BRATISLAVA - Juraj Rizman z Post Bellum odišiel približne pred dvoma týždňami do San Francisca za svojou partnerkou, exprezidentkou Zuzanou Čaputovou, ktorá momentálne pôsobí v USA na Stanfordovej univerzite ako hosťujúca členka Inštitútu pre medzinárodné štúdiá. Rizman počas svojho pobytu navštevuje rôzne kultúrne pamiatky, no najviac ho prekvapil autonómny taxík.
archívne video
Čaputová do USA odcestovala ešte v septembri. Rizman ju ako svoju partnerku na začiatku semestra Stanfordovej univerzite nesprevádzal, pretože mu v októbri zomrel milovaný otec a rozhodol sa tak zostať na Slovensku. Koncom novembra si však pobalil veci a odcestoval do USA, kde sú s Čaputovou opäť spolu.
Počas svojho pobytu v Amerike navštívil rôzne známe pamiatky, ako napríklad chrám "Stanford Memorial Church", ktorý je duchovným stredom a architektonickým skvostom tunajšej univerzity. V Kalifornii neobišiel Múzeum historického miesta ani prírodnú rezerváciu "Muir Woods National Monument", ktorú tvorí 97 hektárov zachovalých starých pobrežných sekvojových lesov.
Čo ho prekvapilo najviac?
Počas jeho pobytu v USA ho však najviac prekvapili robotické vozidlá. "Narodil som sa za komunizmu, v dobe čierno-bielej televizie, telefónnych búdiek, pevných sietí a prvých dostupných walkmanov a kalkulačiek. Prvý počítač mi ukázal starý otec - bola to miestnosť plná výpočtovej techniky, ktorá nedokázala toľko, ako dnes dokáže mobil, na ktorom píšem tento post. Internet a e-mail sa presadil, až keď som už bol v podstate dospelý chlap. Niečo, ako autonómne auto - robotické vozidlo bez šoféra- to bolo pre mňa čisté sci-fi. Až doteraz...," priznal na sociálnej sieti Rizman, ktorý pôsobí v neziskovej organizácii Post Bellum.
Ako opisuje ďalej, v San Franciscu fungujú stovky autonómnych taxíkov a preto sa po meste presúvali aj v týchto autách bez šoféra - nadupaných modernými technológiami a riadenými umelou inteligenciou. "Nie som žiadny tech freak - v týchto veciach som skôr opatrný a konzervatívny - ale musím uznať, že to aj pre mňa bol mimoriadny a fascinujúci zážitok," uviedol Rizman, ktorý považuje za obdivuhodné, ako rýchlo dnes ide dopredu veda a technika.
"Niečo, čo sme si pred pár rokmi ani len nevedeli predstaviť, dnes normálne funguje, jazdí to v mestskej premávke a poskytuje to služby širokej verejnosti, ako ktorákoľvek iná taxislužba," hovorí Rizman a priznáva, že nevie, aká bude budúcnosť a že či prinesie viac dobrého ako zlého. "Ale bolo zaujimavé sa jej dotknúť," skonštatoval na záver.