Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Novelizáciou zákonov sa má zabrániť šikanóznym obštrukciám verejnosti

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA - Zabrániť šikanóznym obštrukciám zo strany verejnosti by mohla novela, ktorá upravuje niektoré zákony v súvislosti so zrýchlením niektorých konaní. Poslanci Národnej rady (NR) SR ju vo štvrtok posunuli do druhého čítania. Novelou sa má zachovať právo verejnosti vyjadrovať sa k správe vecí verejných, ale zároveň vytvoriť predpoklady, aby toto právo bolo v rovnováhe s právom vlastníkov nehnuteľností na získanie rozhodnutí v reálnom čase.

Podľa predkladateľov dochádza často k prípadom, keď verejnosť podáva výhrady s cieľom oddialiť právoplatnosť rozhodnutia.

"Niektorí predstavitelia tzv. verejnosti údajne vykonávajú svoje zákonné práva šikanóznym spôsobom, a to ako v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie, tak aj v následnom správnom konaní o povolení navrhovanej činnosti. Tieto svoje práva vykonávajú často výlučne s cieľom odďaľovania právoplatnosti rozhodnutia o povolení činnosti, prípadne s cieľom sofistikovaného vyvíjania nátlaku na navrhovateľov projektu," vysvetlili poslanci v dôvodovej správe. V takomto prípade jednotlivcom podľa poslancov v skutočnosti nejde o ochranu životného prostredia ani o zmiernenie vplyvov na životné prostredie.

Upraviť by sa mal aj zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie

Novela by mala upraviť napríklad zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, kde by sa mohla upraviť definícia pojmu povolenie. Za povolenie by sa po novom nepovažovalo kolaudačné rozhodnutie, povolenie na užívanie ani ich zmena, a to aj z dôvodu zamedzenia rozdielneho výkladu pojmu povolenie. "Za povolenie sa teda nepovažuje rozhodnutie, ktoré oprávňuje užívať projekt, ale len rozhodnutie, ktoré oprávňuje realizovať projekt, teda územné rozhodnutie a stavebné povolenie," vysvetlili predkladatelia.

Ak pripomienky dotknutej verejnosti smerujú proti obsahu záväzného stanoviska dotknutého orgánu, príslušný orgán by konanie podľa návrhu neprerušil, ale pri odôvodnení svojho rozhodnutia stanoviská vyhodnotil "na základe správnej úvahy". Poslanci chcú touto úpravou eliminovať šikanózny výkon práva verejnosti "podávaním zjavne neodôvodnených pripomienok a námietok, ktorých cieľom je spôsobovať obštrukcie a brzdiť povoľovacie konanie".

Poslanci tiež okrem iného navrhujú, aby sa konanie časovo koncentrovalo tak, že by sa neprihliadalo na stanoviská jednotlivých orgánov doručených po lehote. Upraviť chcú aj vecnú stránku pripomienok. Nová legislatíva by v prípade definitívneho schválenia mohla byť účinná od 15. októbra.

Register turistických trás sa nezriadi, koaličný návrh neprešiel

Na Slovensku sa nezavedie štátny register turistických informačných miest smerovníkov a trás.  Poslanci Národnej rady (NR) SR totiž vo štvrtkovom hlasovaní neschválili návrh zákona o turistických trasách. Návrh podali poslanci za SaS a OĽANO. Z prítomných 135 poslancov hlasovalo za 67, proti 55 a zdržalo sa 11. Spomedzi koaličných poslancov boli proti členovia klubu Sme rodina, ako aj György Gyimesi (OĽANO).

Autori návrhu tvrdili, že doposiaľ neexistoval jednotný právny rámec pre problematiku turistických trás a značenia. Zákon mal riešiť turistické trasy, proces a zodpovedné osoby za ich značkovanie. Upravovať mal aj práva a povinnosti turistov, správcov turistickej trasy, vlastníka, nájomcu a správcu pozemku, cez ktorý vedie turistická trasa, ako aj financovanie trás. Správcom a prevádzkovateľom turistického registra malo byť Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Viac o téme: ZákonNovelaKonanieZrýchlenie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu