BRATISLAVA – Úspešne ste zavŕšili svoje štúdium? Gratulujeme! Ak však patríte k tým, ktorí skončili školu alebo ich to v dohľadnej dobe čaká, tak si možno tiež kladiete otázku, čo od vás teraz tento štát čaká po byrokratickej stránke a aké sú vaše povinnosti voči Sociálnej poisťovni. Tá si práve preto pre vás pripravila šesť rád, ktoré vám pomôžu zorientovať sa.
Archívne video: Sociálna poisťovňa vyzýva ľudí, aby si u nej aktualizovali svoje kontakty
Sociálna poisťovňa vyzýva ľudí, aby si u nej aktualizovali svoje kontakty (Zdroj: TASR/Daniel Veselský)
-
1. rada: Po škole odchádzam do zahraničia, respektíve neplánujem ešte pracovať.
V takom prípade je to jasné. Oznamovať Sociálnej poisťovni nemusíte vôbec nič. „Ak si študent po škole plánuje užiť voľno, nepracovať, cestovať doma či po svete alebo na dlhšiu dobu odísť študovať či pracovať do zahraničia, nemá voči Sociálnej poisťovni žiadne povinnosti (okrem poberateľa sirotského dôchodku, ktorý končí štúdium). Nemusí jej nič nahlasovať, ani sa registrovať a ani si platiť poistné na sociálne poistenie,“ uviedla poisťovňa.
-
2. rada: Mám po škole nárok na podporu v nezamestnanosti?
Nuž, máme pre vás zlú správu. Ak ste predtým neboli 730 dní dobrovoľne poistený, tak nedostanete nič. „Keďže počas štúdia nie je študent automaticky poistený na sociálne poistenie a nikto zaňho poistné neplatí, absolvent strednej či vysokej školy nemá po ukončení štúdia automaticky nárok na dávku v nezamestnanosti či iné dávky, ktoré sú podmienené predchádzajúcim uhrádzaním poistného. Štát platí za študenta len zdravotné poistenie, ktoré mu zabezpečí zdravotnú starostlivosť (v prípade choroby, či úrazu, liečby a pod.). Zdravotné poistenie však nepatrí do kompetencie Sociálnej poisťovne,“ vysvetlili.
-
3. rada: Pre nárok na dávky je možné poistiť sa dobrovoľne už počas štúdia
Študent sa môže už od 16-tich rokov veku v Sociálnej poisťovni poistiť dobrovoľne na jednotlivé druhy poistenia. Informácie o tom, ako na to, získa buď na webovej stránke Sociálnej poisťovne (Dobrovoľné poistenie), telefonicky či mailom v Informačno-poradenskom centre alebo v príslušnej pobočke vo všetkých regiónoch Slovenska. „Ak mu dobrovoľné poistenie trvalo dostatočné obdobie, môže získať napr. nárok na dávky v nezamestnanosti. Pri tejto dávke musí získať najmenej 730 dní poistenia a zároveň sa evidovať na úrade práce,“ dodali.
-
4. rada: POZOR Končíte alebo prerušujete štúdium a poberáte sirotský dôchodok? Musíte to Sociálnej poisťovni oznámiť.
Pre vás totiž platia osobitné pravidlá. „Ak študent-sirota poberá sirotský dôchodok, vo vlastnom záujme by mal Sociálnej poisťovni nahlásiť ukončenie štúdia v prípade, ak ho zanechá predčasne alebo ak štúdium preruší. Ak to neurobí, bude povinný vrátiť sumy sirotského dôchodku, ktoré mu Sociálna poisťovňa vyplatila navyše, keďže mu už nepatrili. Sociálna poisťovňa zistí túto skutočnosť z registra ministerstva školstva s mesačným oneskorením,“ upozornili.
Nárok na výplatu sirotského dôchodku totiž zaniká dňom, keď poberatelia sirotského dôchodku prestávajú byť nezaopatreným dieťaťom, t. j. v prípade študenta ukončením štúdia. „Nárok na sirotský dôchodok rovnako zaniká dovŕšením veku 26 rokov. To, či sirota-študent ešte študuje, sa overuje potvrdením školy. Sociálna poisťovňa si to spravidla zisťuje sama v registri ministerstva školstva, a teda študent nemá žiadne povinnosti. Študenti-siroty z tých škôl, ktoré v tomto registri nie sú (zväčša ide o školy v pôsobnosti rezortov vnútra a obrany), sú však povinní takéto potvrdenie o ukončení štúdia predložiť pobočke Sociálnej poisťovne sami. Potvrdenie predkladajú aj študenti – siroty študujúce v zahraničí,“ dodala poisťovňa.
-
5. rada: Začínate po škole pracovať alebo brigádovať? Buďte pokojní, povinnosť má váš zamestnávateľ, nie vy.
Ak sa hneď po škole, respektíve po letných prázdninách zamestnáte na trvalý pracovný pomer alebo si nájde brigádu a uzavrie so zamestnávateľom príslušnú dohodu, nemáte voči Sociálnej poisťovni žiadnu oznamovaciu povinnosť. Povinnosti za vás bude automaticky plniť zamestnávateľ, ktorý vás prihlási do Sociálnej poisťovne a bude za vás platiť aj poistné na sociálne poistenie z dohodnutej mzdy.
-
6. rada: Začínate podnikať? Máte ešte trochu času, povinnosti vám vzniknú až v roku 2024 podľa daňového priznania za rok 2023.
Ak študent začne po škole podnikať, povinnosti prihlásiť sa do Sociálnej poisťovne a platiť poistné na sociálne poistenie mu vzniknú až na budúci rok (2024) podľa dosiahnutých príjmov z podnikania uvedených v daňovom priznaní za rok 2023. „V tom prípade mu vznik povinného sociálneho poistenia a presnú výšku odvodov oznámi na budúci rok samotná Sociálna poisťovňa. Samozrejme, rovnako má možnosť na preklenutie najbližšieho roku zvoliť si podľa svojej situácie aj dobrovoľné poistenie. Dobrovoľné platenie poistného sa mu zúročí v budúcnosti pre prípadný nárok na dávky (nemocenské, materské či dávku v nezamestnanosti) a zaráta sa mu aj do obdobia dôchodkového poistenia pre budúci nárok na dôchodok,“ uzavrela Sociálna poisťovňa.
Viac informácií nájdete na stránke Sociálnej poisťovne.