Štvrtok, 6. október 2022. Meniny má Natália, zajtra Eliška, Elisa.

ONLINE zo súdu v kauze zmenky: Prokurátor navrhuje väzbu pre Ruska, Kočner si trhá papieriky

Pokračuje pojednávanie v kauze falšovania zmeniek. Pavol Rusko je neprítomný.Galéria fotiek (12)
Pokračuje pojednávanie v kauze falšovania zmeniek. Pavol Rusko je neprítomný.
Zdroj: Maarty

BRATISLAVA - Pojednávanie v kauze falšovania zmeniek v novembri odročili na začiatok decembra. Urobili tak na základe práceneschopnosti obžalovaného Pavla Ruska, ktorý náhle zmenil názor a zrazu sa chce súdov účastniť.


  • Marian Kočner a Pavol Rusko sú obžalovaní z falšovania miliónových zmeniek TV Markíza
  • Na hlavnom pojednávaní vypovedal aj jeden z najbohatších Slovákov Milan Fiľo, rovnako ako svedkovia predtým, vypovedal, že o zmenkách nevedel
  • Ako svedkyňa vypovedala aj redaktorka Nina Sobotovičová Kočnera nahnevalo, že si ho Sobotovičová počas jedného telefonátu nahrávala bez jeho vedomia
  • Posledné pojednávania boli odročené pre Ruskovu práceneschopnosť
  • Prokurátor Ján Šanta spochybnil Ruskovu PN-ku a navrhol pre obžalovaného väzbu
  • Splnomocnenec Markízy Daniel Lipšic spochybnil aj lekára, ktorý Ruskovi PN-ku vystavil
  • Súdne pojednávanie sa koná vo väznici v Justičnom paláci v Bratislave práve preto, aby sa ho mohol zúčastňovať aj Kočner
  • Pavol Rusko je obžalovaný aj z objednávky vraždy Sylvie Volzovej a prokurátor podal obžalobu na Mariana Kočnera v prípade vraždy Jána Kuciaka

12:09 Vyjadrenie Daniela Lipšica

12:00 Vyjadrenie prokurátora Jána Šantu

11:52 Nasleduje obedná prestávka.

11:15 Po prestávke pokračuje advokát Martin Pohovej v čítaní zdĺhavých listín. 

10:58 Nasleduje 5-minútová prestávka.

10:48 Zdĺhavé čítanie listinných dôkazov si Kočner kráti trhaním papierikov. Pred sebou má už slušnu kôpku. 

10:11 Pohovej pokračuje v čítaní dôkazných listnín, občas na ne reaguje aj obžalovaný Marian Kočner, či právni zástupcovia Markízy. 

09:43 Hlavné pojednávanie po prestávke pokračuje, Pohovej pokračuje v čítaní listninných dôkazov.

09:33 Nasleduje 10-minútová "toaletná" prestávka, o ktorú požiadal obžalovaný Marian Kočner. 

09:21 Na dnešnom hlavnom pojednávaní sa budú čítať listinné dôkazy. Začína Martin Pohovej zápisnicou z roku 1999. 

Pokračuje pojednávanie v kauze
Galéria fotiek (12)
Zdroj: Maarty

09:19 Obžalovaný Marian Kočner je viditeľne nervózny, medzi obhajcami Mandzákom a Parom si trhá papierik. 

09:13 Súd vykoná hlavné pojednávanie všetky tri dni aj v neprítomnosti Pavla Ruska. 

09:11 Splnomocnenec Daniel Lipšic navrhuje, aby dal súd preskúmať zdravotnú dokumentáciu Pavla Ruska. Predseda senátu hovorí, že to už urobil. 

09:10 "Obžalovaný nemá právo určovať, čo sa má a čo sa nemá na hlavnom pojednávaní vykonať," povedal prokurátor Ján Šanta. 

Pokračuje pojednávanie v kauze
Galéria fotiek (12)
Zdroj: Maarty

09:03 Rusko dal súhlas, aby sa listinné dôkazy čítali bez jeho prítomnosti. 

09:02 Pavol Rusko doručil súdu práceneschopnosť a to, že je hospitalizovaný, v piatok poobede. "Šťastie, že sa predseda senátu zdržiava v piatok poobede na pracovisku," povedal predseda senátu Emil Klemanič. 

09:00 Začína sa ďalšie pojednávanie v kauze falšovania miliónových zmeniek. Prítomný je obžalovaný Marian Kočner. Pavol Rusko je aj naďalej práceneschopný. 

Pokračuje pojednávanie v kauze
Galéria fotiek (12)
Zdroj: Maarty

Pokračuje pojednávanie v kauze
Galéria fotiek (12)
Zdroj: Maarty

Zaujímavosťou je, že ani na jednom z pojednávaní doteraz neboli zároveň prítomní obaja obžalovaní, teda Marian Kočner a Pavol Rusko Vždy sa totiž dostaví len jeden z nich, pričom druhý dá vždy žiadosť o konanie v jeho neprítomnosti.

Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v rámci ktorých Marian Kočner požadoval vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000. Žalovaným v prvom rade bol Pavol Rusko. Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza - Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

Špecializovaný trestný súd pojednával v kauze zmeniek už 13 dní, avšak zmenky samotné na súde ešte neboli skúmané. O tých by mali hovoriť predvolaní znalci Nouzovský a Straková. Nouzovský má vypovedať v pondelok, zatiaľ čo Straková má prísť v utorok. Na pojednávanie v stredu sú predvolaní manželia Vargovci, ktorých navrhla obhajoba obžalovaných. Pavol Varga v minulosti vstúpil spolu s manželkou Katarínou do spoločnosti Gamatex (cez firmu A.D.A.M.), ktorá mala s Markízou známy spor. Ten podľa obhajoby obžalovaných vyústil do podpísania sporných zmeniek. V kauze zmeniek bola v ostatných dňoch povolená komunikácia z Threemy Mariana Kočnera ako dôkaz.

Tú čítal najmä prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, obhajca Markízy Daniel Lipšic, ale aj obhajca obžalovaného Mariana Kočnera Martin Pohovej a samotný Marian Kočner napriek tomu, že ju označuje za fantazmagorickú. Obžalovaní Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Marian Kočner čelí obžalobe v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

ONLINE zo súdu v kauze zmenky: Prokurátor navrhuje väzbu pre Ruska, Kočner si trhá papieriky

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články