Piatok3. máj 2024, meniny má Galina, zajtra Florián

ÚDZS môže kontrolovať iba starostlivosť, nie poplatky

BRATISLAVA - Kontrola správnosti vyberania a výšky poplatkov u lekárov je v kompetencii samosprávnych krajov. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) podľa zákona má dohliadať na správne poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Informovala o tom hovorkyňa ÚDZS Radoslava Miklášová.

Úrad tak reagoval na pondelňajšiu výzvu ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča, ktorý požiadal predsedu ÚDZS Jána Gajdoša o súčinnosť pri monitorovaní situácie v ambulanciách lekárov-špecialistov. Tí totiž avizujú, že napriek zrušeniu niektorých poplatkov ich mienia vyberať naďalej.

ÚDZS bude preto konať v prípade, že vyberanie poplatkov u špecialistov bude súvisieť so správnym postupom pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Znamená to prípady, keď lekár odmietne alebo podmieni zdravotnú starostlivosť poplatkom. "Úrad vyzýva všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby dodržiavali platné zákony a ďalšie všeobecne záväzné právne predpisy tak, aby nebol poškodený pacient," dodala Miklášová. Zároveň ÚDZS vyzval predsedov samosprávnych krajov k súčinnosti v rozsahu ich kompetencií.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) vyzýva občanov, aby od 1. septembra neplatili lekárom tie poplatky, ktorých výšku vládne nariadenie stanovilo na nulu. Ide o dvadsaťkorunové poplatky za návštevu u lekára a päťdesiatkorunové poplatky za deň hospitalizácie. Ak by sa pacienti napriek zrušeniu poplatkov stretli s tým, že ich lekári budú od nich pýtať, podľa MZ ich nemajú hradiť.

Prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ) Andrej Janco cez víkend oznámil, že členovia SLÚŠ budú vyberať poplatky napriek tomu, že ich výšku vláda od septembra stanovila na 0 Sk. "Vzhľadom na to, že štát nezabezpečil úhradu poplatkov za služby súvisiace so zdravotnou starostlivosťou, lekári špecialisti ich budú v súlade s vyššou právnou normou naďalej požadovať od pacientov," odôvodnil Janco. Zákon pritom neurčuje výšku poplatkov, stanovuje ju vláda nariadením. Janco nekonkretizoval, v akej výške budú špecialisti vyberať poplatky, keď ich výšku vládne nariadenie od 1. septembra stanovilo na nulu.

Za protiústavné a v rozpore so zákonmi Európskej únie považuje SLÚŠ aj samotné nariadenie vlády. Podľa neho prikazuje jasne definovanú činnosť, ktorá si vyžaduje určité náklady, vykonávať za cenu 0 Sk. "Ak vláda chce oslobodiť pacientov od platenia poplatkov za túto činnosť, riešením je financovanie týchto poplatkov z vládnych rezerv, alebo zo štátneho rozpočtu mimo zdrojov verejného zdravotného poistenia určených na financovanie zdravotnej starostlivosti," myslí si Janco.

MZ však zdôraznilo, že o tom, či je nariadenie vlády o znížení poplatkov v zdravotníctve protiústavné, nerozhoduje Janco, ale Ústavný súd SR. Ako upozornilo ministerstvo, nariadenie vlády bolo oficiálne zverejnené v Zbierke zákonov a odo dňa jeho účinnosti je právne záväzné pre všetkých občanov SR, teda aj lekárov združených v SLÚŠ.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu