Vzťahy musia byť založené na dialógu: Barbarstvo dvoch svetových vojen nemá v našej dobe miesto | Topky.sk

°C

Štvrtok, 21. november 2019. Meniny má Elvíra, zajtra Cecília.

Vzťahy musia byť založené na dialógu: Barbarstvo dvoch svetových vojen nemá v našej dobe miesto

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák
Zdroj: TASR/Marko Erd
11.11.2018 19:20

BRATISLAVA - V 21. storočí musia byť medzinárodné vzťahy založené na dialógu, spolupráci a princípoch humanizmu. Barbarstvo dvoch svetových vojen nemá v našej dobe miesto. Pri príležitosti ukončenia prvej svetovej vojny to uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.


Vo vyhlásení, ktoré ministerstvo poskytlo TASR, priblížilo, že "slovenská zahraničná politika sa preto jednoznačne hlási k princípom efektívneho multilateralizmu a podpore OSN ako jeho základného piliera". Ako rezort diplomacie pripomenul, štyri roky trvajúci konflikt si vyžiadal životy deviatich miliónov vojakov a siedmich miliónov civilistov. Na bojiskách zahynulo 70.000 Slovákov a ďalšie desaťtisíce boli zmrzačené.

Ani tragická skúsenosť z prvej svetovej vojny však nedokázala podľa ministerstva odstrániť príčiny, ktoré viedli k jej vzniku. "Nacionalizmus, súperenie veľmocí, politický extrémizmus, šírenie rasovej a menšinovej neznášanlivosti a nerešpektovanie medzinárodného práva viedli o 20 rokov k druhej vojnovej kataklizme, ktorá svojimi rozmermi presiahla ešte aj tú prvú," priblížilo.

"Preto so znepokojením registrujeme aj v súčasnosti nebezpečné kriesenia prízrakov, o ktorých sme si mysleli, že patria nenávratne minulosti," vysvetľuje ministerstvo s tým, že presadzuje medzinárodný poriadok založený na rešpektovaní pravidiel medzinárodného práva na čele s Chartou OSN. Slovenské predsedníctvo v OBSE v roku 2019 chce preto rezort využiť na obhajobu týchto princípov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články