Koronavírus COVID-19 vo svete | Topky.sk
Streda, 28. september 2022. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michael, Michaela.

Koronavírus vo svete

KORONAVÍRUS V Maďarsku uplynulý týždeň pribudlo vyše 11-tisíc infikovaných a 46 obetí

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred 5 hodinami

BUDAPEŠŤ - V uplynulých siedmich dňoch pribudlo v Maďarsku 11.392 nakazených novým druhom koronavírusu a v tomto čase v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 46 pacientov. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na údaje zverejnené v stredu na webovej stránke koronavirus.gov.hu. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

Rusko hlási už druhý deň po sebe vyše 50 000 nových prípadov KORONAVÍRUSU

Rusko hlási už druhý

03.09.2022 12:30

MOSKVA - Rusko hlási už druhý deň po sebe viac ako 50.000 nových prípadov nákazy koronavírusom. Konkrétne v tejto krajine za posledných 24 hodín pribudlo 51.699 prípadov infekcie, čo predstavuje vôbec najvyšší denný prírastok od 9. marca. viac »


Rusko eviduje najvyšší prírastok prípadov nákazy KORONAVÍRUSOM za takmer polroka

Rusko eviduje najvyšší prírastok

03.09.2022 06:30

MOSKVA - Rusko hlásilo v piatok 50 952 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je vôbec najvyšší denný prírastok za posledných takmer šesť mesiacov. S odvolaním sa na tamojšie úrady o tom informovala agentúra Reuters. viac »


KORONAVÍRUS EÚ navrhla členským štátom opatrenia, ktoré zabránia ďalšiemu šíreniu pandémie

KORONAVÍRUS EÚ navrhla členským

02.09.2022 17:31

BRUSEL - Európska komisia (EK) v piatok navrhla konkrétne opatrenia na zabránenie nárastu prípadov ochorenia COVID-19 v nadchádzajúcej jesennej a zimnej sezóne. Komisia nalieha na členské štáty, aby zaviedli potrebné stratégie vrátane očkovania a sledovania šírenia pandémie s cieľom rýchlo reagovať na budúce ohniská nákazy. viac »


Inštitúcie EÚ preukázali odolnosť voči pandémii KORONAVÍRUSU

Inštitúcie EÚ preukázali odolnosť

02.09.2022 06:35

LUXEMBURG - Inštitúcie EÚ preukázali značnú odolnosť voči pandémii ochorenia COVID-19. Európsky parlament, Rada EÚ, Európska komisia a Súdny dvor EÚ reagovali rýchlo a pružne a využili predchádzajúce investície do digitalizácie. Vyplýva to z osobitnej správy, ktorú vo štvrtok zverejnil Európsky dvor audítorov (EDA) so sídlom v Luxemburgu. viac »


KORONAVÍRUS EMA schválila dve vakcíny proti variantu omikron

KORONAVÍRUS EMA schválila dve

01.09.2022 15:47

AMSTERDAM – Európska agentúra pre lieky (EMA) vo štvrtok odporučila povoliť používanie dvoch vakcín proti koronavírusu SARS-CoV-2 prispôsobených jeho variantu omikron. TASR o tom informuje na základe oznámenia EMA zverejneného na webe tejto agentúry EÚ. viac »


KORONAVÍRUS Počet nových prípadov naďalej celosvetovo klesá: Znižuje sa aj počet úmrtí

KORONAVÍRUS Počet nových prípadov

31.08.2022 20:02

ŽENEVA - Počet nových prípadov ochorenia COVID-19 naďalej celosvetovo klesá. Znižuje sa aj počet úmrtí na toto ochorenie. V stredu to oznámila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pravidelnom týždennom hodnotení pandémie koronavírusu. Informuje o tom agentúra AP. viac »


KORONAVÍRUS Čína nariadila lockdown miliónom ľudí v okolí Pekingu

KORONAVÍRUS Čína nariadila lockdown

30.08.2022 12:51

PEKING - Miliónom ľudí žijúcich v okolí čínskeho hlavného mesta Peking nariadili v utorok lockdown. Informuje o tom agentúra AFP s tým, že tamojšie úrady pred dôležitým zasadnutím Komunistickej strany ešte viac zintenzívnili snahy o zvládnutie šírenia koronavírusovej nákazy. viac »


Americká vláda zastaví bezplatné rozosielanie testov na KORONAVÍRUS

Americká vláda zastaví bezplatné

29.08.2022 08:10

WASHINGTON - Americká federálna vláda prestane rozosielať obyvateľom bezplatné testy na ochorenie COVID-19. Informovala o tom v pondelok spravodajská stanica NBC News s odvolaním sa na popredného predstaviteľa administratívy prezidenta USA Joea Bidena. viac »


KORONAVÍRUS Pfizer požiadal EMA o schválenie vakcíny proti subvariantom omikronu

KORONAVÍRUS Pfizer požiadal EMA

26.08.2022 21:03

AMSTERDAM - Konzorcium farmaceutických spoločností Pfizer/BioNTech v piatok požiadalo Európsku agentúru pre lieky (EMA) o schválenie aktualizovanej posilňovacej vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2, ktorá sa zameriava aj na jeho najnovšie subvarianty omikron BA.4 a BA.5. Informuje o tom agentúra AP. viac »


KORONAVÍRUS Moderna žaluje Pfizer za údajné porušenie patentu na vakcínu

KORONAVÍRUS Moderna žaluje Pfizer

26.08.2022 15:34

WASHINGTON - Farmaceutická spoločnosť Moderna v piatok oznámila, že podala žalobu na konkurenčné konzorcium Pfizer/BioNTech za údajné porušenie jej patentu na výrobu vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Informuje o tom agentúra AFP. viac »


Manželka amerického prezidenta mala opäť pozitívny test na KORONAVÍRUS

Manželka amerického prezidenta mala
Foto

24.08.2022 20:44

WASHINGTON - Prvá dáma USA Jill Bidenová mala pozitívny test na nový koronavírus. Manželka amerického prezidenta pritom len v nedeľu ukončila päťdňovú karanténu po tom, čo jej diagnostikovali ochorenie COVID-19, informujeme podľa správy agentúry AP. viac »


TÁTO krajina schválila prísnejšie PROTICOVIDOVÉ opatrenia: Očakávajú opätovný nárast prípadov

TÁTO krajina schválila prísnejšie
Foto

24.08.2022 17:28

BERLÍN - Nemecká vláda schválila v stredu prísnejšie celoštátne proticovidové opatrenia, keďže počas jesene a zimy očakáva opätovný nárast počtu infekcií. TASR správu prezvala z agentúry DPA. viac »


Nová ŠTÚDIA: Vedci prišli na to, čo stojí za rýchlym šírením omikronu! TOTO bude kľúčové pri prekonaní pandémie

Nová ŠTÚDIA: Vedci prišli
FotoVideo

24.08.2022 00:01

LOS ANGELES - Nová štúdia o omikrone potvrdilo to, o čom sme už mnohí rozmýšľali dlho. Mnohí sa mohli nakaziť omikronom a prekonať ho bez toho, aby o tom vedeli. Práve tento fakt prispel k rýchlemu šíreniu tohto variantu a jeho subvariantov, v dôsledku čoho sme boli svedkami tzv. letnej vlny. viac »


Ďalšia krajina zvažuje zmierniť cestovné obmedzenia po pandémii KORONAVÍRUSU

Ďalšia krajina zvažuje zmierniť
Foto

23.08.2022 09:08

TOKIO - Japonsko možno čoskoro zruší povinnosť predkladať negatívny test na COVID-19 pri vstupe na svoje územie a zvýši počet ľudí, ktorí môžu pricestovať do tejto ázijskej krajiny v priebehu jedného dňa. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na japonské médiá. viac »


Belgicko v polovici augusta hlási spomalenie pandémie KORONAVÍRUSU

Belgicko v polovici augusta

19.08.2022 13:13

BRUSEL - Pandémia koronavírusu sa v prvej polovici augusta v Belgicku spomalila a počet nových infekcií klesá. Informuje o tom v piatok spravodajca TASR s odvolaním sa na pravidelnú týždennú správu inštitútu pre verejné zdravie Sciensano sprostredkovanú belgickými médiami. viac »


Počet nových prípadov KORONAVÍRUSU podľa WHO celosvetovo klesol

Počet nových prípadov KORONAVÍRUSU

19.08.2022 06:35

LONDÝN - Počet nových prípadov nákazy koronavírusom celosvetovo za uplynulý týždeň klesol takmer o štvrtinu, zatiaľ čo úmrtia klesli o šesť percent. Vo štvrtok to uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v týždennom hodnotení koronavírusovej pandémie. TASR prevzala správu z agentúry AP. viac »


KORONAVÍRUS Poradná skupina WHO odporúča pre seniorov druhú posilňujúcu dávku

KORONAVÍRUS Poradná skupina WHO

18.08.2022 18:35

ŽENEVA - Strategická poradná skupina expertov v oblasti vakcinácie WHO (SAGE) vo štvrtok odporučila pre starších ľudí druhú posilňujúcu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Informujú o tom agentúry AFP a DPA. viac »


Počet hospitalizovaných s KORONAVÍRUSOM v Maďarsku za týždeň klesol na tretinu

Počet hospitalizovaných s KORONAVÍRUSOM

17.08.2022 12:45

BUDAPEŠŤ - Počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 v Maďarsku klesol v uplynulých siedmich dňoch na 570, čo je tretina počtu pacientov za predchádzajúci týždeň. Uplynulý týždeň pribudlo 16.249 nakazených novým druhom koronavírusu a v súvislosti s covidom zomrelo 117 chorých. Vyplýva to z údajov zverejnených v stredu na webovej stránke koronavirus.gov.hu. viac »


Prvá dáma USA Jill Bidenová mala pozitívny test na koronavírus, má len mierne príznaky

Prvá dáma USA Jill

16.08.2022 17:08

WASHINGTON - Prvá dáma USA Jill Bidenová mala pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19. Podľa vyhlásenia Bieleho domu sa choroba u nej prejavuje len miernymi príznakmi. TASR správu prevzala z agentúry AP. viac »


KORONAVÍRUS Británia ako prvá krajina schválila vakcínu proti variantu omikron

KORONAVÍRUS Británia ako prvá

15.08.2022 14:33

LONDÝN - Británia sa stala prvou krajinou, ktorá schválila vakcínu proti ochoreniu COVID-19 namierenú nielen proti pôvodnému vírusu, ale aj proti variantu omikron. V pondelok to oznámila riaditeľka agentúry pre reguláciu liečiv a zdravotníckych výrobkov (MHRA) June Raineová. Informovali o tom stanica Sky News a agentúra AP. viac »


Najčítanejšie články