Streda1. máj 2024, dnes je Sviatok práce,

Lajčák varuje: Ak nebudeme konať v otázke globálneho otepľovania, bude to katastrofa

Miroslav Lajčák
Miroslav Lajčák (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Musíme vysvetľovať občanom závažnosť a nástojčivosť súčasnej situácie, aby lepšie pochopili výzvy klimatických zmien a prispôsobili im svoje životy. Ak nebudeme dnes konať v otázke globálneho otepľovania, bude to pre ďalšie generácie katastrofa. Na zasadnutí ku klimatickým zmenám na pôde OSN v New Yorku to vo štvrtok 23. marca povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.

Lajčák zdôraznil, že úsilie v tomto smere musí byť nezávislé od toho, kto je práve pri moci, a musí sa zakladať na vedeckých údajoch. Poukázal aj na potrebu pomoci najviac zraniteľným rozvojovým krajinám pri budovaní kapacít, zavádzaní nových technológií a vytváraní partnerstiev pri riešení negatívnych vplyvov klimatickej zmeny. Ministerstvo zahraničných vecí uvádza, že klimatické zmeny majú devastujúci dopad nielen na životné prostredie, ale v priamej súvislosti zvyšujú aj rozvojové, humanitárne a bezpečnostné riziká. Patria sem napríklad strata úrodnej pôdy pre záplavy či extrémne sucho, nedostatok zdrojov pitnej vody či prístup k nerastným bohatstvám.

"Tieto elementy, znásobené zlou ekonomickou a sociálnou situáciou obyvateľstva, predstavujú vážnu hrozbu pre mier a bezpečnosť celosvetového obyvateľstva. V neposlednom rade, podľa predpovedí odborných organizácií, do roku 2050 výrazne narastie problém migrácie, keď počet ľudí nútených opustiť svoje domovy pre klimatické zmeny môže dosiahnuť až jednu miliardu," uvádza tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.

V New Yorku sa minister stretol aj s cyperským prezidentom Nicosom Anastadsiadesom, s ktorým hovoril o súčasnom vývoji situácie na rozdelenom ostrove. Lajčák pripomenul, že v poslednom období sme do procesu zmierenia a riešenia slepej uličky v rozhovoroch medzi cyperskými Grékmi a cyperskými Turkami vkladali veľké nádeje.

"Osobitne nás potešilo predloženie návrhov a náčrtov možného federálneho usporiadania Cypru v januári tohto roka. Teraz sa však zdá, že celý proces je opäť zabrzdený, čo nepomáha nikomu a ničomu. Názorové rozdiely je potrebné riešiť za rokovacím stolom, pragmaticky a s chladnou hlavou,” povedal Lajčák a zopakoval, že pozitívny výsledok rozhovorov by bol výbornou správou nielen pre Cyperčanov, ale aj pre EÚ a celý región.

Viac o téme: Globálne otepľovanieKlimatické zmenyMiroslav Lajčák
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu