Sobota27. apríl 2024, meniny má Jaroslav, zajtra Jarmila

Unikli dokumenty opisujúce čiernu minulosť Borisa Kollára: Poskok mafie a drogové kšefty!

Boris Kollár
Boris Kollár (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Boris Kollár, ktorý sa so svojou stranou Sme rodina v sobotňajších voľbách prepracoval do parlamentu, bol už pred nimi mediálne prepieraný kvôli svojmu vzťahu s bratislavským mafiánom Petrom Steinhübelom, alias Žaluďom. Podnikateľ však tvrdil, že ich spájalo kamarátstvo z detstva a zo spoločného podnikania odišiel skôr, ako sa z veksláka stal kriminálny živel. Existujú však kópie údajných dokumentov tajnej služby, ktorá mala Kollára sledovať pre možné kontakty s podsvetím. Informoval o tom dnes denník SME, do ktorého redakcie ich doručil anonym.

Kabaret a cirkus? Kollár získal 11 kresiel: Kto sú ľudia, ktorých dostal do parlamentu?

Denník Sme má k dispozícii dva dokumenty označené ako záznamy bývalého Úradu na ochranu ústavy a demokracie.Prvý z 23. októbra 1990 smeruje k aktivitám Petra Steinhübela, ktorý sa neskôr vypracoval na jedného z bosov bratislavského podsvetia. Okolnosti jeho vraždy v auguste 1999 zostávajú stále nevyjasnené. Tri mesiace po ňom prišiel o život aj mafián Roman Deák, ktorého meno je taktiež v správach spomenuté.

Prvý záznam

V zázname, údajne získanom operatívnou cestou, sa píše o tom, ako sa Steinhübel zapojil do obchodu s drogami. „Zorganizoval prevoz asi 6 kg heroínu, ku ktorému došlo asi pred dvoma týždňami. K vlastnej organizácii prevozu použil svojich poskokov Romana Deáka, Borisa Kolára a Jána Daniša (Všetko osoby, zaoberajúce sa nelegálnou výmenou peňazí),“ uviedol nadporučík Čambor, ktorý dodal, že drogy na Slovensko priviezli cez hraničný priechod Kittsee – Jarovce, pretože tam nebol pes vycvičený na odhaľovanie narkotík „a našich colníkov má Steinhübel (zvaný Žaluď) kúpených“. Čambor ďalej odporučil využiť v poznatky v akcii "Boris".

Denník Sme upozorňuje, že autenticita tohto záznamu sa nedá z verejných zdrojov overiť. Kollár je v nich uvedený s jedným L, čo však mohla spôsobiť iba neznalosť operatívneho pracovníka. Bydlisko na bratislavských Palisádach však súhlasí.

Druhý záznam

Záznam z 20. septembra 1990 poukazuje na prevádzkovanie nelegálnej rádiotelefónnej stanice Deákom na účely nezákonnej činnosti kriminálnej povahy. Boris mal podľa neho taktiež riešiť vývoz 20 počítačov na opravu do zahraničia, pretože sa na Slovensko dostali nelegálne a nemal potrebné doklady. Problém mala napraviť ich legalizácia cez firmu Apex, v ktorej v tom čase naozaj figuroval s Deákom a Steinhübelom.

Kollár sa k téme vyjadrovať nechce

Podnikateľ osobný rozhovor k doručeným dokumentom opakovane odmietol. V odpovediach zaslaných e-mailom  tvrdí, že uvedené záznamy nevidel a podozrenie z pašovania drog je nezmysel. Zopakoval, že so Steinhübelom sa poznali z detstva. O Deákovej nelegálnej rádiostanici nič nevie a odmietol aj pašovanie počítačov cez Apex. Svoj vzťah s mafiánskou skupinou Diničovcov nekomentoval, ku všetkému sa už vraj vyjadril v rozhovoroch pred voľbami.

Ako sa dostala motorka ku Kollárovi?

Členovia skupiny Diničovcov, v čase keď už boli hlavní bosovia po smrti, Milan Erd a Jozef Bačík čelili obžalobe z vydierania podnikateľa Martina Suchára, ktorý zbohatol počas Mečiarovej privatizácie. Pod hrozbou znásilnenia manželky a „napichania drog“ dcére Diničovci od apríla do mája 1997 mali Suchára obrať o majetok a musel im odovzdať motorku Harley Davidson, ktorá skončila u Kollára.

Kollár na súde v roku 2007 ako svedok vypovedal, že si ju kúpil od známeho. Predsedníčka senátu však vyhodnotila jeho svedectvo ako neprijateľné, keďže motorka bola na podnikateľa prepísaná priamo Suchárom a žiadna tretia osoba v tomto vzťahu nefigurovala. Erd s Bačíkom dostali podmienečné tresty.

Viac o téme: Boris Kollár
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu