°C

Piatok, 27. november 2020. Meniny má Milan, zajtra Henrieta.

Kočner sa nevrátil do Leopoldova, skončil v Nitre: Premiestnenie súvisí s vraždou Jána Kuciaka

Zdroj: Jan Zemiar
11.09.2019 16:00

BRATISLAVA/NITRA - Obžalovaný Marian Kočner sa po skončení septembrových dvoch dní, počas ktorých sa konalo hlavné pojednávanie v kauze falšovania zmeniek, nevrátil naspäť do väznice v Leopoldove. Za sprievodu policajných sirén ho odviezli do Nitry.


Podľa informácií televízie Markíza má prevoz súvisieť s vraždou novinára Jána Kuciaka, z ktorej objednávky je Kočner obvinený. V Nitre má byť dočasne, aby sa oboznámil s výsledkami vyšetrovania. 

O premiestnení Mariana Kočnera rozhodol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. "To z dôvodu vykonávania vyšetrovacích úkonov v inej trestnej veci, ktorú nebudeme špecifikovať," uviedla pre televíziu hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Pokračuje hlavné pojednávanie v
Zdroj: Jan Zemiar

"Stále trváme na našom stanovisku a názore, že pokiaľ bude môj klient vo väzbe v Leopoldove, tak by mali prebiehať hlavné pojednávania v ÚVV Leopoldov. Alebo zastávame naďalej náš návrh, že by z ekonomických dôvodov mal byť Marian K. premiestnený do ÚVV v Bratislave, kde s ním aktuálne prebiehajú pojednávania," povedal Marek Para, ktorý je práve na ceste za svojím klientom. O prevoze Kočnera do Nitry, ako prvý informoval portál glob.sk.

Senát Špecializovaného trestného súdu rozhodol v utorok záporne o návrhu obhajcu Paru, ktorý chcel, aby bol Kočner premiestnený z ÚVV Leopoldov do ÚVV Bratislava. Taktiež zamietol doplňujúci návrh presunúť pojednávania do ÚVV Leopoldov. Senát taktiež zamietol návrh o tom, aby mohli zástupcovia strán informovať verejnosť o tých častiach svedectva exsiskára Petra Tótha, ktoré sa týkajú samotných zmeniek.Pojednávanie vo veciach falšovania zmeniek TV Markíza bude pokračovať v októbri v ÚVV Bratislava. 

Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála, dôvodom prevozu Mariana Kočnera do väzby v Nitre sú preventívno-bezpečnostné opatrenia. „Sú to také veci, ktoré nepatria do médií ani na verejnosť,“ povedal Gál po stredajšom rokovaní vlády. Dodal, že sú to informácie, ktoré patria iba tým zložkám, ktoré s nimi operujú.

Andruskó vypovedal v Banskej Bystrici 

Marian Kočner je obvinený aj v prípade vraždy Jána Kuciaka. Okrem neho v kauze figuruje aj Kočnerova volavka Alena Zsuszová, bratranci Miroslav Marček a Tomáš Szabó a rovnako aj Zoltán Andruskó. 

Obvinený Zoltán Andruskó v stredu vypovedal v banskobystrickom Ústave na výkon väzby. Vypovedal ako svedok v kauze vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice aj o príprave zabitia prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica. Potvrdil to jeho advokát Štefan Neszméry.

"Prípad Zoltána A. bol vylúčený na samostatné konanie, preto musel vo veci vypovedať ešte raz. Teraz už ako svedok," uviedol Neszméry. Podľa advokáta je vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka pomaly na konci. "Do 27. novembra, dokedy je predĺžená väzba podozrivých, by mala byť podaná obžaloba," priblížil. Presné informácie o tom, v akom štádiu vyšetrovanie je, nevie. Súhrnnú správu ešte nedostal.

Zoltán Andruskó bol doteraz v prípade vraždy Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, spolu s Alenou Zsuzsovou obvinený ako jej sprostredkovateľ.


Galéria

Pokračuje hlavné pojednávanie v

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články