KYJEV - Jedna z najodvážnejších operácií od vypuknutia vojny otrasie nielen ruskými vojenskými základňami, ale aj sebavedomím Kremľa. Analytici rozoberajú trosky bombardérov, satelitné snímky a varovania o odplate.
Cieľ: hlboko v Rusku. Zbrane: 117 dronov
Ukrajina v nedeľu podnikla masívny útok bezprecedentného rozsahu – až štyri ruské letecké základne roztrúsené po krajine sa stali terčom rovných 117 dronov, ktoré štartovali z kontajnerov blízko cieľov. Záznamy z dronov, ktoré overila agentúra Reuters, dokazujú zásahy viacerých lietadiel najmenej na dvoch miestach.
Najvýraznejší dôkaz prichádza zo satelitného snímku základne Belaja v Irkutskej oblasti na Sibíri, ktorý spoločnosť Capella Space poskytla Reuters. Záber bol zhotovený deň po útoku, v pondelok, a podľa analytikov ide o jeden z najvýznamnejších dôkazov o rozsahu škôd.
Zničené bombardéry Tu-95 a Tu-22M? Analýza trosiek hovorí jasne
Obrázky z radarového systému SAR, ktoré nie sú ovplyvnené oblačnosťou ani svetlom, odhalili rozsiahle poškodenie lietadiel, vrátane strategických bombardérov. John Ford z kalifornského Strediska Jamese Martina pre štúdium šírenia jadrových zbraní uviedol, že ide zrejme o zvyšky dvoch nadzvukových bombardérov Tu-22M, ktoré Rusko často využíva na raketové útoky na Ukrajinu.
K nim sa podľa Forda pridávajú štyri vážne poškodené alebo zničené stroje Tu-95 – ťažké bombardéry, ktoré patria k pilierom ruskej vzdušnej stratégie.
Aj analytik Brady Africk potvrdil, že satelitný záber zachytáva zničené lietadlá. Upozornil však, že pre úplné zhodnotenie útoku budú potrebné ďalšie snímky. Pripustil však jednoznačne: „Útok bol veľmi úspešný.“ Zaujímavosťou je, že ukrajinské drony sa nenechali oklamať atrapami lietadiel, ktoré Rusi na základni umiestnili.
Horí aj na severe: Tu-95 v plameňoch
Zatiaľ čo SAR snímky zo základne Oleňa v Murmanskej oblasti ešte nie sú dostupné, ukrajinské úrady poskytli Reuters overené video, na ktorom sú dva bombardéry Tu-95 v plameňoch a tretí zasiahnutý silnou explóziou.
Ruské ministerstvo obrany priznalo, že útoky zasiahli základne v Murmanskej, Irkutskej, Rjazanskej, Ivanovskej a Amurskej oblasti. Protivzdušná obrana podľa neho zabránila útokom v troch regiónoch, no v Murmanskej a Irkutskej oblasti nie – tam lietadlá zachvátil oheň.
Kremeľ hrozí pomstou, SBU počíta škody
V reakcii na útoky Rusko zahájilo oficiálne vyšetrovanie. Bývalý prezident a premiér Dmitrij Medvedev varoval: „Odplata je nevyhnutná.“
K operácii s krycím názvom „Pavučina“ sa prihlásila ukrajinská tajná služba SBU, ktorá tvrdí, že Rusko stratilo 41 vojenských lietadiel vrátane strategických bombardérov. Uvádza tiež, že útok spôsobil škody vo výške 7 miliárd dolárov (153,3 miliardy korún). Reuters však dodáva, že tieto tvrdenia nie je možné nezávisle overiť. Neskôr upravili počet zničených lietadiel na 13.
Nenahraditeľné stroje a nové obranné stratégie
Hoci odborníci upozorňujú, že táto akcia nezastaví ruské raketové útoky, môže ich výrazne spomaliť. Niektoré z poškodených lietadiel sa už nevyrábajú a ich nahradenie bude pre Rusko mimoriadne náročné, ak nie nemožné.
Podľa Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) útok donúti Moskvu prehodnotiť svoju protivzdušnú obranu. Analytici ISW uvádzajú, že Rusko zrejme bude musieť rozmiestniť mobilné skupiny protivzdušnej obrany, ktoré budú schopné rýchlejšie reagovať na ďalšie podobné údery.
„Táto operácia prinúti ruských činiteľov rozmýšľať o novom rozmiestnení systémov protivzdušnej obrany tak, aby chránili väčšie územie,“ uzatvárajú experti z ISW.