Sobota, 24. júl 2021. Meniny má Vladimír, zajtra Jakub.

Diplomati EÚ naznačili nutnosť Asadovho odchodu: Je na Sýrčanoch, ako rozhodnú, tvrdí Mogheriniová

Federica Mogheriniová
Federica Mogheriniová
Zdroj: SITA
03.04.2017 18:15

BRUSEL - Ministri zahraničných vecí EÚ, ktorí dnes rokujú v Luxemburgu, naznačili, že sýrsky prezident Bašár Asad nebude môcť zostať pri moci, až sa zavŕši proces politickej transformácie v tejto krajine.


Nová americká administratíva minulý týždeň upozornila, že odstúpenie sýrskeho prezidenta už nie je prioritou pre ukončenie konfliktu, ktorého následkami Sýria trpí už vyše šesť rokov. Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová dokonca naznačila, že USA chcú radšej spolupracovať s Tureckom a Ruskom pri hľadaní politického riešenia konfliktu v Sýrii, ako sa zameriavať na Asada.

Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová na úvod zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu uviedla, že sa zdá "úplne nereálne" veriť tomu, že Sýria bude rovnaká, ako bola v minulosti. "Je však na Sýrčanoch, ako rozhodnú. To je jasné," skonštatovala. "My trváme na svojom postoji. Nemyslím si, že je tu nejaká budúcnosť pre Asada, ale prináleží sýrskemu ľudu, aby o tom rozhodol," uviedol šéf holandskej diplomacie Bert Koenders.

Nemenované diplomatické zdroje EÚ podľa tlačovej agentúry Belga prezradili, že v návrhu záverov dnešného zasadnutia Rady ministrov sa podobne ako v októbri 2016 uvádza, že v Sýrii "nemôže existovať trvalý mier za účasti súčasnej moci".

Minister zahraničných vecí Francúzska Jean-Marc Ayrault v Luxemburgu zdôraznil, že Sýria potrebuje "politický prechod" hodný tohto označenia. Francúzsko si podľa neho nedokáže predstaviť, že na konci tohto procesu, keď bude reč o vybudovaní budúcnosti pre Sýriu, by mohol zostať na čele krajiny Asad, ktorý je zodpovedný za súčasnú situáciu - viac ako 300.000 mŕtvych, tisícky väzňov, mučenie a deštrukciu.

Podľa šéfa nemeckej diplomacie Sigmara Gabriela majú USA teraz "oveľa realistickejší" prístup k Sýrii ako v minulosti. Tvrdí, že o budúcom osude Asada majú rozhodnúť Sýrčania. "Vždy sme hovorili, že Sýrčania musia rozhodnúť o tom, kto bude ich prezidentom, akú budú mať vládu. Nemá zmysel určovať Asadov osud od začiatku, lebo by to viedlo do slepej uličky," povedal Gabriel. Zároveň však sýrskeho vodcu upozornil, že pre EÚ je neprijateľné, aby diktátor, ktorý spáchal strašné zločiny, zostal vo svojej funkcii bez trestu, v mene spoločného boja proti džihádistom z Islamského štátu. "To nemôže to byť pozícia Európy," spresnil Gabriel.

Sýrske vládne sily zintenzívnili útoky okolo Damasku a Hamá

Sýrske vládne sily zintenzívnili bombardovanie povstalcami ovládaných oblastí okolo metropoly Damask a stredosýrskeho mesta Hamá; snažia sa tak zvrátiť postup a úspechy povstalcov, ktoré dosiahli na bojovom poli v marci. Informovali o tom dnes aktivisti. "Severne od Hamá, v smere na mestá Maardis a Súrán, nastala veľká eskalácia bojov," uviedol miestny aktivista Ubajdá Hamáwí. Odhadol, že na priľahlú dedinu a mesto dopadlo vyše 70 bômb a rakiet.

Sýrske štátne médiá oznámili, že vládne sily na poludnie dobyli späť mesto Maardis. Aktivista povedal, že miestni bojovníci očakávajú, že vládne sily dobyjú už v utorok väčšinu Súránu. Sýrski povstalci a bojovníci napojení na teroristickú sieť al-Káida dobyli mestá pred dvoma týždňami pri prekvapivej ofenzíve. Dospeli až do oblasti, ktorá sa nachádza desať kilometrov od Hamá, štvrtého najväčšieho sýrskeho mesta, potom vládni vojaci a spojenecké milície zastavili ich postup. Sýrska vláda sa pri upevňovaní svojich pozícií spolieha na šiitské bojové sily z Libanonu, Iraku a Iránu - je od nich značne závislá.

Provládne sily medzitým útočili na oblasti okolo metropoly Damask a jeho predmestí, do poludnia podnikli najmenej 50 náletov na zóny ovládané povstalcami. Informovala o tom dnes organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii. Nad damaskou štvrťou Kábún a nad predmestiami Džisrín a Sakbá stúpal hustý dym, ako zachytávali zábery médií.

Aktivisti zo Sýrskej civilnej ochrany, pátracej a záchranárskej organizácie nazývanej aj Biele prilby, hlásili, že z damaskej predmestskej štvrte Hamúríja evakuovali po náletoch do nemocníc množstvo ranených obyvateľov. Útoky podľa aktivistov podnikli vládne alebo ruské lietadlá. Pri nálete na hlavnú cestu na tomto predmestí zahynulo pred dvoma týždňami najmenej 16 ľudí.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články