Sobota4. máj 2024, meniny má Florián, zajtra Lesana, Lesia

Lipšic a Žitňanská chcú opraviť zákon o občianstve

Daniel Lipšic a Jana Žitňanská
Daniel Lipšic a Jana Žitňanská

BRATISLAVA - Nezaradení poslanci Daniel Lipšic a Jana Žitňanská chcú opraviť zákon o štátnom občianstve, ktorým prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD) reagovala na prijatie maďarského zákona o dvojakom občianstve.

Súčasný zákon pripravuje o slovenský pas tých, ktorí príjmu občianstvo iného štátu. Lipšic a Žitňanská v novele určujú výnimky, vďaka ktorým občan nepríde o slovenský pas, ak prijme cudzí. Zároveň navrhujú vrátiť slovenské občianstvo tým, ktorí oň pre spomínaný zákon prišli.

"Osobám, ktoré stratili štátne občianstvo SR nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva sa umožňuje opätovné získanie štátneho občianstva SR jednoduchším spôsobom, bez splnenia podmienok vyžadovaných pri štandardnom postupe," uvádzajú predkladatelia návrhu. Slovenský pas by mali získať späť tí, ktorí prijali cudzie občianstvo v štáte, kde mali v tom čase "povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt najmenej šesť mesiacov". Žiadateľ ďalej nemal mať v čase prijatia cudzieho občianstva trvalý pobyt na Slovensku.

Poslanci tiež zavádzajú výnimky, ktoré umožnia ľuďom prijať cudzie občianstvo a neprísť tým o slovenské. "Ide o nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva manžela za trvania manželstva, narodením, osvojením, alebo ak ho nadobudlo maloleté dieťa," konkretizujú navrhovatelia. Zároveň chcú umožniť prijať cudzie občianstvo bez straty slovenského aj vtedy, ak majú žiadatelia na území daného štátu povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt a v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva nemali trvalý pobyt na Slovensku. Lipšic a Žitňanská navrhujú účinnosť zákona od januára budúceho roka.

Súčasný zákon o štátnom občianstve pripravil za vyše dva a pol roka (od 17. 7. 2010 do 5. 4. 2013) o slovenský pas 483 ľudí, z toho 200 mužov a 283 žien. Väčšina z nich (218) stratila slovenské občianstvo pre prijatie českého. O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali nemecké (83), rakúske (53), britské (39), maďarské (34), holandské a americké občianstvo (obe po 12), nórske (8), francúzske, talianske a kanadské občianstvo (všetky po 4), švajčiarske (3), austrálske, belgické a islandské občianstvo (všetky po 2), čínske, ukrajinské a ruské občianstvo (všetky po 1).

Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zjemnenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný. V súčasnosti sa zmiernením zákona zaoberá ministerstvo vnútra. "Ministerstvo vnútra pripravuje návrh novely, ktorej účelom je zmierniť podmienky, za ktorých dochádza k strate štátneho občianstva zo zákona, ak náš štátny občan nadobudne cudzie štátne občianstvo," uviedla Alena Koišová z komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra.

Pri úprave sa rezort rozhodol opierať aj o posudky expertov z oblasti medzinárodného práva, a to v spolupráci s rezortom zahraničných vecí a subjektov, ako je Rada Európy či Vysoký komisár OBSE pre národnostné menšiny. Zatiaľ nie je jasné, kedy vláda o novele rozhodne. Spomínané expertné rokovania si totiž podľa Koišovej vyžadujú istý čas.

Súčasná právna norma je momentálne na Ústavnom súde (ÚS) SR. Skupina poslancov Národnej rady SR, ktorú vedie Gábor Gál (Most-Híd), namieta, že ustanovenie zákona hovoriace o strate štátneho občianstva SR tým, že občan prijme štátne občianstvo iného štátu, je v rozpore s Ústavou SR.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu