°C

Pondelok, 13. júl 2020. Meniny má Margita, zajtra Kamil.

Pochod LGBT v Poľsku mal trpkú príchuť: Násilie futbalových chuligánov, útočili aj na policajtov

Prvý LGBT pochod v Bialystoku
Prvý LGBT pochod v Bialystoku
Zdroj: SITA (AP Photo)
21.07.2019 12:00

VARŠAVA - Mesto Bialystok na východe Poľska bolo v sobotu prvýkrát dejiskom tzv. pochodu hrdosti príslušníkov sexuálnych menšín, ktorý však narušilo násilie zo strany futbalových chuligánov a konzervatívnych aktivistov organizujúcich protidemonštrácie. Tlačová agentúra AFP to uviedla s odvolaním sa na vyjadrenie miestnej polície.


Na Slovensku bola situácia úplne iná, prečítajte si aj: Nezabudnuteľné momenty dúhového pochodu: FOTO Sila tisícok ľudí, sexi kostýmy aj dojemné gestá

Približne 800 zástancov práv lesieb, gejov, bisexuálnych či transrodových ľudí pochodovalo mestom s dúhovými vlajkami a transparentmi s heslami ako "Láska nie je hriech". Výtržníci v ultranacionalistických tričkách hádzali kamene, petardy a fľaše do pochodujúcich, ako aj do policajtov, ktorí mali zaisťovať bezpečnosť.

Katolícke a nacionalistické organizácie usporiadali v sobotu v Bialystoku približne 40 rôznych protidemonštrácií vrátane rodinného pikniku, za ktorým stál jeden z miestnych poslancov. Rozhodnutie povoliť pochod sexuálnych menšín v tomto meste bolo ostro napádané náboženskými skupinami.

Prvý LGBT pochod v
Zdroj: SITA (AP Photo)

Práva LGBT ľudí sa stali v Poľsku významnou témou v kampani pred jesennými parlamentnými voľbami, pripomenula AFP. Predseda vládnucej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kacyzňski označil v apríli takéto požiadavky za "hrozbu" pre krajinu.


Galéria

Prvý LGBT pochod v Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články