Koronavírus COVID-19 vo svete | Topky.sk

°C

Sobota, 24. október 2020. Meniny má Kvetoslava, zajtra Aurel.

Koronavírus vo svete

KORONAVÍRUS Situácia sa zhoršuje aj na Ukrajine: Úrady hlásia 7-tisíc nových prípadov a 125 úmrtí

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred 45 minútami

KYJEV - Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 7014 na celkovo 337.410, informovala v sobotu agentúra UNIAN s odvolaním sa na údaje Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO). viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Maďarsko mení opatrenia: Rúška budú povinné aj na vonkajších podujatiach

Aj ľudia v Rakúsku

včera o 20:34

BUDAPEŠŤ - Nosenie rúšok bude už čoskoro v Maďarsku povinné aj na podujatiach v exteriéroch, teda aj na športových podujatiach, informoval vo štvrtok spravodajský server Origo.hu, podľa ktorého bude onedlho v tejto veci zverejnené príslušné vládne nariadenie. viac »


KORONAVÍRUS Nočný zákaz vychádzania vo Francúzsku bude platiť už pre 46 miliónov ľudí

Jean Castex

včera o 20:06

PARÍŽ - Vo Francúzsku bude od piatkovej polnoci po dobu šiestich týždňov platiť nočný zákaz vychádzania aj v ďalších 38 departementoch. Dôvodom tohto opatrenia, o ktorom vo štvrtok rozhodla vláda, je prudký nárast počtu ľudí infikovaných novým koronavírusom, informovali denník The Guardian a agentúra DPA. viac »


KORONAVÍRUS Nemecko bojuje proti importu nákazy: Rozšírilo zoznam rizikových krajín

KORONAVÍRUS Nemecko bojuje proti

včera o 19:21

BERLÍN - Nemecko v snahe zabrániť importu prípadov nákazy koronavírusom rozšírilo vo štvrtok zoznam krajín, ktoré považuje za vysoko rizikové. Po novom tak na zoznam pribudli napríklad celé Poľsko, Švajčiarsko, Írsko, Británia (s výnimkou jej zámorských území, Normanských ostrovov a ostrova Man), takmer celé Rakúsko, ako aj mnohé časti Talianska vrátane ... viac »


KORONAVÍRUS v Česku nepokoril ďalší rekord: Dosiaľ pribudlo 7-tisíc nových prípadov nákazy

KORONAVÍRUS v Česku nepokoril

včera o 19:02

PRAHA - V Českej republike potvrdili vo štvrtok do 18.00 h 7511 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Je to o 1329 menej, než v rovnakom čase v stredu, keď do 18.00 h potvrdili rekordných 8840 nových prípadov. Vyplýva to z údajov českého ministerstva zdravotníctva. viac »


WHO a Wikipedia začali spoluprácu zamernú na informovanie verejnosti o KORONAVÍRUSE

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie

včera o 18:24

ŽENEVA - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a nezisková nadácia Wikimedia Foundation prevádzkujúca internetovú encyklopédiu Wikipedia ohlásili vo štvrtok začiatok vzájomnej spolupráce v šírení spoľahlivých informácií o pandémii nového koronavírusu a ochorení COVID-19, ktoré tento vírus spôsobuje. Informovala o tom agentúra DPA. viac »


V Číne zúri ďalší koronavírus! Zabíja ošípané a môže sa prenášať sa na človeka

Koronavírus postihuje ošípané.

včera o 17:00

PEKING - V Číne dochádza k prípadom ošípaných infikovaných koronavírusom Sads-CoV. Teraz štúdia ukázala: Vírus sa mohol rozšíriť aj na ľudí. viac »


KORONAVÍRUS Maďarsko má voľných 47 percent nemocničných lôžok, operácie zatiaľ neodkladajú

KORONAVÍRUS Maďarsko má voľných

včera o 15:50

BUDAPEŠŤ - Maďarské nemocnice majú voľných 47 percent svojich lôžok. Nemocnice zatiaľ nemusia odkladať žiadne operácie, pričom zdravotníctvo je pripravené a prostriedky potrebné na ochranu proti novému druhu koronavírusu sú k dispozícii. Takéto vyjadrenie zaznelo vo štvrtok v Budapešti na tlačovej konferencii vlády. viac »


KORONAVÍRUS Firma Roche sa spája s americkou Ateou: Spolupracujú na vývoji lieku

KORONAVÍRUS Firma Roche sa

včera o 14:43

ZÜRICH - Švajčiarsky farmaceutický gigant Roche vo štvrtok oznámil, že spolupracuje s americkou spoločnosťou Atea Pharmaceuticals na vývoji orálne podávaného lieku na liečbu pacientov nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, ktorí nie sú hospitalizovaní. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Rakúsko zaznamenalo najvyšší denný prírastok nových prípadov: Pribudli aj úmrtia

Aj ľudia v Rakúsku

včera o 14:20

VIEDEŇ - Rakúsko vo štvrtok za posledných 24 hodín zaznamenalo 2435 nových prípadov koronavírusu SARS-CoV-2, čo je najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie. Informovala o tom agentúra APA. viac »


KORONAVÍRUS Európska únia pomáha Českej republike: Do nemocníc posiela 30 ventilátorov

Predsedníčka EK Ursula von

včera o 14:15

BRUSEL - Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že na základe žiadosti o pomoc z Českej republiky EÚ z európskej rezervy lekárskeho vybavenia rescEU zaslala českej strane prvú dodávku 30 pľúcnych ventilátorov. viac »


KORONAVÍRUS Poľsko zaznamenalo viac ako 12-tisíc nových prípadov: Ide o nový rekord

KORONAVÍRUS Poľsko zaznamenalo viac

včera o 13:15

VARŠAVA - Poľsko vo štvrtok oznámilo 12.107 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je najvyšší denný prírastok od vypuknutia pandémie, informovala agentúra DPA. viac »


KORONAVÍRUS Slovinsko hlási nový denný rekord viac ako tisíc infikovaných a sedem úmrtí

KORONAVÍRUS Slovinsko hlási nový

včera o 13:10

ĽUBĽANA - Slovinsko hlásilo vo štvrtok nový rekord v dennom prírastku ľudí nakazených koronavírusom, keď ich za posledných 24 hodín pribudlo 1663. Údaje zverejnilo slovinské ministerstvo zdravotníctva, ktoré citovala tlačová agentúra HINA. viac »


KORONAVÍRUS Situácia v Nemecku je veľmi vážna, tvrdí šéf Kochovho inštitútu

Riaditeľ nemeckého Inštitútu Roberta

včera o 12:55

BERLÍN - Nemecko zažíva "veľmi vážny" nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom, vyjadril vo štvrtok obavy šéf Inštitútu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler. Informovala o tom agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Belgická šéfka diplomacie Wilmesová je na JIS-ke s ochorením COVID-19

Belgická premiérka Sophie WIlmesová

včera o 12:40

BRUSEL - Belgickú ministerku zahraničných vecí Sophie Wilmesovú, ktorá bola počas prvej vlny pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 dočasnou premiérkou Belgicka, prijali na jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS) v nemocnici v Bruseli. Vo štvrtok o tom informovali predstavitelia krajiny, na ktorých sa odvolala tlačová agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Maďarsko môže zo zaobstarávania vakcíny v rámci EÚ dostať 6,5 milióna kusov

KORONAVÍRUS Maďarsko môže zo

včera o 12:15

BUDAPEŠŤ - Maďarsko môže dostať 6,5 milióna kusov vakcíny proti novému druhu koronavírusu v rámci zaobstarávania Európskej únie od spoločnosti AstraZeneca, oznámil vo štvrtok v Budapešti šéf úradu vlády Gergely Gulyás. viac »


KORONAVÍRUS Chorvátsko hlásilo rekordy: Viac ako tisíc nových prípadov a 13 úmrtí

V Chorvátsku platí povinnosť

včera o 11:45

ZÁHREB - V Chorvátsku potvrdili za posledných 24 hodín rekordných 1563 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 13 súvisiacich úmrtí. Vo štvrtok dopoludnia to oznámila štátna pandemická komisia, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra HINA. viac »


KORONAVÍRUS Orbán a austrálsky premiér Morrison telefonovali o pandémii

Maďarský premiér Viktor Obrán

včera o 11:15

BUDAPEŠŤ - Vývoj pandémie nového druhu koronavírusu, jej následky a aktuálne medzinárodné záležitosti boli hlavnou témou telefonického rozhovoru predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána s austrálskym premiérom Scottom Morrisonom. viac »


KORONAVÍRUS V Maďarsku pribudlo viac ako 2-tisíc nových prípadov: Zomrelo ďalších 46 ľudí

KORONAVÍRUS V Maďarsku pribudlo

22.10.2020 10:00

BUDAPEŠŤ - V Maďarsku za uplynulých 24 hodín testy potvrdili rekordných 2032 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Na komplikácie súvisiace s ochorením COVID-19 zomrelo 46 chronicky chorých pacientov, vo väčšine prípadov išlo o starších ľudí, informoval vo štvrtok vládny informačný server koronavirus.gov.hu. viac »


KORONAVÍRUS Thajský premiér po týždňových protestoch zrušil núdzové opatrenia

V Thajsku začali v

22.10.2020 09:00

BANGKOK - Thajská vláda nariadila vo štvrtok zrušenie núdzových opatrení zavedených pred týždňom, keď sa snažila ukončiť mesiace trvajúce protesty v Bangkoku proti premiérovi Prajutovi Čanóčcháovi a monarchii. Vláda to uviedla v oznámení, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra Reuters. viac »


KORONAVÍRUS Počet infikovaných v Nemecku prudko vzrástol: Pribudlo viac ako 11-tisíc prípadov

KORONAVÍRUS Počet infikovaných v

22.10.2020 06:55

BERLÍN - Nemecko vo štvrtok ráno oznámilo prudký nárast počtu nových prípadov nákazy koronavírusom, ktorý po prvý raz prekročil hranicu 10.000. Informovala o tom agentúra DPA. viac »


Najčítanejšie články