DAVOS - Panamský prieplav nebol koncesiou ani žiadnym darom od Spojených štátov, povedal dnes panamský prezident José Raúl Mulino. Reagoval tak na slová amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené štáty nad prieplavom opätovne prevezmú kontrolu. Informuje o tom agentúra AFP.
Prieplav patrí Paname
"Panamský prieplav patrí Paname a bude jej patriť aj naďalej," povedal Mulino vo švajčiarskom Davose, kde sa zúčastňuje Svetového ekonomického fóra (WEF). Mulino dodal, že nie je možné obchádzať medzinárodné právo a vnucovať svoje vlastné kritériá. Panama sa podľa neho nenechá podobnými výrokmi rozptyľovať.
archívne video
Panama v utorok však poslala list generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi, v ktorom vyjadruje znepokojenie nad Trumpovými výrokmi a žiada ho, aby oznámenie odovzdal Bezpečnostnej rade OSN.
Panamský prieplav, ktorý bol otvorený v roku 1914 a je dôležitou dopravnou tepnou medzi Atlantickým a Tichým oceánom, vybudovali Spojené štáty. V roku 1977 súhlasili s jeho odovzdaním Paname od 31. decembra 1999. Američanom zostalo právo vojenskej ochrany prieplavu a prednosť pre ich vojnové lode. Toto odovzdanie Trump nazval "nezmyselným darom, ku ktorému nemalo nikdy dojať", píše AFP.
Prevzatie kontroly
Trump opätovným prevzatím kontroly nad prieplavom pohrozil už niekoľkokrát. Podľa neho sú poplatky pre americké lode za využívanie prieplavu veľmi vysoké. Okrem toho obviňuje Panamu, že dovolila Číne, aby sa vmiešala do záležitostí okolo správy kanála. V pondelok v inauguračnom prejave zopakoval svoje tvrdenie, že Čína túto vodnú cestu prevádzkuje.
Panamské úrady v pondelok začali audit spoločnosti Panama Ports, ktorá je dcérskou firmou spoločnosti CK Hutchison Holdings Ltd. hongkongského miliardára Li Ka-shinga a ktorá má kontrolu nad dvoma prístavmi pri Panamskom prielive.