°C

Pondelok, 8. marec 2021. Meniny má Alan, Alana, zajtra Františka.

KORONAVÍRUS Chcú sa očkovať a neprídu: V Košiciach chýbali desiatky objednaných na vakcináciu

Zdroj: Štátny ústav pre kontrolu liečiv
20.01.2021 13:23

KOŠICE - Na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 do Očkovacieho centra Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v utorok (19. 1.) neprišlo 45 zo 400 prihlásených. V pondelok to bolo až 85 ľudí. Potvrdila to Ladislava Šustová z komunikačného oddelenia nemocnice s tým, že žiadna vakcína pritom nevyjde v UNLP na zmar. 


Záujemcovia o očkovanie, ktorí neprišli, sa hlásili prostredníctvom webstránky korona.gov.sk. "Zoznam so 400 menami dostávame denne od Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Príčiny, prečo k tomu dochádza, nevieme identifikovať. Vyzvali sme však ľudí, ak sú prihlásení, aby sa na očkovanie dostavili, samozrejme, pokiaľ im v tom nebránia kontraindikácie či akútne zhoršenie zdravotného stavu," uviedla Šustová.

Viac informácií nájdete aj na Facebooku

Tým, že objednaní ľudia na očkovanie neprídu, však nedochádza k znehodnoteniu vakcín. "Výhodou je umiestnenie mrazničky do mínus 80 stupňov Celzia, ktorá sa nachádza len pár metrov od Očkovacieho centra. Naši zdravotníci vedia veľmi precízne logisticky nastaviť očkovacie dávky a rozmraziť len toľko ampuliek s vakcínou, koľko je potrebné, a ktoré sa za pár dní aj reálne spotrebujú," doplnila. Rozmrazenie ampuliek trvá len 30 minút a dochádza k nemu priebežne podľa potreby.

Aktuálne sa v UNLP lieči 238 ľudí na ochorenie COVID-19, z nich 19 pacientov je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. „Dobrou správou je, že sa nám podarilo navýšiť kapacitu vyčlenených lôžok pre týchto pacientov na aktuálnych 321. To znamená, že v tejto chvíli je obsadenosť covidových lôžok 74 percent," informovala Šustová.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články