Koronavírus COVID-19 vo svete | Topky.sk - Bleskovky

°C

Sobota, 28. marec 2020. Meniny má Soňa, zajtra Miroslav.

Koronavírus vo svete

Hrozivá predpoveď expertov: Koronavírus spôsobí svetovej ekonomike trojfázový šok! Oživenie čakajte až...

Univerzitná nemocnica Martin

Univerzitná nemocnica Martin

pred 44 minútami

BRATISLAVA - Pandémia koronavírusu bude mať výrazné následky vo všetkých oblastiach hospodárskeho života. Okrem možného kolapsu zdravotníctva výrazne ovplyvní aj vývoj v obchode, vo financiách aj spotrebe. Experti spoločnosti Euler Hermes odhadujú, že straty na exporte sa celosvetovo vyšplhajú až do výšky 317 miliárd dolárov. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Nemecko prijme z Talianska najmenej 47 pacientov s ochorením COVID-19

Koronavírus

včera o 21:00

BERLÍN - Nemecké nemocnice prijmú z Talianska na znak solidárnosti najmenej 47 pacientov s ochorením COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Oznámil to vo štvrtok nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas, píše agentúra Reuters. viac »


KORONAVÍRUS Mamička nemohla zohnať toaletný papier: Neuveríte, ako jednoducho si ho vyrobila

KORONAVÍRUS Mamička nemohla zohnať
Foto

včera o 21:00

SYDNEY - Nenašla ho v obchodoch, tak si ho vyrobila sama. Toaletný papier z dielne austrálskej mamičky ohúril internet. Výrobu zvládnete aj vy! viac »


KORONAVÍRUS Prenos koronavírusu z tehotnej ženy na dieťa je zriedkavý, ale možný

KORONAVÍRUS Prenos koronavírusu z

včera o 20:10

WASHINGTON - Prenos nového koronavírusu z tehotnej ženy na jej dieťa je síce zriedkavý, ale možný. Vyplýva to zo štúdie čínskych vedcov uverejnenej v odbornom periodiku JAMA Pediatrics. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Vo Francúzsku podľahlo koronavírusu ďalších 365 ľudí: Medzi obeťami je aj 16-ročné dievča

KORONAVÍRUS Vo Francúzsku podľahlo

včera o 20:00

PARÍŽ - Vo Francúzsku podľahlo nákaze novým koronavírusom za posledných 24 hodín 365 ľudí. Medzi obeťami je aj 16-ročné dievča, informovala vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na úrady. Ide o dosiaľ najvyšší počet obetí za jeden deň. V stredu ich bolo 231. viac »


KORONAVÍRUS Študentka sa nakazila v Taliansku: Nemala známe príznaky... Pri týchto spozornite!

Julia Buscaglia

včera o 20:00

NEW YORK - Najnovšia štúdia aj svedectvá ľudí svedčia o tom, že nový koronavírus sa môže prejavovať aj inými príznakmi, ako sú horúčka a suchý kašeľ. 20-ročná Američanka Julia Buscaglia uviedla, že v dôsledku ochorenia Covid-19 trpela napríklad stratou chuti a vône. viac »


Celebrity v KORONAkaranténe: Šialené! Hanksova žena rapuje, Ellen vyvoláva ľuďom a Hopkins hrá pre mačku

Celebrity v KORONAkaranténe: Šialené!

včera o 19:59

BRATISLAVA - Všetci na svete momentálne stále čelíme pandémii koronavírusu. Ľudí zavrel tento vírus doma a už viac ako dva týždne trávia v karanténe. Lezie vám to na nervy alebo si konečne užívate čas doma? Aj celebrity musia ostať vo svojich domovoch a svojich fanúšikov pravidelne informujú na sociálnych sieťach. Niektoré príspevky sú naozaj šialené! viac »


Koronavírus môže v USA zabiť vyše 80-tisíc ľudí aj napriek opatreniam, ukázal výskum

Koronavírus môže v USA

včera o 19:55

WASHINGTON - Ochorenie COVID-19 môže viesť v Spojených štátoch k vyše 80.000 úmrtiam a už začiatkom apríla ochromiť nemocnice v celej krajine, dokonca aj v prípade, že obyvatelia budú rešpektovať opatrenia na obmedzenie združovania. Vo štvrtok to ukázal nový výskum, na ktorý sa odvoláva agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Británia hlási po prvý raz vyše 100 mŕtvych za jeden deň

KORONAVÍRUS Británia hlási po

včera o 19:50

LONDÝN - V Spojenom kráľovstve zaznamenali po prvý raz vyše 100 mŕtvych za uplynulých 24 hodín v dôsledku nákazy koronavírusom. