Koronavírus COVID-19 vo svete | Topky.sk - Bleskovky

°C

Sobota, 28. marec 2020. Meniny má Soňa, zajtra Miroslav.

Koronavírus vo svete

Hrozivá predpoveď expertov: Koronavírus spôsobí svetovej ekonomike trojfázový šok! Oživenie čakajte až...

Univerzitná nemocnica Martin

Univerzitná nemocnica Martin

pred 48 minútami

BRATISLAVA - Pandémia koronavírusu bude mať výrazné následky vo všetkých oblastiach hospodárskeho života. Okrem možného kolapsu zdravotníctva výrazne ovplyvní aj vývoj v obchode, vo financiách aj spotrebe. Experti spoločnosti Euler Hermes odhadujú, že straty na exporte sa celosvetovo vyšplhajú až do výšky 317 miliárd dolárov. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Poľsko dočasne uzatvorilo hranice pre cezhraničných pracovníkov

KORONAVÍRUS Poľsko dočasne uzatvorilo

pred 21 hodinami

VARŠAVA - Poľsko od piatka dočasne uzavrelo štátne hranice pre tisíce pracovníkov, ktorí dochádzajú za prácou do zahraničia. Na základe tohto opatrenia musia takíto pracovníci zostať na jednej strane hraníc až do 11. apríla. Informovala o tom agentúra AP. viac »


KORONAVÍRUS Na COVID-19 testovali pozitívne britského ministra zdravotníctva Matta Hancocka

Matt Hancock

pred 21 hodinami

LONDÝN - Britský minister zdravotníctva Matt Hancock v piatok oznámil, že ho testovali pozitívne na ochorenie COVID-19 spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2. Stalo sa tak po tom, ako o svojom pozitívnom teste informoval aj premiér Boris Johnson, ktorý je v samoizolácii vo svojom úrade s miernymi príznakmi ochorenia. viac »


KOKORONAVÍRUS Štvrtkové zasadnutie europarlamentu ukázalo, ako rýchlo vie EÚ pracovať

Európsky parlament

pred 22 hodinami

BRATISLAVA – Štvrtkové plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu (EP) ukázalo, ako rýchlo vie Európska únia (EÚ) v čase krízy pracovať. Zhodujú sa na tom slovenskí europoslanci Miriam Lexmann (KDH/EPP), Robert Hajšel (nom. Smer-SD/S&D) a Michal Šimečka (PS/Renew). Podľa nich je už teraz na Slovensku, ako dokáže zúžitkovať uvoľnené prostriedky. viac »


KORONAVÍRUS EÚ dá ďalších 75 miliónov eur na repatriáciu občanov z tretích krajín

peniaze, eurá, hotovosť, Money,

pred 22 hodinami

BRUSEL - Európska komisia (EK) v piatok navrhla uvoľniť z rozpočtu EÚ 75 miliónov eur na pomoc členským štátom EÚ, ktoré hľadajú spôsoby, ako dopraviť domov svojich štátnych príslušníkov z tretích krajín, v ktorých uviazli po vypuknutí pandémie koronavírusu. Komisia rovnako navrhla zvýšenie rozpočtu rezervy zdravotníckeho vybavenia rescEU. viac »


KORONAVÍRUS Na obmedzenie pohybu obyvateľov v Izraeli bude dozerať aj armáda

Izrael

pred 22 hodinami

JERUZALEM - Izrael nasadí na kontrolu dodržiavania obmedzenia pohybu obyvateľov aj armádu, ktorá takto podporí už existujúce policajné hliadky. Oznámili to v piatok armádne zložky, ktorých citovala agentúra Reuters. viac »


KORONAVÍRUS Maďarsko požiadalo o pomoc štáty Turkickej rady, reagovali Turecko a Uzbekistan

KORONAVÍRUS Maďarsko požiadalo o

pred 22 hodinami

BUDAPEŠŤ - Maďarsko v súvislosti s epidémiou nového druhu koronavírusu požiadalo o zdravotnícke ochranné prostriedky krajiny Turkickej rady. Informoval o tom v piatok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, podľa ktorého na žiadosť o túto pomoc už zareagovali Turecko a Uzbekistan. viac »


KORONAVÍRUS V Kremli potvrdili prvý prípad nákazy novým vírusom

KORONAVÍRUS V Kremli potvrdili

pred 22 hodinami

MOSKVA - Prvý prípad nákazy novým koronavírusom potvrdili v piatok v moskovskom Kremli. Informovala o tom americká stanica CNN na základe vyjadrenia hovorcu ruského prezidenta Dmitrija Peskova. viac »


KORONAVÍRUS Podľa Europolu počas pandémie výrazne stúpol počet trestných činov

Ilustračné foto

pred 22 hodinami

HAAG - Počas pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 sa prudko zvýšila kriminalita, vyplýva zo správy európskeho policajného úradu Europol, zverejnenej v piatok v Haagu. Túto skutočnosť úrad EÚ pripisuje tomu, že zločinci a organizované skupiny rýchlo prispôsobujú svoje metódy. viac »


KORONAVÍRUS Rýchlotesty v Španielsku sú nepresné: Čínsky výrobca pošle nové

KORONAVÍRUS Rýchlotesty v Španielsku

pred 23 hodinami

MADRID - Nepresné rýchlotesty na nový koronavírus, ktoré dostalo Španielsko, sa jeho čínsky výrobca Shenzhen Bioeasy Biotechnology rozhodol nahradiť. Súčasné testy na základe výterov z nosa majú totiž podľa Španielskej spoločnosti pre infekčné choroby a klinickú mikrobiológiu mieru presnosti menšiu ako 30 percent. Informoval o tom v piatok denník South China Morning Post. viac »


