Britská školáčka utiekla k Daeš, čelí kritike verejnosti: Rozhodnutie neľutuje, porodila syna | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

Britská školáčka utiekla k Daeš, čelí kritike verejnosti: Rozhodnutie neľutuje, porodila syna

Shamima Begumová
Shamima Begumová
Zdroj: SITA/Metropolitan Police via AP
17.02.2019 14:40

LONDÝN - Britská tínedžerka, ktorá v roku 2015 ušla s dvoma kamarátkami k extrémistickej organizácii Daeš v Sýrii, porodila syna. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP s odvolaním sa na právnika jej rodiny.


Ten uviedol, že 19-ročná Shamima Begumová a jej dieťa sú v poriadku. Begumová, ktorá žije v utečeneckom tábore na severovýchode Sýrie, nedávno poskytla rozhovor novinám Times. Uviedla v ňom, že počas pobytu v Sýrii jej už dve malé deti zomreli na následky choroby a podvýživy. Tiež povedala, že svoje rozhodnutie odísť k Daeš neľutuje, ale chce sa so svojím dieťaťom vrátiť domov. 

Begumová bola jednou zo školáčok zo štvrte Bethnal Green vo východnom Londýne, ktoré odišli do Sýrie, kde sa v roku 2015 vydali za bojovníkov Daeš. Bolo to v období, keď náborový program Daeš na internete zlákal mnoho ľahko ovplyvniteľných mladých ľudí do samozvaného kalifátu.

Hoci nie je známe, či Begumová spáchala nejaký zločin, ale fakt, že očividne neľutuje svoje doterajšie konanie, vyvolalo kritiku zo strany mnohých ľudí - podľa nich vďaka rozhodnutiu odísť k Daeš má byť navždy pre Britániu vydedencom. Agentúra AP sa domnieva, že tínedžerka by mohla čeliť obvineniam z podpory tejto zakázanej extrémistickej organizácie. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články