Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

USA vyjadrila svoj postoj jasne: Túto organizáciu označila za teroristov

Irán
Irán
Zdroj: Twitter.com/CNN Breaking News
06.04.2019 06:50

WASHINGTON - Spojené štáty sa chystajú označiť Iránske revolučné gardy (IRGC) za zahraničnú teroristickú organizáciu. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters s odvolaním sa na troch nemenovaných predstaviteľov USA.


Bude to po prvý raz, čo Washington oficiálne označí zložku armády inej krajiny za teroristickú organizáciu, poznamenal Reuters. Podľa jeho zdrojov by oficiálne oznámenie malo v pondelok učiniť ministerstvo zahraničných vecí USA. Stalo by sa tak pred prvým výročím rozhodnutia prezidenta USA Donalda Trumpa odstúpiť od medzinárodnej jadrovej dohody s Teheránom a opäť uvaliť sankcie na Irán, ktoré ochromili jeho hospodárstvo.

Iránske Revolučné gardy boli založené v roku 1979 na popud Rúholláha Chomejního. Gardy sú oddelené od iránskych pozemných, námorných aj vzdušných síl. Zatiaľ čo regulárna armáda má za úlohu chrániť hranice štátu a vnútornú bezpečnosť, úlohou gárd je podľa iránskej ústavy chrániť režim islamskej republiky.

Ak USA označia revolučné gardy za teroristov, urobíme to isté s ich armádou

V prípade, že Washington označí iránske elitné revolučné gardy za teroristov, môže sa k podobnému kroku uchýliť aj Irán - a Teherán na zoznam teroristických skupín recipročne zaradí armádu Spojených štátov. Podľa agentúry Reuters to v sobotu uviedol predseda národnobezpečnostného výboru iránskeho parlamentu Hešmatolláh Faláhatpíše.

"Ak Spojené štáty americké zaradia revolučné gardy na svoj zoznam teroristických skupín, my zaradíme na čiernu listinu teroristov armádu tejto krajiny - a bude tam figurovať hneď vedľa Dáišu," napísal na Twitteri vplyvný iránsky poslanec Faláhatpíše. 

   


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články