Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

V Bratislave sú najvýznamnejší lídri sveta Hollande a Cameron: Slovensko je významný partner!

V Bratislave sú najvýznamnejší lídri sveta Hollande a Cameron Zobraziť galériu (13)
V Bratislave sú najvýznamnejší lídri sveta Hollande a Cameron (Zdroj: Ján Zemiar, SITA)

BRATISLAVA - Premiér Robert Fico dnes na spoločnom rokovaní so svojím britským partnerom Davidom Cameronom v Bratislave privítal diskusiu o reforme Európskej únie. "Považujem ju za veľmi správnu," uviedol po stretnutí.

Vyjadril veľké pochopenie Veľkej Británie, ktorá hovorí o nutnosti reforiem. Podľa Fica Slovensko nemá žiadne kategorické vyjadrenia, že sa v tejto oblasti niečo nedá. "Slovenská vláda plne súhlasí s postojom britskej vlády, pokiaľ ide o zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ. Máme rovnaký názor na zneužívanie sociálnych systémov bohatých krajín únie. Chápeme, že je tu legitímna téma posilnenia postavenia národných parlamentov," vymenoval.

Ako podčiarkol, hoci je Slovensko malá krajina, ktorá využíva výhody z hlbšej integrácie Európskej únie, má plné pochopenie pre postoje Veľkej Británie. "Hovoril som o potrebe dohody v rámci 28 členských štátov únie, aby nedošlo iba k bilaterálnym dohodám medzi špičkou únie a Veľkou Britániou," ozrejmil Fico.

V Bratislave sú najvýznamnejší
Zobraziť galériu (13)
 (Zdroj: Jan Zemiar)

Túto agendu označil za o to dôležitejšiu pre SR, ktorá bude od júla 2016 predsedať únii. V Británii sa v tom čase už bude vážne diskutovať o organizovaní referenda o jej zotrvaní v EÚ. V prípade problematiky migrácie zo severnej Afriky do Európy sa premiéri zhodli na tom, že povinné kvóty nie sú riešením. Podľa Fica by to mali byť predovšetkým dobrovoľné schémy, ktoré členské krajiny ponúknu na riešenie tohto problému. Slovensko okrem toho tvrdí, že je potrebné sa sústrediť na zóny, kde vzniká problém migrácie.

Fico informoval Camerona o postoji SR ku gréckej kríze. "Želáme si, aby Grécko zostalo v eurozóne, ale nie za každú cenu. Sme pripravení mentálne aj technicky na krízový scenár, že by Atény vystúpili z eurozóny. Budeme dôsledne trvať na tom, aby si Grécko splnilo domáce úlohy," podčiarkol.

Čo sa týka ukrajinskej krízy, deklaroval, že jediným možným riešením je vecný dialóg, pričom je potrebná jednota únie k tejto téme. Uistil, že Slovensko bude prezentovať vlastný názor na túto otázku, ale na konci dňa mu bude vždy záležať na tom, aby bola zachovaná jednota postojov členských štátov EÚ k akejkoľvek krízovej situácii, ktorá vo svete vzniká.

V Bratislave sú najvýznamnejší
Zobraziť galériu (13)
 (Zdroj: Jan Zemiar)

Cameron poznamenal, že SR a Británia sú strategickými partnermi, a preto využil priestor na stretnutí v Bratislave na prebratie mnohých spoločných tém. Privítal podporu Slovenska zreformovať EÚ, najmä čo sa týka zvýšenia jej konkurencieschopnosti.

Ako spojenci v NATO prediskutovali tiež oblasť migrácie, bezpečnosti a Ukrajiny, a s tým súvisiacu plnú implementáciu minských dohôd. Mali jednotný názor na spoločné pôsobenie na upokojenie situácie v severnej Afrike a v Stredozemnom mori ohľadom migrantov.

Kiska prijal Hollanda, hovorili o Grécku aj migrantoch

Prezident Andrej Kiska dnes prijal svojho francúzskeho kolegu prezidenta Francoisa Hollanda, hovorili spolu o migrácii, ekonomických problémoch v Grécku aj o situácii na Ukrajine. Holland dnes prišiel na summit premiérov krajín V4, pri tejto príležitosti ho prijal aj slovenský prezident Kiska.

Ako na brífingu po rokovaní uviedol Kiska, na problém migrácie má s Hollandom podobný názor. „Kvóty nie sú žiadnym riešením. Zdôraznil som však postoj našej krajiny, že nemôžeme odmietať pomoc tým, ktorým ide skutočne o život,“ povedal Kiska. Ako uviedol francúzsky prezident, „treba prijať utečencov, ktorých život sa nachádza v nebezpečí“. Skonštatoval, že to je súčasťou našich európskych hodnôt. 

Andrej Kiska a Francois
Zobraziť galériu (13)
 (Zdroj: SITA)

Prezidenti pripomenuli, že pokiaľ ide o Grécko, na štvrtkovom stretnutí ministrov financií nedošlo k dohode. „Myslím si, že v minulosti sme prejavili dostatočné pochopenie pre problémy, ktorým Grécko čelí. Očakáme ale, aby si grécka vláda uvedomila, že čas sa naplnil a musia pristúpiť k ťažkým, ale nevyhnutným opatreniam pre svoju budúcnosť,“ povedal Kiska. Podľa Hollanda riešením gréckej situácie musí byť „kompromis, ktorý bude na báze európskych pravidiel“. 

Prezident Kiska sa Hollandovi počas ich stretnutia poďakoval aj za pomoc pri riešení konfliktu na Ukrajine. Holland bol spolu s európskymi predstaviteľmi, ako napríklad nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, pri rokovaní o mierových dohodách v Minsku. Prezidenti sa zhodli, že v prípade riešenia rusko-ukrajinského konfliktu musí zostať Európska únia jednotná. Podľa nich konflikt možno vyriešiť len dodržiavaním mierových dohôd. 

Francois Hollande a Andrej
Zobraziť galériu (13)
 (Zdroj: SITA)

„Myslím si, že na svete neexistuje taká téma, pri ktorej by nezavážil hlas Francúzska,“ povedala slovenská hlava štátu a dodala, že Európska únia potrebuje politicky a ekonomicky úspešné Francúzsko. „Veľmi vítame záujem Francúzska o spoluprácu s krajinami Visegradskej štvorky,“ povedal Kiska. Podľa Hollanda sa summit premiérov V4 koná v situácii, ktorá je ťažká a vyžaduje si riešenia.

Viac o téme: Robert FicoDavid CameronGlobsec
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu