Ako tínedžeri ušli k Daeš, teraz sa chceli vrátiť: Vo Švajčiarsku ich čakal verdikt súdu | Topky.sk

°C

Pondelok, 9. december 2019. Meniny má Izabela, zajtra Radúz.

Ako tínedžeri ušli k Daeš, teraz sa chceli vrátiť: Vo Švajčiarsku ich čakal verdikt súdu

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
27.02.2019 20:50

ŽENEVA - Dvoch súrodencov, ktorí sa vrátili do Švajčiarska zo Sýrie, kam odišli ako tínedžeri, odsúdili v stredu za podporu teroristickej organizácie Daeš. Informovala o tom agentúra DPA.


Súrodenci sa zradikalizovali v mešite vo Švajčiarsku a tajne odišli cez Turecko do Sýrie, keď mal starší brat 16 rokov a jeho sestra 15, ako sa uvádza v žalobe. Ide o prvý rozsudok proti sympatizantom Daeš vo Švajčiarsku, pričom brat dostal 11 mesiacov väzenia a jeho sestra desať mesiacov. Oba verdikty sú podmienečné. Súrodenci pred procesom strávili niekoľko mesiacov vo väzbe.

Súd dospel k záveru, že mladík podporoval Daeš logisticky, jeho sestra sa starala o malé deti a učila ich angličtinu. Obaja navštevovali hodiny koránu. Mladík počas súdneho procesu tvrdil, že nepracoval pre Daeš, ale pre jedného z jeho nepriateľov, a že robil humanitárnu prácu v utečeneckom tábore. Štyri mesiace po svojom odchode zo Švajčiarska sa súrodenci skontaktovali s rodičmi a požiadali ich, aby ich priviedli domov, informovali švajčiarski vyšetrovatelia.

Ich matka následne odcestovala do Sýrie a podarilo sa jej ich dostať domov koncom roka 2015; súrodencov vtedy zatkli na letisku v Zürichu. V súčasnosti sa v Európe vedú diskusie o tom, čo urobiť s Európanmi, ktorí bojujú po boku extrémistov v Sýrii a Iraku. V tejto súvislosti švajčiarska ministerka spravodlivosti Karin Kellerová-Sutterová minulý týždeň vyhlásila, že bude radšej, ak budú podozrivých súdiť tam, nie vo Švajčiarsku.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články