Štvrtok2. máj 2024, meniny má Žigmund, zajtra Galina

Počet mladých otrávených alkoholom sa dramaticky zvýšil

KOŠICE - V uplynulom roku zaznamenali na Centrálnom príjme Detskej fakultnej nemocnice (DFN) v Košiciach dramatický nárast počtu mladých ľudí otrávených (intoxikovaných) alkoholom.

Ako dnes informovala hovorkyňa DFN Viera Horniaková, v roku 2008 záchranky, policajti alebo rodičia priviezli do nemocnice 126 mladistvých, čo je v porovnaní s rokom 2005, keď ich bolo 16, takmer osemnásobný nárast. Medzi intoxikovanými bolo takmer 40 percent dievčat.

Horniaková uviedla, že negatívny trend pokračuje, keď v prvých dňoch tohto roka mali už desať prípadov. Osem detí muselo byť hospitalizovaných. Podľa vedúcej lekárky centrálneho príjmu Jozefíny Krupovej mladí v snahe uviesť sa do kolektívu pijú aj vo väčších množstvách priamo na ulici. Okrem vážnych a tiež trvalých následkov pri poruchách vedomia pritom riskujú úrazy a v mrazoch nielen omrzliny, ale aj úmrtie z podchladenia.

„Alkohol je z medicínskeho hľadiska návyková látka, ktorá má účinky na celý organizmus, predovšetkým na nervový systém. Najmä opakovaným užívaním vyvoláva mnohé metabolické zmeny, ktoré vedú k poškodeniu vnútorných orgánov a narúšajú celkový fyzický i psychický vývoj a sociálnu adaptáciu mladého človeka,“ konštatovala Krupová.

„Alarmujúcim príkladom je v súčasnosti 17-ročný mladík, ktorého pre otravu alkoholom hospitalizovali v košickej DFN už trikrát. V novembri 2007 mu namerali v krvi 1,67 promile alkoholu, ani nie o mesiac 1,87 promile. V polovici januára 2009 ho do nemocnice priviezla záchranka, keď ho v noci náhodný okoloidúci našiel na zastávke MHD silne podchladeného. V krvi mal 3,84 promile alkoholu,“ uviedla konkrétny príklad Horniaková.

Podľa lekárov je jeho prípad typický aj správaním sa rodičov. Napriek ťažkej otrave alkoholom mladík nestrávil v nemocnici ani 24 hodín. Hospitalizácia musela byť zrušená, pretože ešte predpoludním si ho na vlastnú zodpovednosť, napriek upozorneniu lekárov, vyzdvihla matka.

Ako informovala Horniaková, pri takejto hospitalizácii však zdravotné poisťovne nemocnici neuhradia ani hospitalizačný paušál. Povinnosťou ošetrujúcich lekárov je síce hlásiť zdravotnej poisťovni príjem pacienta pod vplyvom omamných látok a alkoholu, ale podmienkou úhrady hospitalizácie je minimálne 24-hodinový pobyt pacienta na oddelení. Ak je hospitalizácia ukončená reverzom, kritérium pre úhradu nie je splnené. Cena hospitalizácie, ak prijatému dieťaťu zlyhávajú životne dôležité funkcie a je nutná umelá pľúcna ventilácia a intenzívna starostlivosť, sa môže vyšplhať na takmer dvetisíc eur.

„Predčasne ukončená hospitalizácia je pre nemocnicu ekonomickou stratou. Ak zdravotné poisťovne odmietnu úhradu, nemocnici za starostlivosť o opité dieťa nikto nezaplatí. Legislatíva totiž neumožňuje zdravotníckemu zariadeniu žiadať priamu platbu od rodičov,“ informovala Horniaková. Doložila, že rastúci počet alkoholom intoxikovaných mladých ľudí sa však už stávajú spoločenským problémom, ktorého riešenie nie je v rukách zdravotníckeho zariadenia.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu