°C

Štvrtok, 13. august 2020. Meniny má Ľubomír, zajtra Mojmír.

Poslanci sa zídu opäť v utorok: V parlamente majú hovoriť o zmenách v štátnom rozpočte

Rokovanie parlamentu
Rokovanie parlamentu
Zdroj: NR SR
12.07.2020 09:02

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR sa zídu opäť v utorok (14. 7.). V úvode dňa sa majú venovať zmenám v štátnom rozpočte. Popoludní by mali hlasovať o novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov, ako aj o novele zákona o hazarde. Poslancom zo schváleného programu aktuálnej schôdze ostáva ešte niekoľko neprerokovaných bodov. Rozhodnúť by mali definitívne aj o novele zákona o prokuratúre, ktorá upravuje spôsob voľby šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR.


Novela zákona o štátnom rozpočte na tento rok hovorí o zvýšení hotovostného schodku štátu o 9,2 miliardy eur. Tiež majú vzrásť celkové výdavky štátu o takmer 7,8 miliardy eur. Rezort financií zmenou reaguje na dôsledky pandémie nového koronavírusu, ako aj výpadok daňových a nedaňových príjmov. Zmeny tiež zdôvodňuje potrebou zabezpečiť zdroje na nepokryté výdavky, s ktorými tohtoročný rozpočet nepočítal.

Diskutovať majú poslanci aj o návrhu zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím. Dôvody na odvolanie komisára pre deti a komisára pre osoby so zdravotným postihnutím by sa na základe neho mali rozšíriť. O oboch právnych normách majú rokovať v skrátenom režime.

Riešiť sa budú aj potraty

Popoludní by malo plénum rozhodnúť o tom, či posunú do druhého čítania zmeny v oblasti potratov z dielne OĽaNO. Predkladatelia hovoria o podporných opatreniach pre ženy zvažujúce umelé prerušenie tehotenstva z dôvodu ťažkej ekonomickej situácie. Predĺžiť navrhujú lehotu na rozmyslenie zo 48 na 96 hodín.

Poslanci sa zídu opäť
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Pri interrupcii zo zdravotných dôvodov či poškodenia alebo nezdravého vývoja plodu navrhujú dva lekárske posudky. Podobný návrh predložili aj nezaradení opoziční poslanci. Dva návrhy na obmedzenie vykonávania potratov predložili aj poslanci za ĽSNS.

Dôchodkový vek aj antibyrokratický zákon

Zákonodarcovia by mali na aktuálnej schôdzi definitívne rozhodnúť aj o tom, ako sa upraví spôsob výberu a voľby šéfa GP SR. Novelou zákona o prokuratúre by sa mal okrem iného rozšíriť okruh osôb, ktoré môžu na túto funkciu kandidovať.

Na programe schôdze je aj návrh na zmenu pri ústavnom zastropovaní dôchodkového veku. Poslanecký návrh zákona chce odstrániť krivdu, ktorá vznikla ženám ročníkov 1957 až 1963. Zákonodarcovia by mali tiež rokovať o návrhu antibyrokratického zákona, ktorý predložila skupina opozičných poslancov na čele s podpredsedom parlamentu Petrom Pellegrinim.


Galéria

Rokovanie parlamentu

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články