ už vyskytli. Musia byť čím skôr odstránené. Opatrenia sme už zaviedli a môžem všetkých ubezpečiť, že nič podobné sa na pôde EÚ už nebude opakovať," povedal komisár pre rozpočet EÚ, boj proti podvodom a verejnú správu, Piotr Serafin s tým, že angažovanosť mimovládok je naďalej vítaná.
Názory europoslancov
Europoslanec Dirk Gotink z výboru pre kontrolu rozpočtu prisľúbil spolu s kolegami prešetriť zmluvy o dotáciách za posledných päť rokov. "Toto nie je kampaň na očiernenie ekologického hnutia. Samozrejme, že (mimovládky) majú povolené lobovať. Svoje pohoršenie vyjadrujem na adresu Európskej komisie," dodal s tým, že podľa všetkého išlo o tajnú dohodu medzi zelenou koalíciou vedenou Timmermansom a ľavicovou väčšinou v Európskom parlamente.
Holandský eurposlanec EP za hnutie Farmer Citizen Movement (BBB) Sander Smit povedal, že "je neprijateľné, ako predchádzajúca Komisia zneužila peniaze daňových poplatníkov na dotovanie zelenej politiky".
V decembri 2024 informovala EK environmentálne mimovládne organizácie, že peniaze z programu EÚ LIFE vo výške 5,4 miliardy EUR už nemožno použiť na obhajovanie a lobovanie, čo mnohí pochopili, že predtým to tak fungovalo.