°C

Piatok, 3. apríl 2020. Meniny má Richard, zajtra Izidor.

Prieskum, ktorý otriasa politikou: Opozícia by zostavila vládu, všetko by rozhodla nová koalícia!

Richard Sulík, Ivan Štefunko a Miroslav Beblavý
Richard Sulík, Ivan Štefunko a Miroslav Beblavý
Zdroj: SITA/Jana Birošová/Tomáš Halász
14.02.2019 16:39

BRATISLAVA - Do parlamentu by sa dostala aj koalícia strán Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia, ktorú by volilo 7,5 percenta Slovákov. Pripadlo by jej 11 parlamentných kresiel. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý agentúra AKO uskutočnila 8. až 12. februára na vzorke 1 000 respondentov.


Ľudia odpovedali na otázku: "Ak by sa parlamentné voľby do NR SR konali najbližší víkend, ktorej politickej strane by ste dali Váš hlas?" Strany respondentom čítali v náhodnom poradí. Deväť percent opýtaných by nešlo voliť, 16,7 percenta nevedelo, koho by volili, 0,7 percenta odmietlo prezradiť svoje preferencie.

Prieskum, ktorý otriasa politikou:
Zdroj: Agentúra AKO

Na prvom mieste sa umiestnila strana Smer-SD s 22,4 percentami hlasov, čo predstavuje 35 kresiel v parlamente. Na druhom mieste skončila strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorú by volilo 14,8 percenta opýtaných. Získala by 23 kresiel. Nasleduje strana Sme rodina – Boris Kollár, ktorá by dostala podporu 10,9 percenta a v NR SR by mala 17 poslancov. Štvrté miesto získalo hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osbnosti (OĽANO), ktorému by dalo svoj hlas 10,1 percenta respondentov, čo zodpovedá 16-tim kreslám v parlamente.

Prieskum, ktorý otriasa politikou:
Zdroj: Agentúra AKO

Piate miesto obsadila strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), volilo by ju 9,5 percenta opýtaných a získala by 15 kresiel. Nasleduje Slovenská národná strana s ôsmimi percentami hlasov a 13 mandátmi. Na ďalšom mieste je koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU a za ňou vládna strana Most-Híd, ktorej by dalo hlas 6,3 percenta ľudí, čo je 10 mandátov. Do parlamentu by sa ešte dostali kresťanskí demokrati (KDH) so ziskom 6,1 percenta hlasov (10 poslancov).


Galéria

Richard Sulík, Ivan Štefunko

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články