Utorok17. jún 2025, meniny má Adolf, zajtra Vratislav

Thumbergová z humanitárnej lode Madleen je deportovaná do Švédska: Macron označil blokádu za škandál

Loď Madleen s humanitárnou pomocou Zobraziť galériu (2)
Loď Madleen s humanitárnou pomocou (Zdroj: SITA/AP Photo/Leo Correa)

TEL AVIV - Izraelské ministerstvo zahraničných vecí v utorok oznámilo, že aktivisti, ktorí na humanitárnej lodi Madleen chceli priviezť pomoc do Pásma Gazy, no zadržala ich izraelská armáda, dorazili na letisko v Tel Avive, odkiaľ ich deportujú. Informuje agentúra AFP.

„Pasažieri 'selfie jachty' dorazili na Medzinárodné letisko Bena Guriona, aby opustili Izrael a vrátili sa do svojich domovských krajín,“ uviedol rezort diplomacie na sociálnych sieťach. „Tí, ktorí odmietnu podpísať deportačné dokumenty a opustiť Izrael, budú predvedení pred súdnu autoritu,“ dodalo izraelské ministerstvo.

Spravodajský portál The Times of Israel (TOI) objasnil, že k deportácii by malo dôjsť v najbližších hodinách. Na letisku v Tel Avive sa skupina zadržaných aktivistov stretla s konzulmi z krajín, odkiaľ aktivisti pochádzajú.

Loď Madleen s humanitárnou pomocou
Zobraziť galériu (2)
Loď Madleen s humanitárnou pomocou  (Zdroj: SITA/AP Photo/Leo Correa)

Len pár hodín pred týmto oznámením rezort diplomacie informoval, že Madleen s 12 aktivistami doplávala do izraelského prístavu Ašdod. Aktivisti vrátane Švédky Grety Thunbergovej mali po vylodení podstúpiť lekárske prehliadky. Podľa agentúry AP mali byť následne prevezení do detenčného zariadenia a potom deportovaní do svojich krajín.

Izraelská armáda prevzala v noci na pondelok kontrolu nad touto loďou, ktorou sa okrem Thunbergovej plavil napríklad aj aktivista z Brazílie Thiago Ávila, francúzska europoslankyňa Rima Hassanová i ďalší aktivisti z Francúzska, Turecka či Španielska.

Armáda konala na príkaz izraelského ministra obrany Jisraela Kaca, ktorý jej v nedeľu nariadil, aby lodi zabránila priplávať k brehom Gazy. Vyhlásil pritom, že Izrael nedovolí nikomu narušiť námornú blokádu Gazy, a misiu aktivistov označil za propagandistickú akciu na podporu palestínskeho militantného hnutia Hamas. Izrael uvalil na Gazu námornú blokádu po tom, ako sa v roku 2007 vlády v pobrežnom pásme ujal Hamas. Podľa izraelskej vlády je nevyhnutná na to, aby sa zabránilo dodávkam zbraní pre militantov.

Loď, ktorú prevádzkuje propalestínska koalícia Flotila slobody (FFC), sa plavila pod vlajkou Británie a 1. júna vyplávala z prístavného mesta Catania na talianskom ostrove Sicília. Cieľom bolo 9. júna dopraviť do Gazy symbolické množstvo pomoci pre civilistov a zvýšiť medzinárodné povedomie o tamojšej humanitárnej kríze spôsobenej blokovaním prísunu pomoci zo strany Izraela, ktorý už 20 mesiacov bojuje v palestínskej enkláve proti Hamasu.

Macron označil humanitárnu blokádu Pásma Gazy za škandál

Za „škandál“ a „hanbu“ označil v pondelok francúzsky prezident Emmanuel Macron humanitárnu blokádu Pásma Gazy zo strany Izraela. Súčasne vyzval na znovuotvorenie humanitárnych koridorov, pokoj zbraní a prepustenie francúzskych členov posádky lode Madleen, ktorú zadržala izraelská armáda, keď smerovala s pomocou k brehom palestínskej enklávy. Informuje agentúra AFP.

Macron to povedal na okraj konferencie OSN o oceánoch, ktorá sa od pondelka koná vo francúzskom meste Nice. Ubezpečil, že situáciu francúzskych štátnych príslušníkov na jachte Maddleen sleduje. Na jej palube sa nachádzalo 12 propalestínskych aktivistov, okrem iných aj Švédka Greta Thunbergová a francúzska europoslankyňa palestínskeho pôvodu Rima Hassanová.

V Paríži a najmenej ďalších piatich francúzskych mestách sa v pondelok konali zhromaždenie zvolané ľavicovými stranami. Líder krajne ľavicového Nepoddajného Francúzska (LFI) Jean-Luc Mélenchon podľa AFP nazval zadržanie jachty izraelskými vojakmi „pirátstvom“.

Izraelská armáda prevzala v noci na pondelok kontrolu nad touto loďou, ktorou sa okrem Thunbergovej a Hassanovej plavil napríklad aj aktivista z Brazílie Thiago Ávila i ďalší aktivisti z Turecka či Španielska.

Armáda konala na príkaz izraelského ministra obrany Jisraela Kaca, ktorý jej v nedeľu nariadil, aby lodi zabránila priplávať k brehom Gazy. Vyhlásil pritom, že Izrael nedovolí nikomu narušiť námornú blokádu Pásma Gazy a misiu aktivistov označil za propagandistickú akciu na podporu palestínskeho militantného hnutia Hamas.

Macron medzitým vyzval na okamžité oslobodenie francúzskych občanov, ktorí boli medzi 12 aktivistami na palube plavidla momentálne zakotvenom v izraelskom prístave Ašdod. Francúzska vláda tiež podľa jeho slov apelovala na Izrael, aby zabezpečil ich „ochranu“.

Thunbergovú deportovali z Izraela, je na ceste do Švédska

Švédsku aktivistku Gretu Thunbergovú v utorok dopoludnia deportovali z Izraela. Na sociálnej sieti X o tom informovalo izraelské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré zverejnilo jej fotku v lietadle. Thunbergová sa v pondelok so skupinou ďalších aktivistov pokúsila loďou vstúpiť do Pásma Gazy.

Izraelská diplomacia informovala bez ďalších podrobností, že Thunbergová je na ceste do Švédska, kam pocestuje cez Francúzsko. O tom, že bude deportovaná, Izrael informoval ešte v noci na utorok.        

Švédska aktivistka sa v pondelok so skupinou ďalších 12 ľudí na humanitárnej lodi Madleen pokúsila priviezť pomoc do Pásma Gazy, Zadržali ich izraelské ozbrojené sily, ktoré vykonávajú námornú blokádu palestínskej enklávy. Madleen aj s posádkou eskortovali do izraelského prístavu Ašdod. Okrem Thunbergovej boli na palube aj aktivista z Brazílie Thiago Ávila, francúzska europoslankyňa Rima Hassanová a ďalší aktivisti z Francúzska, Turecka či Španielska.

Právnická kancelária Adalah zastupujúca posádku informovala, že Thunbergová a ďalší traja ľudia na palube súhlasili s deportáciou a opustením Izraela. Ostatní aktivisti tak urobiť odmietli, boli zadržaní a ich prípadom sa budú zaoberať izraelské orgány, píše AP.

Loď, ktorú prevádzkuje propalestínska koalícia Flotila slobody (FFC), sa plavila pod vlajkou Británie a 1. júna vyplávala z prístavného mesta Catania na talianskom ostrove Sicília. Cieľom bolo 9. júna dopraviť do Gazy symbolické množstvo pomoci pre civilistov a zvýšiť medzinárodné povedomie o tamojšej humanitárnej kríze spôsobenej blokovaním prísunu pomoci zo strany Izraela, ktorý už 20 mesiacov bojuje proti Hamasu v palestínskej enkláve.

Viac o téme: Humanitárna pomocIzraelPásmo GazyGreta ThunbergováMadleen
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu