Piatok, 14. máj 2021. Meniny má Bonifác, zajtra Žofia.

Pojednávanie v kauze zmeniek pokračuje: Beňačka nakoniec vypovedal, Varga zmenky nikdy nevidel

Pokračuje pojednávanie v kauze falšovania zmeniek. Pavol Rusko je neprítomný.
Pokračuje pojednávanie v kauze falšovania zmeniek. Pavol Rusko je neprítomný.
Zdroj: Maarty
03.12.2019 10:50

BRATISLAVA - Podnikateľ a bývalý predstaviteľ niekdajšieho ministerstva privatizácie Ivan Beňačka bol dnes ako svedok predvolaný svedčiť v rámci kauzy údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur. Do budovy bratislavského Ústavu na výkon väzby sa však dostavil bez preukazu totožnosti, preto ho na pojednávanie nechceli vpustiť. Keďže sa jeho totožnosť nepodarilo Zboru väzenskej a justičnej stráže overiť, musel ísť na najbližšiu policajnú stanicu. Ak preukáže svoju totožnosť, súd ho bude môcť vypočuť. Beňačku v minulosti odsúdili za to, že v mene bývalého predsedu vlády Vladimíra Mečiara vymáhal peniaze od viacerých podnikateľov.


Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti čelia väzobne stíhaný podnikateľ Marian K. a bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol R. Zaujímavosťou je, že ani na jednom z pojednávaní doteraz neboli zároveň prítomní obaja obžalovaní, teda Marian K. a Pavol R. Vždy sa dostaví len jeden z nich, pričom druhý dá žiadosť o konanie v jeho neprítomnosti. Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v ktorých Marian K. požadoval vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000. Žalovaným v prvom rade bol Pavol R. Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza - Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

Pokračuje pojednávanie v kauze
Zdroj: Maarty

Markíza dlhodobo spochybňuje pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Pavol R. pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované v účtovných dokladoch. Takisto podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Mariana K., ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek. Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000. Ešte v občianskoprávnom konaní spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade jednej zo zmeniek v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

Na súd dorazil Pavol
Zdroj: Topky/Maarty

Pavol R. trvá na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex. Pokiaľ by ich ako vtedajší riaditeľ televízie nevystavil, mohlo to podľa neho ohroziť existenciu Markízy, a hrozila by jej strata licencie. Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o existencii zmeniek vedeli. Pavol R. to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, keďže bolo podľa neho vinou jeho vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej v zlom stave. Volzovú pritom viní aj z uznania neexistujúceho dlhu, pre ktorý sa podľa neho televízia dostala do dražby. O zmenkách tiež Pavol R. nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám.

Niekdajší konateľ Gamatexu Varga zmenky nevidel

Niekdajší konateľ spoločnosti Gamatex Pavol Varga vypovedal v utorok pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pojednávaní v kauze falšovania televíznych zmeniek. Sporné zmenky nikdy nevidel, ani o nich v roku 2000 nepočul. „Nedržal som ich, nevidel som ich. Videl som fotokópie, ktoré boli zverejnené v médiách,“ uviedol Varga. Do Gamatexu ho priviedli podnikatelia Vincent Hegedüš a Marián Kolník. Kolník už v kauze zmeniek vypovedal, sporné zmenky taktiež nevidel.

Varga v 90. rokoch hľadal v „severských krajinách“ investora na kúpu 100-percentného podielu televízie Markíza prostredníctvom Gamatexu. Ten sa vtedy považoval za majiteľa Markízy po konflikte, keď ju v roku 1998 násilne obsadili. Suma, o ktorej sa mali baviť, bola okolo 300 až 350 miliónov slovenských korún.

To podľa obžalovaného Mariana K. potvrdzuje jeho verziu so zmenkami vzhľadom na to, že bol spor s Gamatexom urovnaný za 80 miliónov korún slovenských. To malo byť podľa obžalovaných málo, a tak vznikol nápad na sporné zmenky. Vypovedať mala aj jeho manželka Katarína Vargová. O nej sa však vyjadril, že bola v Gamatexe iba formálne, a tak sa obhajoba spolu s prokurátorom zhodli, že od jej výsluchu môžu upustiť.

Beňačka nakoniec vypovedal

Bývalý štátny úradník Ivan B., ktorý vypovedal v utorok ako svedok pred senátom Špecializovaného trestného súdu v kauze falšovania zmeniek TV Markíza, si nespomína na skutočného záujemcu o kúpu Markízy v čase urovnávania sporu s Gamatexom. Hrozbu prechodu licencie vylúčil. Svedok mal koncom 90. rokov kúpiť podiel Sylvie Klaus-Volzovej v televízii.

Ivan Beňačka
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Tam bolo kopu iných vysoko postavených záujemcov, len bol jeden problém, všetci to chceli zadarmo,“ uviedol svedok. Tvrdil, že investori sa začali spätne ozývať, až sa Markíza ohodnotila. Na skutočného záujemcu, ktorý by mal o televíziu záujem, si nespomína. Neodpovedal ani viaceré otázky o prevode podielu Klaus-Volzovej. Obhajoba dlhodobo tvrdí, že suma 80 miliónov korún plus dodatočných 30 nebola skutočnou cenou televízie. Preto sa mali vymyslieť sporné zmenky. Dokazovať to má podľa obžalovaného Mariana K. existencia investorov, ktorí za ňu v tom čase ponúkali stovky miliónov korún.

Spôsob, akým sa spor vyrovná, a to zmenky, mal podľa Mariana K. a Pavla R. vymyslieť neskôr zavraždený advokát Ernest Valko. S tým bol svedok Ivan B. podľa vlastných slov dobrý kamarát, avšak na podobnú skutočnosť si nespomína. Neskôr dodal, že sa o takýchto veciach s Valkom nerozprával. Valkova vdova Oľga má vypovedať na súde v stredu.

Ivan B. tiež počas výpovede uviedol, že sa poznal aj so zavraždeným mafiánom Petrom Čongrádym. Mariana K. označil v spore ako jeho „dvojku“. Splnomocnenec Markízy Daniel Lipšic sa pýtal, ako to myslel, na čo svedok uviedol: „Podľa toho, aké bolo rozvrstvenie sýkorovcov, tak bol dvojka.“


Galéria

Pokračuje pojednávanie v kauze Pokračuje pojednávanie v kauze Na súd dorazil Pavol Ivan Beňačka

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články