Štvrtok, 1. jún 2023. Meniny má Žaneta, zajtra Oxana, Xénia.

Prvé zmluvy v súvislosti s obnovou nemocníc sa majú podpísať budúci týždeň

Ilustračné fotoGaléria fotiek (4)
Ilustračné foto
Zdroj: TASR - Štefan Puškáš

BRATISLAVA - Zmluvy s niektorými nemocnicami na čerpanie peňazí z plánu obnovy na obnovu nemocníc by sa mali podpísať na budúci týždeň. Ktoré zariadenia by mali získať peniaze z výzvy za vyše 212 miliónov eur, zatiaľ nezverejnili, vyhodnotenie sa naďalej preveruje. Na stredajšom tlačovom brífingu o tom informoval dočasne poverený premiér Eduard Heger, ktorý je poverený aj riadením rezortu zdravotníctva. Avizoval, že do nemocničného sektora by malo smerovať aj 22 miliónov eur z výzvy na obnovu vozového parku zdravotnej záchrannej služby.


Pôvodný zoznam úspešných žiadateľov o financie z výzvy na obnovu nemocníc rezort zdravotníctva zverejnil nedávno. Heger však po odchode rezortného šéfa Vladimíra Lengvarského nechal vyhodnotenie výzvy preveriť. "Žiadosti boli vyhodnotené a tie, ktoré sú v poriadku, budeme na budúci týždeň podpisovať zmluvy. Pri niektorých nemocniciach ešte preverujeme procesy a tým pádom ešte treba počkať na výsledok. Pracujeme na tom, aby sme podporili čo najviac nemocníc," uviedol.  

Archívne VIDEO

Výstavba bude pokračovať

Štátny tajomník Michal Palkovič dodal, že budúci týždeň budú zverejňovaní jednotliví poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí financie v rámci výzvy dostanú. "Musíme dokončiť dokumentačnú analýzu," vysvetlil. Presun financií, určených pre záchranky, Heger odôvodňuje ich lepším využitím v nemocničnom sektore. "Prišli sme na to, že záchranky majú v platbách za zdravotnú starostlivosť, ktorú dostávajú z verejného zdravotného poistenia, aj časť, z ktorej si obnovujú svoj vozový park, preto sme upustili od využitia peňazí na obnovu vozového parku a presúvame ich na dôležitejšiu prioritu, a to je výstavba a rekonštrukcia nemocníc. Dôležité je povedať, že o žiadne peniaze neprídeme," skonštatoval.

Eduard Heger
Galéria fotiek (4)
Eduard Heger
Zdroj: Topky/Vladko Anjel

Heger tiež potvrdil, že výstavba nemocnice na bratislavských Rázsochách zo zdrojov z plánu obnovy bude pokračovať. "Do konca týždňa bude hotový harmonogram výstavby," povedal. Kľúčové je podľa neho dobehnúť omeškanie. Informoval tiež o zrýchlení procesu pri podpisovaní zmlúv so žiadateľmi o ostatné výzvy z plánu obnovy. "Do konca apríla bude podpísaných 100 zmlúv, ďalšie budú pribúdať rovnakým tempom," spresnil. Má ísť o projekty, týkajúce sa duševného zdravia, ošetrovateľskej starostlivosti či budovania nových ambulancií. Zdôraznil, že budú podpísané zmluvy s 21 žiadateľmi o príspevok na zriadenie novej ambulancie.

SKZZ kritizuje presun peňazí z plánu obnovy,určených pre záchranky, do nemocníc

Slovenská komora zdravotníckych záchranárov (SKZZ) kritizuje rozhodnutie o presune 22 miliónov eur z plánu obnovy, vyčlenených na nákup nových záchraniek, do nemocničného sektora. "Toto je veľmi zlá správa pre našich pacientov aj záchranárov. Vozový park v štátnych záchrankách tieto vozidlá potreboval ako soľ," skonštatoval prezident komory František Majerský. Presun financií v stredu avizoval dočasne poverený premiér Eduard Heger, ktorý aktuálne riadi aj rezort zdravotníctva.  

Prvé zmluvy v súvislosti
Galéria fotiek (4)
Zdroj: Getty Images

"Slovensko vyčlenilo v pláne obnovy viac ako 20 miliónov eur, Brusel ich schválil a niekto po dvoch rokoch ničnerobenia zistí, že sa sanitky a ďalšie vozidlá už nestihnú obstarať. Toto sa skutočne môže stať asi len na Slovensku," doplnil. Zástupcovia SKZZ podľa jeho slov už dávno upozorňovali ministra zdravotníctva aj premiéra na neplnenie plánu obnovy. "Opakovane boli na ohrozenie termínu reforiem, výstavby staníc ZZS a obstarávania vozidiel, zástupcami komory upozorňovaní aj ďalší úradníci na ministerstve zdravotníctva, a to najmä z dôvodu, že ak sa sanitky začnú obstarávať neskoro, môže byť problém s ich dodaním kvôli celkovej situácii na trhu s vozidlami a viac ako ročnými čakacími lehotami v celej Európe," skonštatoval Majerský.

Prvé zmluvy v súvislosti
Galéria fotiek (4)
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Pripomenul, že financie mali slúžiť na obstaranie 158 sanitných vozidiel, 30 vozidiel tzv. rendez-vous (osobné vozidlo s lekárom) a deväť vozidiel na zásahy pri hromadných udalostiach. Prijímateľom investície mali byť štátne záchranky. "Dodnes však s nimi ministerstvo zdravotníctva pravdepodobne ani nepodpísalo zmluvy o poskytnutí prostriedkov," skonštatoval Majerský. Komora v tejto súvislosti vyzýva Hegera, aby vysvetlil, prečo sa rozhodol záchrankám financie odobrať. "Rovnako ho vyzývame, aby pomenoval konkrétnych vinníkov zmarenia tejto investície a vyvodil hmotnú zodpovednosť. Nemôžeme sa donekonečna tváriť, že sa nič nestalo a že za to nik nenesie zodpovednosť," skonštatoval Majerský.

Prvé zmluvy v súvislosti s obnovou nemocníc sa majú podpísať budúci týždeň

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články