Najlepšia herečka Európy pochádza zo Slovenska | Topky.sk

Štvrtok, 17. október 2019. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

Najlepšia herečka Európy pochádza zo Slovenska

Alexandra Borbély
Alexandra Borbély
Zdroj: Film Europe
10.12.2017 15:00

BERLÍN - Slováci môžu byť opäť na čo pyšní! Na sobotňajšom udeľovaní Európskych filmových cien za najlepšiu herečku tentoraz triumfovala Alexandra Borbélyová za úlohu v maďarskom filme O tele a duši (Testről és lélekről), ktorý získal hlavnú cenu na tohtoročnom filmovom festivale Berlinale. Francúzsko-americká herečka Julie Delpyová zase dostala cenu za "európsky prínos pre svetovú kinematografiu".


Švédsku satiru Štvorec (The Square) od režiséra Rubena Östlunda vyhodnotila v sobotu Európska filmová akadémia (EFA) ako najlepší európsky film tohto roka. V rámci 30. ročníka udeľovania Európskych filmových cien zvíťazila táto snímka v celkove šiestich kategóriách, informovala agentúra DPA.

Štvorec si odnáša z galavečera v Berlíne ceny ako najlepší hraný film a najlepšia komédia, ale aj ako film s najlepším scenárom či réžiou. Claes Bang, ktorý v ňom stvárnil hlavnú úlohu, bol ocenený za najlepší mužský herecký výkon.

Östlund získal tento rok za Štvorec aj Zlatú palmu na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes. Film bol taktiež nominovaný na Oscara. Na sobotňajšom udeľovaní Európskych filmových cien v nemeckej metropole sa zúčastnilo približne 900 hercov, režisérov a iných osobností strieborného plátna.

Alexandra Borbélyová vo filme O tele a duši
Alexandra Borbély
Zdroj: Film Europe


Galéria

Alexandra Borbély Alexandra Borbélyová vo filme

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: Film Europe

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články