Utorok30. apríl 2024, meniny má Anastázia, zajtra

Pittsburská dohoda o vytvorení spoločného štátu Čechov a Slovákov má 105 rokov

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Pittsburská dohoda tvorí jeden zo základných kameňov vzniku bývalého Československa, spoločného štátu Čechov a Slovákov. V Pittsburghu, v americkom štáte Pensylvánia, ju uzavreli zástupcovia krajanských organizácií združujúcich Čechov a Slovákov v Spojených štátoch - Slovenskej ligy, Českého národného združenia a Zväzu českých katolíkov s lídrom zahraničného odboja a budúcim československým prezidentom Tomášom Garriguom Masarykom.

V utorok 30. mája uplynie od tohto okamihu 105 rokov. Na dokumente sa síce uvádza dátum 30. máj, ale 29 účastníkov stretnutia v Pittsburghu ho oficiálne podpísalo až o deň neskôr. Prvým dokumentom, ktorý predznamenal vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov sa stala dohoda podpísaná 22. októbra 1915 v Clevelande. V piatich bodoch hovorila o spojení českého a slovenského národa vo federatívnom zväzku s úplnou národnou autonómiou Slovenska, o volebnom práve a o forme vlády. Na Clevelandskú dohodu nadväzovala v roku 1918 Pittsburská dohoda - dokument o súhlase s politickým programom spojenia Čechov a Slovákov v spoločnom štáte.

archívne video 

Slovensko30: Historička Blehová: Ľútosť nad rozdelením Československa na rokovaniach nezaznela (Zdroj: TASR - Jakub Kotian)

Prvé vety sformuloval T. G. Masaryk 

"Schvaľujeme politický program usilujúci sa o Spojenie Čechov a Slovákov v samostatnom štáte z Českých Zemí a Slovenska. Slovensko bude mať svoju vlastnú administratívu, svoj snem a svoje súdy. Slovenčina bude úradným jazykom v škole, v úrade a vo verejnom živote vôbec," tak znejú prvé vety z historického dokumentu, ktorý sformuloval Tomáš Garrigue Masaryk počas svojej návštevy Spojených štátov. Hlavným posolstvom Pittsburskej dohody je súhlas amerických krajanov s politickým programom spojenia Čechov a Slovákov v spoločnom štáte. Podľa historikov mala dohoda presvedčiť o tomto cieli tak americkú verejnosť, ale aj amerického prezidenta Woodrowa Wilsona.

Originál listiny zavítal na Slovensko v troch rokoch

Pittsburská dohoda však nepoložila len základný kameň spoločného štátu Čechov a Slovákov, ale prakticky od začiatku vyvolávala napätie medzi politickými reprezentáciami oboch národov a po roku 1919 sa stala predmetom vnútropolitického zápasu o autonómiu Slovenska. Niektorí českí politici spochybňovali jej právnu záväznosť s odôvodnením, že ide iba o lokálnu dohodu amerických Čechov a Slovákov. Samotný Tomáš G. Masaryk v diele Světová revoluce (1925) napísal, že dohodu uzavreli preto, "aby sme upokojili malú skupinku Slovákov, ktorá snívala o bohvieakej nezávislosti pre Slovensko".

Originál listiny zavítal na Slovensko v rokoch 1938, 1991, 2008 a v júni 2018 sa stala Pittsburská dohoda súčasťou reprezentatívnej Česko-slovenskej/Slovensko-českej výstavy na Bratislavskom hrade. Ešte pred tým, 9. septembra 2007, odovzdali predstavitelia Slovenskej ligy v Spojených štátoch originál dohody americkému historickému múzeu - Senator John Heinz History Center v Pittsburghu.

Viac o téme: VytvorenieČeskoslovenskoPittsburská dohoda
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu