Koronavírus COVID-19 vo svete | Topky.sk
Streda, 28. september 2022. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michael, Michaela.

Koronavírus vo svete

KORONAVÍRUS V Maďarsku uplynulý týždeň pribudlo vyše 11-tisíc infikovaných a 46 obetí

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred 3 hodinami

BUDAPEŠŤ - V uplynulých siedmich dňoch pribudlo v Maďarsku 11.392 nakazených novým druhom koronavírusu a v tomto čase v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 46 pacientov. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na údaje zverejnené v stredu na webovej stránke koronavirus.gov.hu. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

Moderna postaví v Austrálii prvú továreň na vakcíny proti KORONAVÍRUSU

Moderna postaví v Austrálii
Foto

15.08.2022 08:56

CANBERRA - Farmaceutická spoločnosť Moderna v pondelok oznámila, že v austrálskom Melbourne plánuje otvoriť prvú továreň na výrobu mRNA vakcín proti ochoreniu COVID-19 na južnej pologuli. TASR správu prevzala z agentúry AFP. viac »


KORONAVÍRUS Príchod ďalšej vlny? Čína hlási najviac prípadov nákazy za vyše tri mesiace

Koronavírus v Číne
Foto

14.08.2022 11:49

PEKING – Čína zaznamenala najvyšší počet prípadov nákazy koronavírusom za viac než tri mesiace. Úrady v Pekingu v nedeľu oznámili, že za posledný deň pribudlo vyše 2400 infikovaných, informovala agentúra DPA. viac »


Kim Čong-un vyhlásil víťazstvo nad KORONAVÍRUSOM: Jeho sestra naznačila, že bol infikovaný tiež

Kim Čong-un vyhlásil víťazstvo
Foto

11.08.2022 06:37

SOUL - Severokórejský vodca Kim Čong-un deklaroval víťazstvo v boji proti covidu. Oznámila to vo štvrtok juhokórejská agentúra Jonhap s odvolaním sa na štátne médiá v Pchjongjangu. viac »


KORONAVÍRUS Európska únia sa dohodla s Modernou na odložení dodávok vakcín

KORONAVÍRUS Európska únia sa

09.08.2022 20:38

BRUSEL - Európska únia sa dohodla s farmaceutickou spoločnosťou Moderna na odložení dodávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Urobila tak v snahe zvýšiť pravdepodobnosť, že dodané vakcíny budú účinné aj voči variantu omikron. Informovala o tom Európska komisia (EK), píš agentúra AFP. viac »


Alarmujúce zistenie: COVID-19 zvyšuje riziko vzniku tejto choroby o závratných 480 percent

Alarmujúce zistenie: COVID-19 zvyšuje

09.08.2022 17:30

KODAŇ - Skutočnosť, že infekcia koronavírusom môže mať dlhodobé zdravotné následky, je už teraz vedecky nesporná. Nová štúdia z Dánska však teraz ukazuje, aké vážne môžu byť. Znásobili sa napríklad riziká Alzheimerovej choroby, Parkinsonovej choroby či mozgového infarktu. viac »


Najnovší kmeň KORONAVÍRUSU vyvoláva nezvyčajný príznak: Pozor, v tomto období si ho môžete pomýliť s niečím iným

Najnovší kmeň KORONAVÍRUSU vyvoláva

08.08.2022 17:30

DUBLIN - COVID-19 je známy svojou širokou a nezvyčajnou škálou symptómov. S príchodom nového variantu si experti všimli nový príznak. Objavuje sa predovšetkým počas spánku. Spôsobuje ho subvariant, ktorý je síce zodpovedný za menej závažný priebeh ochorenia a nevedie tak často k smrti, no jeho schopnosť reinfekcie je alarmujúca. viac »


KORONAVÍRUS Biden po druhom negatívnom teste ukončil izoláciu a odletel do Delaware

KORONAVÍRUS Biden po druhom

07.08.2022 16:08

WASHINGTON - Americký prezident Joe Biden ukončil v nedeľu izoláciu po tom, ako mal v priebehu dvoch dní už druhý negatívny výsledok testu na koronavírus. Biden následne opustil Biely dom, a to po prvý raz od 20. júla, informuje agentúra AFP. viac »


V čínskom Havaji uviazlo kvôli KORONAVÍRSU vyše 80 000 turistov: Vlakom ani lietadlom sa cestovať nedalo

V čínskom Havaji uviazlo
Foto

07.08.2022 11:00

PEKING - Viac než 80.000 turistov uviazlo v obľúbenom dovolenkovom stredisku San-ja, známom ako "čínsky Havaj". Tamojšie úrady totiž zaviedli prísne obmedzenia v cestovaní v dôsledku vypuknutia epidémie koronavírusu. V turistami vyhľadávanom meste San-ja s viac než miliónom obyvateľov, ktoré sa nachádza na južnom ostrove Chaj-nan, v nedeľu zaznamenali... viac »


Počet nových prípadov KORONAVÍRUSU vo svete za uplynulý týždeň klesol, tvrdí WHO

Počet nových prípadov KORONAVÍRUSU

04.08.2022 06:35

LONDÝN - Počet nových prípadov ochorenia COVID-19 celosvetovo za uplynulý týždeň klesol o deväť percent v porovnaní s predchádzajúcim meraním. V stredu to uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v týždennom hodnotení pandémie koronavírusu. Informuje o tom agentúra AP. viac »


KORONAVÍRUS Čo nás čaká v jeseni a zime? Nemecko predstavilo plány na ďalšiu vlnu, v hre je aj testovanie!

KORONAVÍRUS Čo nás čaká

03.08.2022 17:10

BERLÍN - Nemecká vláda v stredu predstavila plán protipandemických opatrení na nadchádzajúcu jeseň a zimu. V tomto období totiž očakáva nárast pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19. TASR informuje podľa správy agentúry AP. viac »


KORONAVÍRUS Za očkovací preukaz si v Maďarsku zaplatia: Spoplatnený bude od septembra

Ilustračné foto

02.08.2022 15:32

BUDAPEŠŤ - Od septembra bude v Maďarsku spoplatnené vydávanie očkovacieho preukazu, takzvaného covidového pasu. Vykonávací predpis k príslušnému vládnemu nariadeniu zverejnili v utorok v štátnom vestníku, píše spravodajský server 24.hu. viac »


Britskí vedci odhalili tri typy dlhého COVIDU: Každý má vlastný súbor príznakov

Britskí vedci odhalili tri

01.08.2022 18:59

LONDÝN - Britskí vedci zistili, že existujú tri typy takzvaného dlhého covidu – dlhotrvajúcich symptómov nákazy ochorením COVID-19. Každý typ má pritom vlastný súbor príznakov. Vyplýva to zo štúdie uverejnenej na internetovom portáli medRxiv, píšu agentúry PA a DPA. viac »


Hrozivý dôsledok spochybňovania pandémie a očkovania: Každý piaty človek prišiel o kamaráta

Hrozivý dôsledok spochybňovania pandémie

01.08.2022 17:30

VIEDEŇ - V Rakúsku prišiel každý piaty človek o kamaráta alebo kamarátku pre rozdielny názor na protikoronavírusové opatrenia alebo očkovanie proti covidu-19. Vyplýva to z prieskumu vykonaného inštitútom Integral, napísala rakúska agentúra APA. viac »


Krajiny rušia KORONAVÍRUSOVÉ obmedzenia pre príchody zo zahraničia

Koronavírus vo Francúzsku

01.08.2022 09:29

PARÍŽ - Vo Francúzsku prestali od pondelka platiť epidemiologické obmedzenia pre osoby prichádzajúce na jeho územie zo zahraničia. Informuje o tom agentúra DPA. viac »


Holandsko začne na jeseň očkovanie proti KORONAVÍRUSU s novými vakcínami

Holandsko začne na jeseň

01.08.2022 06:42

AMSTERDAM - Všetci obyvatelia Holandska starší ako 12 rokov už o niekoľko týždňov dostanú pozvánku na zaočkovanie ďalšou posilňujúcou dávkou proti koronavírusu, ktorá bude pozostávať z aktualizovanej mRNA vakcíny. S odvolaním sa na spravodajský server DutchNews.nl o tom informuje bruselský spravodajca. viac »


Obrovská tragédia: Tehotná dvojnásobná matka (†37) zomrela, lebo ju preložili na nesprávne oddelenie

Obrovská tragédia: Tehotná dvojnásobná
Foto

31.07.2022 20:00

LONDÝN - Tehotná matka dvoch dcér ležala na pôrodnom oddelení londýnskej nemocnice, keď sa náhle zhoršil jej stav. Nakazila sa koronavírusom a mala aj ďalšie zdravotné ťažkosti. Bola jej poskytnutá liečba, ktorá však vôbec nezaberala. Lekári sa už začali obávať o jej dieťa, tak podnikli cisársky rez. Nasledovala však veľká tragédia. viac »


Má ľudstvo konečne všeliek na pandémiu? Vedci objavili protilátku proti všetkým variantom KORONAVÍRUSU

Má ľudstvo konečne všeliek
Video

30.07.2022 20:00

MONTGOMERY - Zdá sa, že vírus SARSC-CoV-2 bol doteraz vždy o krok vpred pred ľudstvom. Nové varianty znižujú účinnosť existujúcich protilátkových liekov a vakcín. Výskumníci teraz ale možno konečne našli východisko. Protilátku, ktorá je účinná proti všetkým variantom koronavírusu. Zameriava sa na jeho najzraniteľnejšie miesto. viac »


Obrovská TRAGÉDIA: Antivaxeri sa jej vyhrážali smrťou... Lekárka si siahla na život! Politickí lídri sú v šoku

Obrovská TRAGÉDIA: Antivaxeri sa
Video

30.07.2022 14:00

VIEDEŇ - Rakúski politickí lídri vyjadrili v sobotu šok zo smrti lekárky Lisy-Marie Kellermayrovej, ktorá zatvorila svoju ordináciu po tom, ako sa jej vyhrážali smrťou odporcovia protipandemických opatrení a vakcín proti ochoreniu COVID-19. viac »


Rakúsko ruší karanténu pre ľudí s KORONAVÍRUSOM! Platí to aj pre Slovákov

Ilustračné foto

29.07.2022 14:43

BRATISLAVA - Rakúsko od 1. augusta ruší povinnú karanténu pre osoby nakazené novým koronavírusom. Týka sa to aj Slovákov, ktorí sa v krajine nachádzajú. Na sociálnej sieti na to upozornil štátny tajomník rezortu zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus. viac »


Každému dvadsiatemu pacientovi sa po prekonaní KORONAVÍRUSU stane obrovská nepríjemnosť

Každému dvadsiatemu pacientovi sa
Video

29.07.2022 09:30

PARÍŽ - Približne u piatich percent ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, sa vyvinuli dlhodobé problémy s čuchom alebo chuťou. Vyplýva to z najnovšej štúdie, publikovanej vo štvrtok v britskom odbornom časopise The British Medical Journal (BMJ). TASR správu prevzala od agentúry AFP. viac »


Najčítanejšie články