Sobota20. apríl 2024, meniny má Marcel, zajtra Ervín

Konštatovanie Štrasburgu Moskvu nepoteší: Členkám Pussy Riot upreli ich práva

Skupina Pussy Riot
Skupina Pussy Riot (Zdroj: SITA)

ŠTRASBURG - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) konštatoval, že členkám punkovej skupiny Pussy Riot v trestnom konaní ohľadom ich akcie v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa uprelo Rusko ich právo na spravodlivý proces. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

ESĽP súčasne rozhodol, že Nadežda Tolokonnikovová a Marija Aľochinová majú právo získať od Ruska odškodné vo výške 16.000 eur. Jekaterina Samucevičová by mala podľa verdiktu ESĽP dostať  5000 eur. Advokátka odsúdených Irina Chrunovová okrem toho podľa agentúry Interfax uviedla, že Rusko musí zaplatiť aj 11.750 eur ako náhradu trov súdneho konania.

V uznesení súdu sa tiež uvádza, že trestné stíhanie členiek skupiny Pussy Riot a označenie nimi zverejnených videozáznamov za extrémistické, ako aj ich zákaz, sú porušením práva na slobodu názoru zakotveného v Konvencii o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Ruské ministerstvo spravodlivosti vo svojej reakcii na verdikt ESĽP podľa Interfaxu pripustilo, že sa proti nemu možno odvolá.

Skupina Pussy Riot je známa svojimi protestmi proti Kremľu a ruskej vláde. Tri z jej členiek boli v roku 2012 odsúdené na dva roky za mreže za predvolebné výtržnosti v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa.

Pätica členiek Pussy Riot vtedy v chráme deklamovala text piesne Bohorodička, vyžeň Putina, ktorý kritizoval prezidenta Vladimira Putina aj hlavu pravoslávnej cirkvi, patriarchu Kirilla, ktorý podporil Putinovu kandidatúru v prezidentských voľbách.

Odvolací súd neskôr zmenil jednej z odsúdených punkeriek - Samucevičovej - nepodmienečný trest na podmienečný. Marija Aľochinová a Nadežda Tolokonnikovová boli prepustené na amnestiu v čase, keď im do absolvovania celého trestu zostávalo len štvrť roka.

K vyneseniu a zverejneniu rozsudku ESĽP v tejto kauze došlo len deň po tom, ako bola iná štvorica členov Pussy Riot odsúdená na 15 dní väzenia za prienik na hraciu plochu štadióna v Lužnikách, keď sa tam v nedeľu hralo finále majstrovstiev sveta vo futbale.

ESĽP odsúdil Rusko aj v inom prípade

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) odsúdil v utorok Rusko kvôli tomu, že nezaviedlo do platnosti adekvátne vyšetrovacie opatrenia na identifikáciu objednávateľov  vraždy ruskej opozičnej novinárky a aktivistky za ľudské práva Anny Politkovskej. Tá bola zastrelená v Moskve 7. októbra 2006.

"Štát si nesplnil svoje povinnosti týkajúce sa účinnosti a trvania vyšetrovania vyplývajúce z Európskeho dohovoru o ľudských právach z roku 1950," uvádza sa v oficiálnom vyhlásení Európskeho súdu pre ľudské práva.

Hlasovanie v podobe piatich hlasov proti dvom - proti boli ruský a slovenský sudca - podľa ESĽP naznačilo, že došlo k porušeniu čl. 2 z Európskeho dohovoru o ľudských právach, pojednávajúceho o "práve na život".

Súd spadajúci pod činnosť Rady Európy (RE) konal na žiadosť rodiny zastrelenej novinárky. Podľa rozhodnutia súdu vyšetrovanie viedlo k hmatateľným výsledkom, pretože päť mužov bolo priamo obvinených z vraždy, zároveň však súdna inštancia zo Štrasburgu konštatuje, že v prípade takejto vraždy "nemožno spochybniť primeranosť vyšetrovania, ak nebolo vyvinuté úsilie na identifikáciu objednávateľa vraždy". 

"Úrady vypracovali teóriu o podnete k vražde - réžia ich vyšetrovania sa orientovala na ruského podnikateľa, ktorý býval v Londýne a už nežije -, ale nespresnili potrebné detaily na sledovanie tejto stopy," uvádza sa v stanovisku ESĽP. Podľa súdu mali zodpovedné orgány vziať do úvahy a sledovať aj ďalšie scenáre vrátane tých, o ktorých hovorila žaloba, že za atentátom mohli stáť dôstojníci ruskej tajnej služby FSB alebo ľudia z prostredia vlády Čečenskej republiky.

ESĽP v tejto súvislosti pripomenul, že Politkovská vyšetrovala aj obvinenia z porušovania ľudských práv spáchaných počas druhej vojny v Čečensku a opakovane kritizovala politiku ruského prezidenta Vladimira Putina.

Utorňajší rozsudok ESĽP nie je konečný, ruská strana môže podať odvolanie v lehote do troch mesiacov. Čečenec Lom-Ali Gajtukajev, ktorý bol spolu s Rustamom Machmudovom obvinený z prípravy a realizácie vraždy Politkovskej, zomrel vo väzení v júni 2017. Obaja boli odsúdení na doživotný trest za mrežami. 

Moskovský policajt Sergej Chadžikurbanov dostal za pomoc pri príprave vraždy prominentnej novinárky 20 rokov väzenia. ESĽP upozornil, že objednávatelia vraždy doteraz nie sú známi.

Viac o téme: MoskvaPussy RiotEurópsky súd pre ľudské práva
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu