°C

Piatok, 29. máj 2020. Meniny má Vilma, zajtra Ferdinand.

VIDEO Scéna ako z katastrofického filmu: Bengálsky záliv zasiahla supercyklóna, hlásia mŕtvych

Kalkatu, hlavné mesto indického štátu Západné Bengálsko, zasiahol v popoludňajších hodinách vietor dosahujúci rýchlosť 185 kilometrov za hodinu.
Kalkatu, hlavné mesto indického štátu Západné Bengálsko, zasiahol v popoludňajších hodinách vietor dosahujúci rýchlosť 185 kilometrov za hodinu.
Zdroj: SITA/AP Photo/Bikas Das
21.05.2020 08:45

NAÍ DILLÍ - Na 84 mŕtvych stúpol vo štvrtok počet obetí supercyklóny Amphan, ktorá v stredu zasiahla pobrežie východnej Indie a Bangladéš. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na tamojšie úrady.


V indickom štáte Západné Bengálsko prišlo o život 72 ľudí, 15 z nich v Kalkate, oznámila premiérka tohto štátu Mamatá Banerdžíová. "Nikdy som nevidela katastrofu takého rozsahu," dodala s tým, že na väčšinu obetí spadol strom alebo ich zabil elektrický prúd.

Kalkatu, hlavné mesto indického štátu Západné Bengálsko, zasiahol v popoludňajších hodinách vietor dosahujúci rýchlosť 185 kilometrov za hodinu, ktorý spôsobil značné škody na miestnej infraštruktúre. Na televíznych záberoch z tohto 15 miliónového mesta je podľa DPA vidieť, ako v prívalovej vlne do seba navzájom narážajú odstavené motorové vozidlá.  

VIDEO Scéna ako z
Zdroj: SITA/AP Photo/Bikas Das

Amphan už zasiahla aj Sundarban, najväčší mangrovníkový les na svete, ktorý sa rozprestiera sa na hraniciach Indie a Bangladéša. Cyklóna mala v tejto oblasti podľa meteorológov za následok rozsiahle škody spôsobené prívalovými vlnami, záplavami a zosuvmi pôdy. Cyklóna tam tiež spôsobila príliv s výškou až 4,3 metra, ktorý pohnal morskú vodu až 17 kilometrov do vnútrozemia, pričom miestnym obyvateľom ničil obydlia aj úrodu. Príliv zaplavil tri väčšie bangladéšske ostrovy, ktoré sú domovom pre viac ako 50.000 ľudí. 

VIDEO Scéna ako z
Zdroj: SITA/AP Photo/Abu Sufian Jewel

Podľa Moína Uddína z bangladéšskej rady pre elektroenergetiku vidieka bolo od dodávok elektrickej energie odrezaných už najmenej päť miliónov domácností. "Nepoznáme presný rozsah škôd, ale zdá sa, že bude obrovský," uviedol Uddín. V oblasti Bengálskeho zálivu boli už v súvislosti s cyklónou evakuované milióny miestnych obyvateľov. Úsilie úradov o rýchlu evakuáciu však komplikujú opatrenia zavedené proti šíreniu nového druhu koronavírusu SARS-CoV-2.

"Všade je panika. Pred niekoľkými mesiacmi sa cez našu dedinu prehnala cyklóna Bulbul a zničila najmenej sto domov. Dúfame, že nás Alah tento raz zachráni," uviedol v tejto súvislosti bangladéšsky chovateľ kreviet Abdúr Rahím. 

VIDEO Scéna ako z
Zdroj: SITA/AP Photo/Bikas Das

K východnému pobrežiu Indie dorazila v stredu cyklóna sprevádzaná vetrom dosahujúcim rýchlosť až 190 kilometrov za hodinu. Smerom k Bangladéšu síce stratila na sile, ale v husto osídlenej oblasti na juhu Západného Bengálska príliv pohnal morskú vodu až 25 kilometrov do vnútrozemia, ktorá zaplavila viaceré mestá. Úrady stále zisťujú rozsah škôd.

Amphan je v poradí len druhou supercyklónou zaznamenanou od začiatku meraní a prvou od roku 1999. Predchádzajúca supercyklóna si v roku 1999 vyžiadala len vo východoindickom štáte Urísa takmer 10.000 obetí. V roku 1970 zas počas vyčíňania cyklóny Bhola zahynulo až pol milióna ľudí.


Galéria

Kalkatu, hlavné mesto indického

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/CNN, Twitter/Reuters

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články