Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Zmeny v dohode o brexite by porušili medzinárodné právo, povedala Von der Leyenová

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová Zobraziť galériu (4)
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (Zdroj: TASR/AP/Julien Warnand)

BRUSEL - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu varovala Britániu, že navrhované zmeny v dohode o brexite by v prípade ich schválenia boli porušením medzinárodného práva. Informovala o tom agentúra AFP.

Von der Leyenová na Twitteri vyjadrila svoje znepokojenie v súvislosti s vyhláseniami britskej vlády o jej úmysloch porušiť dohodu o odchode z EÚ. "Bolo by to porušením medzinárodného práva a podkopalo by to dôveru," napísala a dodala vetu v latinčine "pacta sunt servanda", čo v preklade znamená "dohody sa musia dodržiavať".

Vláda britského premiéra Borisa Johnsona v pondelok oznámila, že predloží legislatívny návrh, ktorý zámerne porušuje vlani podpísanú dohodu o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ. Zmeny sa týkajú tzv. írskej poistky. Zmeny podľa Londýna uľahčia obchod v rámci Spojeného kráľovstva po brexite a pomôžu v súvislosti s oživením po pandémii koronavírusu.

Britský premiér Boris Johnson
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA/AP/Matt Dunham)

Britský minister pre Severné Írsko Brandon Lewis v utorok počas interpelácií v parlamente pripustil, že navrhované zmeny porušujú právne záväzky Spojeného kráľovstva. Podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič podľa AFP povedal, že žiada mimoriadne stretnutie s britskými predstaviteľmi, na ktorom by sa hovorilo o tomto legislatívnom návrhu.

"Dal som jasne najavo, že dohoda o odchode Spojeného kráľovstva nie je otvorená na opätovné prerokovanie," povedal Šefčovič. "Očakávame, že litera a duch dohody budú plne rešpektované," dodal. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí v stredu prostredníctvom svojej hovorkyne Marie Adebahrovej vyjadrilo očakávanie, že Británia "plne implementuje" podmienky dohody, na ktorej sa s EÚ dohodla minulý rok. Takisto vyjadrilo znepokojenie, že navrhovaná legislatíva oslabí kľúčové body dohody.

Šefčovič hovoril s Goveom o obavách EÚ 

Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič, ktorý je spolupredsedom spoločného výboru EÚ a Spojeného kráľovstva dohliadajúceho na vykonávanie dohody o brexite, v utorok telefonicky hovoril so svojim britským partnerom Michaelom Goveom. Tlmočil mu obavy EÚ súvisiace s informáciami, že britská vláda možno poruší niektoré ustanovenia dohody o brexite, a tým aj svoje medzinárodné záväzky.

"So znepokojením sme prijali správy z Londýna, z prostredia parlamentu, kde sa minister britskej vlády vyjadril, že Spojené kráľovstvo je pripravené porušiť medzinárodné právo a nerešpektovať niektoré ustanovenia dohody o vystúpení z EÚ. Musím povedať, že túto tému som veľmi jasne otvoril v telefonickom rozhovore, ktorý som mal včera s Michaelom Goveom," uviedol Šefčovič po stredajšom zasadnutí kolégia komisárov.

Podpredseda Európskej komisie zodpovedný
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: TASR/Olivier Hoslet, Pool Photo via AP)

Vedúci úradu britskej vlády Michael Gove má na starosti brexit a za britskú stranu je spolupredsedom spoločného výboru EÚ a Spojeného kráľovstva dohliadajúceho na vykonávanie dohody o brexite. Šefčovič svojmu partnerovi zdôraznil, že o dohode o brexite sa už nemôže opätovne rokovať a že spoločný výbor slúži práve na to, ako túto dohodu správne a včas implementovať. "Lebo sa týka veľmi citlivých oblastí, či už hovoríme o právach občanov EÚ a Spojeného kráľovstva, ale hlavne o situáciu v Írsku a Severnom Írsku," uviedol Šefčovič.

Pripomenul, že takzvaná írska poistka sa stala predmetom osobitného protokolu v dohode o brexite, ktorý bol prerokúvaný po dlhé mesiace a každé jedno slovo v ňom bolo pozorne zvažované. "Pre nás je prekvapivé, že dohoda, ktorú podpísal premiér Boris Johnson a schválil už nový britský parlament, ktorý vzišiel z posledných volieb, sa ocitla na stole a s návrhmi, ktoré idú proti duchu a písmu samotnej dohody," upozornil Šefčovič na pozíciu exekutívy EÚ.

Maroš Šefčovič
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: TASR/AP Photo/Virginia Mayo)

Dodal, že svoj postoj konzultoval so šéfkou EK Ursulou von der Leyenovou. Tá rovnako vyjadrila znepokojenie nad tým, že Londýn je pripravený porušiť medzinárodné právo a vzájomnú dôveru potrebnú na to, aby sa obe strany dohodli na novom pobrexitovom partnerstve. Doteraz spoločný výbor zasadal dvakrát, koncom marca a v polovici júna. Šefčovič upozornil, že vo svetle posledných správ z Londýna požiadal o mimoriadne zasadnutie tohto orgánu.  

"Navrhnem, aby sa toto stretnutie uskutočnilo čím skôr, aby sme si mohli vypočuť argumenty britských kolegov. Dovtedy budeme mať ich návrh zákona riadne naštudovaný a potom prijmeme adekvátne stanovisko. Považujeme túto situáciu za mimoriadne vážnu a za stav, ktorý môže mať vážne dopady na celkový rozvoj vzťahov medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom", uviedol Šefčovič v závere rozhovoru.

Viac o téme: BruselVeľká BritániaEurópska úniaUrsula von der LeyenováBrexitMedzinárodné právo
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu