Koronavírus COVID-19 vo svete | Topky.sk - Bleskovky

°C

Streda, 1. apríl 2020. Meniny má Hugo, zajtra Zita.

Koronavírus vo svete

KORONAVÍRUS Češka žije v Amerike: FOTO Správa z domova ju zdrvila, nákaza jej zabila príbuzných

Štěpánka Mattová

Štěpánka Mattová

Foto
pred 6 hodinami

USA – Mladá Štěpánka žijúca v Spojených štátoch, v ktorých evidujú už takmer 165.000 nakazených, je koronavírusom ohorenejšia viac, než jej rovesníci. V týchto neľahkých časoch ju navyše zasiahla zdrvujúca správa z jej domova. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Aplikácie v boji s COVID-19 v Nemecku musia byť dobrovoľné, tvrdí ministerka

Christine Lambrechtová

pred 14 hodinami

BERLÍN - Mobilné aplikácie sledujúce pohyb osoby infikované novým koronavírusom sa v Nemecku budú môcť používať len na dobrovoľnom princípe. Uviedla to v utorňajšom rozhovore pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk nemecká ministerka spravodlivosti Christine Lambrechtová. viac »


KORONAVÍRUS Poľsko zavádza v boji s novým koronavírusom tvrdšie opatrenia

KORONAVÍRUS Poľsko zavádza v

pred 14 hodinami

VARŠAVA - Poľská vláda zavedie ďalšie obmedzenia v súvislosti so šírením nového druhu koronavírusu v krajine, uviedol v utorok premiér Mateusz Morawiecki. Informovala o tom agentúra PAP. viac »


KORONAVÍRUS Vikára Rímskej diecézy Angela De Donatisa liečia na COVID-19

Angelo De Donatis

pred 14 hodinami

VATIKÁN - Kardinála Angela De Donatisa, vikára Rímskej diecézy, hospitalizovali po tom, ako u neho diagnostikovali ochorenie COVID-19 spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2. Je prvým kardinálom, ktorý sa nakazil týmto respiračným ochorením, informoval v utorok spravodajský server Vatican News. viac »


KORONAVÍRUS Každý štvrtý lekár v Británii je chorý alebo v karanténe

KORONAVÍRUS Každý štvrtý lekár

pred 14 hodinami

LONDÝN - Približne štvrtina lekárov Britskej národnej zdravotnej služby (NHS) je v súčasnosti chorá alebo v karanténe. Informovala o tom v utorok britská televízia Sky News s odvolaním sa na prezidenta Kráľovského kolégia lekárov Andrewa Goddarda. viac »


Môžete sa nakaziť koronavírusom z balíka alebo dotykom mobilu? Vedci to už vysvetlili

Môžete sa nakaziť koronavírusom

pred 15 hodinami

OAKLAND - Kamenné prevádzky väčšiny obchodov sú momentálne zatvorené, predajcovia však ponúkajú dodávku tovaru. Mnohých zaujíma, či sa môžu nakaziť koronavírusom z prevzatého balíka. Ďalších sužuje predstava, že by sa vírus mohol udržať na ich telefóne. Vedci konečne prezradili, ako to v skutočnosti je. viac »


KORONAVÍRUS Na Ukrajine potvrdili 549 prípadov nákazy, trinásť ľudí zomrelo

Volodymyr Zelenský

pred 15 hodinami

KYJEV - Počet potvrdených prípadov infekcie novým koronavírusom na Ukrajine sa za uplynulých 24 hodín zvýšil o 69 na 549. Informovala o tom v utorok agentúra Ukrinform s odvolaním sa na ukrajinské ministerstvo zdravotníctva. Podľa ministerstva bolo doteraz zaregistrovaných 13 úmrtí a osem ľudí sa uzdravilo. viac »


KORONAVÍRUS Počet nakazených v Rakúsku stúpol na 9772, evidujú 128 úmrtí

KORONAVÍRUS Počet nakazených v

pred 15 hodinami

VIEDEŇ - V Rakúsku bolo na nový koronavírus doteraz pozitívne testovaných 9772 osôb. Počet nových prípadov nákazy sa tak z pondelňajších 9125 zvýšil o 647. V krajine evidujú 128 úmrtí, informoval v utorok portál OE24.at. viac »


KORONAVÍRUS V Iráne pribudlo za posledný deň 141 úmrtí na koronavírus

Ilustračné foto

pred 16 hodinami

TEHERÁN - V Iráne zaznamenali za posledných 24 hodín ďalších 141 úmrtí, ku ktorým došlo v dôsledku nového druhu koronavírusu SARS-CoV-2. S odvolaním sa na utorňajšie údaje tamojšieho ministerstva zdravotníctva o tom informovala agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS V Česku evidujú už 24 úmrtí, v pondelok testovali rekordný počet ľudí

Ilustračné foto

pred 16 hodinami

PRAHA - V Českej republike podľahol v utorok ochoreniu COVID-19 ďalší človek, aktuálne evidujú už 24 mŕtvych a 3002 nakazených. Informoval o tom portál iDNES.cz odvolávajúci sa údaje českého ministerstva zdravotníctva. viac »


