°C

Štvrtok, 6. august 2020. Meniny má Jozefína, zajtra Štefánia.

Svetové médiá o vražde Jána Kuciaka: Slovensko v strachu, zlikvidovali novinára s priateľkou

Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj, focus online, lidovky, novinky
21.02.2019 00:02

BRATISLAVA - Vražda novinára Jána Kuciaka (†27) a jeho partnerky Martiny Kušnírovej (†27) v rodinnom dome vo Veľkej Mači otriasla minulý rok nielen Slovenskom. Bezprecedentný prípad sa stal hlavnou témou aj českých internetových portálov a novín. Informáciu postupne preberali veľké spravodajské agentúry ako AP či Reuters a správa o brutálnom čine sa šírila celým svetom.


Dokument o vražde, ktorá zmenila Slovensko: Slzám sa neubránili ani silní chlapi, odkaz Čižnárovi

K vražde mladého páru prišlo ešte v stredu 21. februára 2018. Keď sa matka nevedela skontaktovať so svojou dcérou Martinou, zavolala 25. februára na policajnú tiesňovú linku a hliadka išla dvojicu skontrolovať. Cez okno zbadala niekoho ležať na podlahe.

Na druhé ráno sa o dvojnásobnej vražde začali dozvedať slovenské aj zahraničné médiá. Verejnosť bola doslova v šoku. Jána Kuciaka strelil páchateľ do hrude, jeho priateľku do hlavy. Od začiatku bola za motív odporného činu považovaná novinárova investigatívna práca.

Svetové médiá o vražde
Zdroj: FB, Ján Zemiar, TASR

DPA

"Slovenská verejnosť je šokovaná. Investigatívneho novinára a jeho priateľku chladnokrvne zavraždili. Aj policajný prezident vidí motív tohto činu v investigatívnej práci obete," napísala v súvislosti s týmto prípadom nemecká tlačová agentúra DPA.

Svetové médiá o vražde

Reuters

Podľa agentúry Reuters vražda Jána Kuciaka šokovala Slovensko a upozornila na obavy tamojšej verejnosti týkajúce sa korupcie. Životný štandard na Slovensku sa po vstupe do EÚ v roku 2004 podľa Reuters výrazne zvýšil, mnohí Slováci však stále poukazujú na nedostatočné stíhanie korupčnej trestnej činnosti. 

Svetové médiá o vražde

ČT24

"Ide o prvý prípad vraždy novinára v novodobej histórii Slovenska," zhodnotila česká spravodajská televízia ČT24. Spravodajský portál Novinky.cz písal o "Slovensku v strachu".

Svetové médiá o vražde

AP

Správy z AP postupne začali preberať nielen anglicky píšuce weby (ako napríklad známy americký Washington Post či ABC News alebo britský MailOnline), ale napríklad aj tie španielske. Slovensko: Investigatívny novinár a jeho priateľka zabití, znie titulok portálu 20minutos.com.

Svetové médiá o vražde

Svetové médiá o vražde

Svetové médiá o vražde

Svetové médiá o vražde

Nemecko

Tragická správa sa rozšírila aj do Nemecka. Focus Online zverejnil článok s krátkym a úderným titulkom Investigatívny novinár na Slovensku zavraždený.

Svetové médiá o vražde

Maďarsko

V dome zabili slovenského novinára a jeho družku, aj tak zneli titulky maďarských článkov.

Svetové médiá o vražde

Maďarský spravodajský server Privatbankar.hu. citoval agentúru Bloomberg, podľa ktorej sa Európskej únii nepodarilo uplatniť na východnej periférii svoje hodnoty - a ak by teraz mala prijímať nových členov, ešte viac by to oslabilo existujúce normy.

"Dospeli sme k bodu, keď sa v EÚ investigatívni novinári stávajú obeťami profesionálnych vrahov. Zavraždením slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej umlčali v priebehu niekoľkých mesiacov už druhého novinára, ktorý preveroval prepojenie organizovaného zločinu s politikou: začalo sa to vlani v októbri vraždou novinárky na Malte," napísal komentátor Csaba Káncz.

Bosna

V bosnianskom jazyku zverejnil portál Radio Slobodna Evropa článok s titulkom "Slovensko: Zlikvidovaný novinár a jeho priateľka.

Svetové médiá o vražde

Reportéri bez hraníc

Vraždu odsúdili na sociálnej sieti aj Reportéri bez hraníc. "RSF dôrazne odsudzuje vraždu investigatívneho slovenského novinára #jankuciak a jeho partnerky a vyzýva kompetentných, aby postavili zodpovedných pred spravodlivosť," písalo sa na Twitteri.


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články