Štvrtok, 13. máj 2021. Meniny má Servác, zajtra Bonifác.

Kauza zmenky pokračuje v utorok výsluchom svedkov navrhnutých obhajobou

Marian Kočner (vpravo)
Marian Kočner (vpravo)
Zdroj: Maarty
02.12.2019 22:30

BRATISLAVA - Súdny proces v kauze údajného falšovania zmeniek za desiatky miliónov eur bude pokračovať v priestoroch bratislavského Ústavu na výkon väzby a výkon trestov odňatia slobody v utorok. Očakávajú sa výsluchy svedkov navrhnutých obhajobou.


Avizované výsluchy znalcov, ktorí sa mali vyjadrovať k autenticite zmeniek, súd nasledujúce pojednávacie dni naopak nevykoná. Obžalovaný Pavol Rusko totiž trvá na tom, že na nich chce byť prítomný. Súdu pritom oznámil svoju hospitalizáciu na neurologickom oddelení nemocnice v bratislavskom Ružinove. Súhlas na konane v neprítomnosti dal len v súvislosti s výsluchom svedkov obhajoby a listinným dokazovaním.

Okrem čítania svedeckej výpovede svedka Frederica Klinkhammera tak bolo dnešné pojednávanie zamerané na čítanie listinných dôkazov navrhnutých obhajobou. Čítali sa tak rôzne notárske zápisnice, zápisnice z valných zhromaždení súkromných spoločností, dokumenty zo zasadnutí Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie alebo rozsudky súdov týkajúce sa vysielacích licencií.

Obhajoba sa danými listinami snaží dokázať svoju verziu, podľa ktorej malo vystavenie zmeniek v roku 2000 riešiť situáciu, pri ktorej hrozila televízii Markíza strata vysielacej licencie. Prokurátor a zástupcovia Markízy však obhajcov kritizovali s tým, že väčšina listín nemá s problematikou zmeniek nič spoločné. Predseda senátu Špecializovaného trestného súdu však skonštatoval, že každá z procesných strán má právo čítať to, čo považuje za dôležité.

Pokračuje pojednávanie v kauze
Zdroj: Maarty

Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti čelia väzobne stíhaný podnikateľ Marian Kočner a bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko. Zaujímavosťou je, že ani na jednom z pojednávaní doteraz neboli zároveň prítomní obaja obžalovaní, teda Marian K. a Pavol R.

Vždy sa dostaví len jeden z nich, pričom druhý dá vždy žiadosť o konanie v jeho neprítomnosti. Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v rámci ktorých Marian K. požadoval vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000. Žalovaným v prvom rade bol Pavol R. Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza - Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

Markíza dlhodobo spochybňuje pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Pavol R. pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované v účtovných dokladoch. Takisto podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Mariana K., ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek.

Ján Šanta
Pokračuje pojednávanie v kauze
Zdroj: Maarty

Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000. Ešte v občianskoprávnom konaní spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade jednej zo zmeniek v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

Znalecké posudky v tomto prípade predložili aj Marian K. a Pavol R., pravosť zmeniek však podľa Markízy nepreukázali. Spoločnosť takisto pripomína, že podľa Mariana K. a Pavla R. navrhol situáciu okolo kúpy Gamatexu riešiť prostredníctvom zmeniek dnes už nebohý právnik Ernest Valko, ktorý vystupoval ako právny poradca Gamatexu. „Valko by sa v roku 2000 poradenstvom pre Gamatex dostal do zjavného konfliktu záujmov, keďže bol podpredsedom Rady Slovenskej republiky pre rozhlasové a televízne vysielanie, ktorá rozhodovala o licencii v prípade daného sporu,“ konštatuje Markíza.

Pokračuje pojednávanie v kauze
Zdroj: Maarty

Pavol R. trvá na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex. Pokiaľ by ich ako vtedajší riaditeľ televízie nevystavil, mohlo to podľa neho ohroziť existenciu Markízy, a hrozila by jej strata licencie. Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o existencii zmeniek vedeli. Pavol R. to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, keďže bolo podľa neho vinou jeho vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej v zlom stave.

Volzovú pritom viní aj z uznania neexistujúceho dlhu, pre ktorý sa podľa neho televízia dostala do dražby. O zmenkách tiež Pavol R. nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám. Pavol R. stojí pred súdom aj v inej trestnej veci, čelí obžalobe z objednávky vraždy jeho bývalej spoločníčky Volzovej. Marian K. je tiež obvinený v ďalších kauzách. V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice už bola podaná na súd obžaloba.


Galéria

Marian Kočner (vpravo) Pokračuje pojednávanie v kauze Ján Šanta Pokračuje pojednávanie v kauze Pokračuje pojednávanie v kauze Pokračuje pojednávanie v kauze Pokračuje pojednávanie v kauze Pokračuje pojednávanie v kauze

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články