Streda, 29. marec 2023. Meniny má Miroslav, zajtra Vieroslava.

Ničivý požiar v Banskej Štiavnici: Mimoriadna situácia! Polícia začala trestné stíhanie

Zásah hasičov pri požiari budov v Banskej ŠtiavniciGaléria fotiek (8)
Zásah hasičov pri požiari budov v Banskej Štiavnici
Zdroj: Facebook/Polícia SR - Banskobystrický kraj, Ludo Kanik

BRATISLAVA/BANSKÁ ŠTIAVNICA - Situácia v súvislosti s rozsiahlym požiarom v centre Banskej Štiavnice je stabilizovaná, hasiči však naďalej pracujú na likvidácii ohnísk. Primátorka mesta Nadežda Babiaková vyhlásila v dôsledku požiaru mimoriadnu situáciu. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová.


"Prebieha likvidácia a lokalizácia ohnísk spolu s opatreniami na zamedzenie opätovného rozšírenia požiaru,“ priblížila Eliášová. Ako dodala, vedenie mesta v dôsledku požiaru vyhlásilo mimoriadnu situáciu, obyvatelia boli informovaní miestnym rozhlasom.

VIDEO Primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková sa vyjadrila k požiaru v Banskej Štiavnici

"Pri mimoriadnej situácii nedošlo k následkom na živote a zdraví okrem miernej intoxikácie jedného príslušníka, hasiča dobrovoľníka," dodala Eliášová.

  

Aktualizované 12:45

Rozsiahly požiar v centre Banskej Štiavnice sa hasičom podarilo zlikvidovať, situáciu však budú naďalej monitorovať. Uviedla to hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici Júlia Zeleňáková.

"Likvidácia požiaru prebiehala do neskorých nočných hodín. Dohášanie skrytých ohnísk a monitorovanie objektov bolo vykonávané počas celej noci. Aktuálne prebieha na mieste udalosti okrem neustáleho monitorovania aj odčerpávanie vody z objektov a postupné sťahovanie hasičskej techniky na hasičské stanice," priblížila Zeleňáková. Požiarom zasiahnutá oblasť historického centra Banskej Štiavnice je pre verejnosť naďalej uzavretá. V súčinnosti s policajnými zložkami tu pokračuje zisťovanie príčiny vzniku požiaru.

Pomoc ponúkol i Petr Pavel

Aktualizované o 12:15

Český prezident Petr Pavel ponúkol pomoc pri obnove zničených a poškodených pamiatok po sobotňajšom (18. 3.) požiari v Banskej Štiavnici. Informovala o tom hlava štátu SR Zuzana Čaputová, ktorá s Pavlom v nedeľu telefonovala. "Ponúkol najmä odborné reštaurátorské kapacity. Veľmi si vážim tento prejav solidarity," skonštatovala na sociálnej sieti.

 

Pred malou chvíľou som telefonovala s českým prezidentom Petrom Pavlom, ktorý Slovensku ponúkol pomoc pri obnove...

Posted by Zuzana Čaputová on Sunday, March 19, 2023

Poďakovala tiež všetkým, ktorí v sobotu pomáhali pri hasení požiaru. Ocenila prácu profesionálnych a dobrovoľných hasičov, členov ozbrojených síl a záchranárov. Vyzdvihla aj spolupatričnosť Štiavničanov, turistov a dobrovoľníkov zo širokého okolia. Hlava štátu verí, že Banskú Štiavnicu sa podarí obnoviť do jej pôvodnej podoby pred požiarom čo najskôr.

Aktualizované o 11:30

Polícia v tejto súvislosti začala trestné stíhanie

Polícia v súvislosti s rozsiahlym požiarom v centre Banskej Štiavnice začala trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. Na sociálnej sieti o tom informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA: NA MIESTE DNES PRACUJE POLÍCIA Vyšetrovateľ v Žiari nad Hronom začal v súvislosti so včerajším...

Posted by Polícia SR - Banskobystrický kraj on Sunday, March 19, 2023

"Aj dnes je na mieste policajný výjazd a pokračuje obhliadka miesta činu," priblížila polícia s tým, že na poškodených budovách vznikla škoda v doposiaľ nevyčíslenej výške.