KORONAVÍRUS Trump povedal, že USA pošlú pomoc Taliansku, Francúzsku a Španielsku

Donald Trump

pred 16 hodinami

Washington 31. marca (TASR) - Americký prezident Donald Trump v pondelok oznámil, že USA pošlú Taliansku a neskôr i Francúzsku a Španielsku zdravotnícky materiál na boj s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2. Spojené štáty sa do Talianska chystajú poslať materiál v hodnote približne 100 miliónov dolárov (viac ako 90.600.000 eur), povedal Trump a ... viac »


KORONAVÍRUS VIDEO Turista odignoroval karanténu, miestni obyvatelia mu to dali pekne vyžrať

KORONAVÍRUS VIDEO Turista odignoroval
Video

pred 16 hodinami

SHEFFIELD - Tento chlapík z britského Sheffieldu úplne odignoroval vládne nariadenia. Napriek karanténe odišiel do 185 kilometrov vzdialených hôr vo waleskom národnom parku Snowdonia. Miestni obyvatelia nenechali nič na náhodu a okamžite kontaktovali políciu. viac »


KORONAVÍRUS Bohatí Rusi si chcú zabezpečiť prežitie, využívajú na to hnusné praktiky

KORONAVÍRUS Bohatí Rusi si

pred 16 hodinami

MOSKVA - Bohatí Rusi skupujú pľúcne ventilátory, zatiaľ čo v regiónoch ich je akútny nedostatok, napísal denník The Moscow Times. Miliardári sa snažia zásobiť drahým zariadením, aby si zabezpečili prežitie v prípade ťažsieho priebehu ochorenia COVID-19. viac »


Najmladšia obeť choroby COVID-19 v Európe: Koronavírusu podľahla aj 12-ročná Belgičanka

Najmladšia obeť choroby COVID-19

pred 16 hodinami

BRUSEL - V Belgicku podľahlo nákaze novým koronavírusom 12-ročné dievča. Na tlačovej konferencii to v utorok oznámil belgický virológ a hovorca federálnej vlády pre COVID-19 Emmanuel André. Belgická tínedžerka sa tak stala najmladšou obeťou choroby COVID-19 v Európe. viac »


KORONAVÍRUS V Španielsku podľahlo nákaze koronavírusom ďalších 849 ľudí

Ilustračné foto

pred 16 hodinami

MADRID - Počet prípadov úmrtia na nákazu spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2 stúpol v Španielsku o 849. Je to doposiaľ najväčší nárast za 24 hodín. Informovala o tom v utorok agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Tajné služby USA: Nevieme zmapovať vírus v Číne, Rusku, Iráne a KĽDR

Ilustračné foto

pred 17 hodinami

WASHINGTON - Americké tajné služby priznávajú problémy v schopnosti posúdiť situáciu so šírením nového koronavírusu v krajinách ako Čína, Rusko, Irán či Severná Kórea. Informáciu priniesla agentúra Reuters s odvolaním sa na americké vládne zdroje oboznámené s utajovanými skutočnosťami. viac »


KORONAVÍRUS sa dá "prechodiť" ako bežná chrípka, mnohí ani nevedia, že ho mali, šokuje český lekár

KORONAVÍRUS sa dá

pred 17 hodinami

PRAHA – Správame sa zodpovedne. Používame rúška, ochranné rukavice, dezinfekciu a dbáme na zvýšenú hygienu. Aj napriek dodržiavaniu všetkých opatrení však žijeme v strachu z toho, či sa môžeme nakaziť koronavírusom bez toho, aby sme o tom vedeli. Na túto otázku a ďalšie odpovedal prednosta Kliniky infekčných a parazitárnych chorôb Nemocnice Na Bulovke Jiří Beneš. viac »


KORONAVÍRUS Štúdia univerzity v Miláne: Tretina Talianov s COVID-19 mala poruchy čuchu a chute

KORONAVÍRUS Štúdia univerzity v

pred 17 hodinami

MILÁNO - Každý tretí človek nakazený novým koronavírusom v Taliansku trpel najmä v počiatočnom štádiu ochorenia COVID-19 poruchami dvoch zmyslov - čuchu a chuti. Vyplýva to zo štúdie univerzity v Miláne, ktorú viedol virológ Massimo Galli, informovala v pondelok agentúra APA. viac »


KORONAVÍRUS Poľsko oznámilo 77 nových prípadov nákazy koronavírusom

KORONAVÍRUS Poľsko oznámilo 77

pred 18 hodinami

VARŠAVA - V Poľsku pribudlo 77 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čím sa ich celkový počet zvýšil na 2132. Počet úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19 je 31. Informovala o tom v utorok agentúra PAP s odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva. viac »


KORONAVÍRUS Nemecko eviduje desiatky tisíc nakazených, Jena zavedie povinné rúška

KORONAVÍRUS Nemecko eviduje desiatky

pred 18 hodinami

BERLÍN - Počet nových prípadov nákazy koronavírusom sa v Nemecku zvýšil na 61.913, pričom v krajine evidujú už 583 úmrtí na ochorenie COVID-19. Vyplýva to z utorňajších údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI). V porovnaní s predošlým dňom pribudlo 4615 nových prípadov infikovaných a 128 úmrtí - čo je doteraz najvyšší denný prírastok. viac »


KORONAVÍRUS Počet nakazených v Maďarsku je už takmer 500, zomrel 16. pacient

KORONAVÍRUS Počet nakazených v

pred 18 hodinami

BUDAPEŠŤ - V uplynulých 24 hodinách pribudlo v Maďarsku 45 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Počet potvrdených infikovaných tak stúpol na 492. viac »


Najčítanejšie články