Piatok, 2. jún 2023. Meniny má Oxana, Xénia, zajtra Karolína, Kevin.

Český minister kultúry ponúka pomoc po požiari v Banskej Štiavnici

Ilustračné fotoGaléria fotiek (3)
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Jakub Julény, TASR/Ján Krošlák, Polícia SR - Banskobystrický kraj

PRAHA - Pomoc s obnovou zničených kultúrnych pamiatok po sobotňajšom požiari v centre Banskej Štiavnice ponúkol z poverenia českej vlády minister kultúry ČR Martin Baxa. O možnostiach hovoril so slovenskou rezortnou kolegyňou Natáliou Milanovou, uviedol to v pondelok na sociálnej sieti Twitter, informuje spravodajkyňa v Prahe.


"Z poverenia vlády som hovoril so slovenskou ministerkou kultúry Natáliou Milanovou a ponúkol pomoc. Za ČR môžeme poskytnúť kapacity a odbornosť kolegov z Národného pamiatkového ústavu a Národného múzea," napísal na Twitteri Baxa.

Pomocná ruka aj od nového prezidenta

Pomoc s následkami požiaru ponúkol slovenskej hlave štátu Zuzane Čaputovej aj nový český prezident Petr Pavel, ktorý s ňou telefonoval v nedeľu. "Dohodli sme sa, že poskytneme odborné kapacity na rekonštrukciu a reštauráciu budov, ktoré sú súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO," komentoval rozhovor Pavel.

Nový český prezident Petr
Galéria fotiek (3)
Nový český prezident Petr Pavel
Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek

Zástupca Národného múzea podľa jeho slov už v pondelok navštívi Slovensko a bude rokovať o tom, ako by mohli pomôcť s obnovou historických pamiatok. Podľa servera iDNES.cz však hovorkyňa Národného múzea Kristýna Kvapilová uviedla, že múzeum ešte len čaká na konkrétne požiadavky od slovenských kolegov, ktoré by mohli prísť koncom tohto týždňa. Až potom môže dať česká strana konkrétnu ponuku.

Český minister kultúry ponúka
Galéria fotiek (3)
Zdroj: SITA/Jakub Julény

Katastrofálny požiar

Požiar v historickom centre Banskej Štiavnice vypukol v sobotu 18. marca dopoludnia v jednej z historických budov, postupne sa rozšíril a poškodil sedem objektov.

VIDEO Primátorka mesta Banská Štiavnica Nadežda Babiaková k požiaru v Banskej Štiavnici

Na mieste udalosti zasahovali desiatky profesionálnych i dobrovoľných hasičov, vojaci i dobrovoľníci. Polícia v súvislosti s požiarom začala trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články