Ničivý požiar v Banskej
Galéria fotiek (8)
Zdroj: SITA/Jakub Julény

Aktualizované o 11:25

Europoslanci žiadajú o finančnú pomoc na sanáciu po požiari

Viacerí europoslanci žiadajú o pomoc pri financovaní následkov sobotňajšieho (18. 3.) požiaru v Banskej Štiavnici. V tejto veci chcú v pondelok (20. 3.) odoslať list eurokomisárke pre kohéziu a reformy Elise Ferreirovej. Informoval o tom slovenský europoslanec Robert Hajšel (Smer-SD), ktorý list inicioval.

Ničivý požiar v Banskej
Galéria fotiek (8)
Robert Hajšel
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

"S následkami tak ničivého požiaru, aký včera zažila Banská Štiavnica, nemôže bojovať žiadne mesto samé. Pomôcť mu musí nielen slovenská vláda, ale aj Európska únia," skonštatoval.

V liste europoslanci žiadajú, aby Európska komisia (EK) v súčinnosti s kompetentnými orgánmi SR preskúmala možnosti využitia existujúcich finančných nástrojov EÚ, akými sú napríklad štrukturálne fondy. Hajšel avizuje, že o formách možnej pomoci bude rokovať v nasledujúcich dňoch so zástupcami EK a Európskeho parlamentu aj osobne.

Aktualizované o 10:39

SBM do odvolania uzavrelo galériu, Berggericht aj Starý zámok

Slovenské banské múzeum (SBM) v dôsledku sobotňajšieho (18. 3.) požiaru v Banskej Štiavnici až do odvolania uzavrelo expozície v troch objektoch. Informovalo o tom na sociálnej sieti. Múzeum uzavrelo Galériu Jozefa Kollára aj budovu známu ako Berggericht, v ktorej sa nachádza mineralogická expozícia múzea, informačné centrum či sprístupnená štôlňa Michal. Obe budovy sa nachádzajú na Námestí svätej Trojice, ktoré bolo požiarom zasiahnuté.

"Najzávažnejšie škody sú na budove Berggerichtu. Predpokladáme, že rozsah škôd bude fatálny, ohrozená môže byť aj statika budovy, jej stav posúdi v najbližších hodinách statik. S najväčšou pravdepodobnosťou bude nevyhnutné odstrániť torzo strešnej konštrukcie, ktorá sa na mnohých miestach prepadla do vlastnej budovy," uviedlo na sociálnej sieti Ministerstvo životného prostredia SR, pod ktoré SBM spadá.

 

SUMARIZÁCIA SITUÁCIE PO POŽIARI 👉 Najzávažnejšie škody sú na budove Berggerichtu; 👉 požiar na tejto budove stále trvá,...

Posted by Ministerstvo životného prostredia SR on Saturday, March 18, 2023

Ako na sociálnej sieti priblížila riaditeľka múzea Zuzana Denková, Galéria Jozefa Kollára zostala požiarom nepoškodená, priestory susediace s Berggerichtom sú však v dôsledku hasenia mokré. "Podarilo sa nám spoločne evakuovať celú expozíciu, depozitáre i výstavy," dodala Denková.

 

❗️MIMORIADNA SITUÁCIA❗️ Rýchlo sa šíriaci požiar na Námestí Svätej Trojice v Banskej Štiavnici zasiahol budovu...

Posted by Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica on Saturday, March 18, 2023

Múzeum pre verejnosť dočasne uzatvára aj Starý zámok. Do jeho priestorov zamestnanci múzea spoločne s dobrovoľníkmi počas požiaru odnášali vzácne zbierkové predmety z expozícií na banskoštiavnickom námestí.

Požiar poškodil niekoľko objektov

Požiar v historickom centre Banskej Štiavnice vypukol v sobotu dopoludnia v jednej z historických budov, postupne sa rozšíril a poškodil sedem objektov.

VIDEO Požiar v centre Banskej Štiavnice

Na mieste zasahovali desiatky profesionálnych hasičov, dobrovoľní hasiči i vojaci. Na miesto boli povolaní aj zamestnanci Kontrolného chemického laboratória civilnej ochrany v Slovenskej Ľupči, ktorí vykonávali meranie ovzdušia s negatívnym výsledkom.

Ničivý požiar v Banskej Štiavnici: Mimoriadna situácia! Polícia začala trestné stíhanie

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články