KORONAVÍRUS Za porušenie opatrení proti koronavírusu hrozí v Singapure väzenie

Koronavírus

pred 23 hodinami

SINGAPUR - Väzenie hrozí v Singapure osobám, ktoré nedodržia dostatočnú vzdialenosť od iných. Toto opatrenie vstúpilo do platnosti v piatok v reakcii na zvýšené denné prírastky nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2V. Informovala o tom agentúra Reuters. viac »


KORONAVÍRUS Smutné správy z Iránu: Nákaze podľahlo ďalších 144 ľudí

KORONAVÍRUS Smutné správy z

pred 23 hodinami

TEHERÁN - Irán zaznamenal za posledných 24 hodín ďalších 144 prípadov úmrtia na ochorenie COVID-19 spôsobované koronavírusom SARS-CoV-2. Ich celkový počet tak stúpol na 2378. Informovala o tom v piatok agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Tieto štyri príznaky by ste nemali ignorovať: Už hneď ten prvý je netypický

KORONAVÍRUS Tieto štyri príznaky

pred 23 hodinami

LONDÝN - Koronavírus sa aj naďalej šíri po celom svete. Je preto viac ako vhodné poznať všetky príznaky, ktoré signalizujú nákazu. Odborníci postupne začínajú čoraz viac rozumieť vírusu a symptómom, ktorým by ste doposiaľ nevenovali veľkú pozornosť. Najnovšie by ste mali spozornieť pri strate chuti či čuchu a rovnako pri bolesti brucha. viac »


KORONAVÍRUS Farár žehnal svojim ovečkám online: Pri čítaní z Biblie si nevšimol pohromu!

KORONAVÍRUS Farár žehnal svojim
Video

pred 23 hodinami

PLYMOUTH - Vikár Simon Beach z kostola Sv. Budeaux v anglickom Plymouthe flexibilne zareagoval na opatrenia spojené so šírením koronavírusu, keď sa rozhodol celebrovať online bohoslužbu. Boží služobník týmto krokom síce ochránil svoje ovečky pred nákazou, zároveň však nebezpečným a kurióznym spôsobom ohrozil seba samého. viac »


Analytici porovnávajú svetovú krízu pred sto rokmi so súčasnosťou: Mrazivá podoba, má prísť úpadok

Analytici porovnávajú svetovú krízu

pred 23 hodinami

LONDÝN - So šíriacou sa nákazou ochorenia COVID-19 pribúda nielen počet infikovaných, ale aj množstvo predpovedí týkajúcich sa vývoja ekonomiky. Svoje prognózy publikovali aj analytici z americkej nadnárodnej investičnej banky Citigroup, ktorí porovnávajú vývoj súčasnej situácie s hospodárskym kolapsom z roku 1929. viac »


KORONAVÍRUS Európsky parlament schválil kľúčové opatrenia: Takto bude bojovať proti pandémii

KORONAVÍRUS Európsky parlament schválil

pred 23 hodinami

BRUSEL - Európsky parlament (EP) na mimoriadnom plenárnom zasadnutí vo štvrtok schválil tri kľúčové návrhy v rámci koordinovanej reakcie Európskej únie v boji proti pandémii nového koronavírusu. Opatrenia majú pomôcť jednotlivcom a podnikom vysporiadať sa s aktuálnou krízou a s jej následkami, poslanci ich schválili v skrátenom konaní cez takzvaný naliehavý ... viac »


KORONAVÍRUS Skvelá správa! Zázračný liek na COVID-19: Čechovi vo vážnom stave pomohol

Teplomer a lieky

pred 23 hodinami

PRAHA - Našli zázračný liek? Do Českej republiky, v ktorej sú momentálne prísne pravidlá pre ľudí, aby sa spomalilo šírenie koronavírusu, dorazil liek, ktorý má pomáhať pri liečbe Covid-19. Ide o antivirotikum a zabrať mal u nakazeného taxikára, ktorý bol vo vážnom stave. viac »


PRÁVE TERAZ Britský premiér Johnson má potvrdený koronavírus

Britský premiér Boris Johnson

Aktualizované včera o 12:30

LONDÝN - Britského premiéra Borisa Johnsona testovali pozitívne na prítomnosť nového koronavírusu. Má mierne príznaky ochorenia, informovala v piatok televízna stanica Sky News. viac »


KORONAVÍRUS FBI prekazila v Spojených štátoch bombový útok na nemocnicu v čase pandémie

Ilustračné foto

včera o 11:56

WASHINGTON - Ozbrojeného muža plánujúceho bombový útok na nemocnicu v americkom štáte Kansas počas epidémie nového koronavírusu tento týždeň postrelili agenti FBI pri pokuse o zadržanie. Zraneniam neskôr v nemocnici podľahol, píše britský denník The Guardian s odvolaním sa na FBI. viac »


KORONAVÍRUS Merkelová netají smútok: Toto jej počas pandémie chýba najviac

Angela Merkelová

včera o 10:29

BERLÍN - Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že pri práci z domu počas pandémie koronavírusu jej chýba osobný kontakt s kolegami. viac »


KORONAVÍRUS Bilancia Američanov je hrôzostrašná: Za deň skoro 18-tisíc prípadov a svet má nové epicentrum

KORONAVÍRUS Bilancia Američanov je

včera o 10:00

WASHINGTON - Spojené štáty americké majú najviac potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom na svete. Podľa najnovších údajov z portálu Worldometer je v USA už viac ako 85 600 pozitívnych testov, čo je viac ako v Číne (81 340) a v Taliansku (80 589). Spojené štáty majú už viac, ako 1 300 úmrtí spôsobených ochorením COVID-19, ktoré nový koronavírus ... viac »


Najčítanejšie články