VIDEO Mimoriadne útoky na Izrael: Armáda chystá odvetu, hrozba pre Irán a Sýriu | Topky.sk

Streda, 17. júl 2019. Meniny má Bohuslav, zajtra Kamila.

VIDEO Mimoriadne útoky na Izrael: Armáda chystá odvetu, hrozba pre Irán a Sýriu

Raketový útok na Izrael
Raketový útok na Izrael
Zdroj: SITA/AP Photo/Hatem Moussa
27.10.2018 12:40

TEL AVIV - Izraelská armáda obvinila Irán a Sýriu zo zodpovednosti za raketové útoky na židovský štát, ktoré podnikli v noci na sobotu militanti z palestínskeho pásma Gazy. Pohrozila, že odpovie útokmi na iránske ciele v Sýrii, informovala agentúra AP.


Hovorca izraelskej armády Jonathan Conricus uviedol, že útoky vykonala palestínska militantná skupina Islamský džihád, ktorá takto konala na pokyny jednotiek osobitného určenia Kuds, ktoré patria pod iránske elitné revolučné gardy a majú základňu v Sýrii. "Zistili sme jasné prepojenie medzi Gazou a Damaskom," konštatoval Conricus s tým, že izraelská odpoveď nebude "geograficky ohraničená".

Islamský džihád je Iránom podporovaná skupina, ktorá občas operuje nezávisle od militantného hnutia Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy od roku 2007, uviedla AP. Conricus dodal, že za všetky útoky z pásma Gazy je vždy zodpovedný Hamas. Izrael podľa neho ani teraz nezaregistroval, že by sa Hamas snažil raketové útoky zastaviť. Armáda židovského štátu predtým uviedla, že militanti vystrelili z pásma Gazy na Izrael približne 30 rakiet, z ktorých asi desať zneškodnil systém protivzdušnej obrany Železná kupola (Iron Dome), dve predčasne spadli ešte v pásme Gazy a zvyšok na otvorenom území v Izraeli.

Izraelská armáda reagovala náletmi na približne 80 pozícií v pásme Gazy vrátane budovy ústredia bezpečnosti. K raketovým útokom sa nepriamo prihlásila menšia palestínska militantná skupina Islamský džihád. Vo vyhlásení uviedla, že za normálnych okolností zachováva zdržanlivosť, ale "už nemôže nečinne hľadieť na zabíjanie nevinných a krviprelievanie zo strany izraelských okupantov".

Podľa AP išlo o najťažšie boje medzi militantmi z pásma Gazy a Izraelom za posledné týždne. Predchádzali im piatkové nepokoje pozdĺž hraníc pásma Gazy so židovským štátom. Izraelskí vojaci tam zastrelili niekoľkých Palestínčanov. Náhle vypuknutie bojov komplikuje misiu egyptských vyjednávačov, ktorí zintenzívnili svoju kyvadlovú diplomaciu s cieľom upokojiť situáciu a zabrániť väčšiemu konfliktu medzi Izraelom a Hamasom.

Raketový útok na Izrael
Zdroj: SITA/AP Photo/Hatem Moussa

Islamský džihád oznámil zastavenie útokov

Palestínska militantná skupina Islamský džihád sa prihlásila k raketovým útokom na Izrael, ktoré podnikla v noci na sobotu z pásma Gazy, a oznámila, že po dohode s egyptskými vyjednávačmi v tom už nebude pokračovať. Informovala o tom agentúra DPA. Islamský džihád vo vyhlásení uviedol, že jeho rozhodnutie zastaviť raketové útoky na židovský štát je reakciou na egyptské úsilie o obnovenie pokoja v pásme Gazy a deeskaláciu konfliktu. V čase, keď Islamský džihád vydal zmienené vyhlásenie, Izrael oznámil, že zaútočil v pásme Gazy na osem cieľov tejto skupiny.

Raketový útok na Izrael
Zdroj: SITA/AP Photo/Hatem Moussa

Armáda židovského štátu podľa agentúry AP predtým bilancovala, že militanti vystrelili z pásma Gazy na Izrael 34 rakiet, z ktorých 13 zneškodnil systém protivzdušnej obrany Železná kupola (Iron Dome), dve predčasne spadli ešte v pásme Gazy a zvyšok na otvorenom území na juhu Izraela. Izraelská armáda reagovala náletmi na vyše 80 pozícií v pásme Gazy vrátane budovy ústredia bezpečnosti militantného hnutia Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy od roku 2007. Pri jednom z izraelských útokov utrpelo zranenia deväť Palestínčanov, vyplýva z vyhlásenia ministerstva zdravotníctva v pásme Gazy.


Galéria

Raketový útok na Izrael Raketový útok na Izrael Raketový útok na Izrael

Nástroje k článkuZDROJ: TASRTwitter/Israel Defense Forces ‏

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články