Štvrtok18. júl 2024, meniny má Kamila, zajtra Šarlota, Dušana

Politický horoskop na rok 2023: Prvé mesiace budú ťažké! Čaká nás kríza, boj o moc a napätie

Zobraziť galériu (4)
(Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA – Ako sa hovorí, okrem smrti nemáme isté nič. Napriek tomu sa nájdu ľudia, pre ktorých sa stalo predpovedanie budúcnosti živobytím. S jedným takýmto, astrológom Jiřím Kubíkom, sme sa rozprávali o tom, ako to bude v roku 2023 vyzerať na našej politickej scéne, ale aj o tom, aké nálady budú prevládať v spoločnosti.

Spomínaný Jiří Kubík pôsobí v rámci českej astrologie na svojom webe ceskaastrologie.cz.

Na úvod poznamenal, že pokiaľ chceme astrologicky skúmať astrologické vplyvy na rok 2023, je nepochybne dobré začať horoskopom Slovenska. "Bez akýchkoľvek politických predsudkov je stále funkčný horoskop zo 14.3.1939. Tento horoskop je astrologicky funkčný v dôležitých medzníkoch štátu v rokoch 1948, 1968, 1993, pri vstupe do EÚ 2004, je tu vidieť revolučnú nálada na Slovensku, ktorú vyvolala vražda Jána Kuciaka,“ uviedol astrológ.

Už v predpovedi na rok 2021 uviedol, že „v tomto zmysle nie je rokom kritickým, avšak už od podzimu možno vnímať nárast sociálneho napätia. Dá sa očakávať začiatok hlbšej politickej a spoločenskej krízy na Slovensku. Tá bude vrcholiť v rokoch 2022 a 2023.“ Jeseň 2021 následne priniesla skutočne krízu v súvislosti s vlnou koronavírusu.

Pripomenul, že v rámci minuloročnej predpovede uvádzal, že hlavná kríza je tu vidieť v roku 2022. "Solárny horoskop na rok 2022 obsahoval konštelácie politickej krízy a bolo možné si predstaviť možnosť predčasných volieb. Od jesene 2022 bolo zrejmé, že existencia vlády začala byť neistá, v decembri došlo k jej pádu. Horoskop tiež napovedal nárast napätia v medzinárodných vzťahoch, predel v tomto zmysle predstavovala vojna na Ukrajine,“ poukázal.

Aký bude rok 2023?

Prejdime ale už k roku 2023. Astrológ hovorí v súvislosti s prvými mesiami o hlbokej kríze vládnutia. „Ide o vyslovene revolučné konštelácie, ktoré predznamenávajú zásadný obrat v doterajšom smerovaní štátu. Hrá sa o dlhodobú dôveru v inštitúcie. Ide o krízu demokraticky volených inštitúcií a dôvery vo volených zástupcov. Situácii tiež nebude pomáhať konštelácia napovedajúca nárast sociálneho napätia. Radoví ľudia budú skôr pociťovať pokles životnej úrovne v dôsledku inflácie a nárastu cien energií. Situáciu budú naďalej komplikovať napäté medzinárodné vzťahy, čo vypovedá, že dopady vojny na Ukrajine budú pokračovať. Najmä prvá polovica roka v tomto zmysle nie je pozitívna,“ uviedol. 

Politický horoskop na rok
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: TASR/Martina Kríková)

Prvé štyri mesiace sú podľa neho v znamení veľkého spoločenského napätia a bojov o moc. Pravdepodobné sú aj škandály. Najkritickejšie sú pritom prvé dva mesiace. „Keď voľby prebehnú po tejto dobe, zrejme to prispeje k stabilite. Najmä koniec apríla už pôsobí pozitívnejšie. Príjemne pôsobí konštelácia od júna ďalej. Druhá polovica roka je pokojnejšia, ale je v znamení sklamania, pretože nová vláda bude čeliť narastajúcemu sociálnemu napätiu v spoločnosti. Ľudia budú vnímať, že sa im s novou vládou nedarí lepšie. Druhá polovica roka je však o väčšom politickom pokoji,“ tvrdí astrológ.

Zrejme dôjde aj k zmene politických elít. Z pohľadu upokojenia hašterivej situácie to bude zmena k lepšiemu, avšak vláda bude podľa neho čeliť naďalej nepriaznivej medzinárodnej situácii a dôsledkom z toho plynúcim a tiež narastajúcemu sociálnemu napätiu. „A neverím tomu, že z ďalších volieb vzíde dlhodobo stabilná vláda majúca podporu obyvateľstva. To v zásade ani nie je za daných okolností možné. Druhá polovica roka však pôsobí pozitívnejšie,“ dodal.

Politický horoskop na rok
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: TASR/ František Iván)

Aké budú nálady v našej spoločnosti?

Aj tu astrológ prízvukuje, že najmä január a február pôsobí vyslovene dramaticky, ale ani marec nie je oveľa lepší. Koniec apríla však už prináša mierne upokojenie nálad. „Veľmi príjemný mesiac je jún a vlastne celé leto, dobre pôsobí september. Jeseň a zima už môžu prebiehať za väčšieho pokoja ako tohtoročná zima. Začiatok roka bude pod náladou sklamanie z vládnutia, budú ďalšie škandály, konflikty a emotívne situácie,“ uviedol.

„Podľa mňa nová vláda nemá veľmi čo nové priniesť. Bude nastupovať za kritických vplyvov a v zložitej situácii, keď nebude mať v ruke nástroje ako zvrátiť ekonomicky negatívny vývoj pre bežných ľudí. Značná časť obyvateľov môže pocítiť pokles životnej úrovne. Druhá polovica roka je síce stále o sociálnom napätí, ale aj o relatívnom upokojení situácie. Nejakú formu upokojenia prinesie,“ uzavrel.

Viac o téme: AstrológRok 2023Horskop
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu