Utorok23. apríl 2024, meniny má Vojtech, zajtra Juraj

KORONAVÍRUS Nakazených na svete je dovedna viac než 840 000 ľudí a počet narastá

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/Hendrik Schmidt/dpa via AP, File)

WASHINGTON - Viac ako 840 000 ľudí na svete je nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 a približne polovicu obyvateľov sveta zasiahli opatrenia vlád, ktoré majú za cieľ spomaliť šírenie tejto nákazy, informovala v stredu agentúra AFP.

Následkom choroby COVID-19, ktorú nový druh koronavírusu spôsobuje, podľahlo vo svete už viac než 40 000 ľudí, z čoho viac ako 20.000 obetí zaznamenali v Taliansku a Španielsku. Počet úmrtí narastá a AFP pripomína, že počet obetí v USA dosiahol 4076, čo je viac ako dvojnásobok počtu 2010 mŕtvych zaznamenaných v sobotu 28. apríla večer.

Americký prezident Donald Trump označil pandémiu koronavírusu za "morovú ranu". "To budú veľmi bolestné, veľmi, veľmi bolestné dva týždne," povedal Trump v utorok na tlačovej konferencii v Bielom dome. "Chcem, aby sa každý Američan pripravil na ťažké dni, ktoré sú pred nami," vyhlásil. Zároveň však prezident predpovedal, že jeho krajina čoskoro uvidí "svetlo na konci tunela" tejto celosvetovej pohromy.

Americký prezident Donald Trump
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Alex Brandon)

Trump oficiálne vydal 30-dňové pokyny pre boj proti koronavírusu a uviedol, že dodržiavanie týchto odporúčaní je "otázkou života a smrti". Generálny tajomník OSN António Guterres v utorok vyhlásil, že pandémia koronavírusu je najhoršou celosvetovou krízou od druhej svetovej vojny. Zároveň vyjadril obavy, že môže vyvolať konflikty po celej zemeguli. Toto ochorenie podľa jeho slov predstavuje hrozbu pre každého na svete a vplyv pandémie na hospodárstvo spôsobí recesiu, aká pravdepodobne v nedávnej minulosti nemá obdobu. 

KORONAVÍRUS Nakazených na svete
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Ng Han Guan)

Vlády na celom svete zavádzajú opatrenia v oblasti obmedzenia kontaktu medzi ľuďmi, uzavretia škôl a obchodov a obmedzenia služieb. AFP poukazuje i na hospodárske následky týchto opatrení - sú kritické najmä v rozvojových krajinách. Niekoľko stoviek ľudí v Tunisku protestovalo v pondelok proti opatreniam, ktoré majú negatívny vplyv na chudobné vrstvy obyvateľstva. Demonštranti žiadali, aby im úrady povolili pracovať.

Viac ako 25 miliónov ľudí v Nigérii takisto zasiahol zákaz vychádzania. Chudobní obyvatelia v krajine sa obávajú zhoršenia životných podmienok, uvádza na svojej webovej stránke stanica BBC. Ministri financií a zástupcovia centrálnych bánk z hospodársky najvyspelejších štátov sveta zo skupiny G20 v utorok na videokonferencii prisľúbili pomoc krajinám s nízkymi príjmami v oblasti zadlženosti a s rozvojovým trhom.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku.


Krajiny G20 sa minulý týždeň vo štvrtok zaviazali na spoluprácu v boji proti pandémii koronavírusu a oznámili, že do svetovej ekonomiky nalejú päť biliónov dolárov (vyše 4,5 bilióna eur). Minulý týždeň deväť európskych krajín - okrem Talianska aj Španielsko či Francúzsko - vyzvalo na vydanie spoločných dlhopisov s cieľom podporiť ekonomické zotavenie po skončení krízy. Nemecko, a niektoré ďalšie krajiny však s návrhom na vydanie takzvaných eurodlhopisov nesúhlasili.

Viac o téme: KoronavírusCOVID-19
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu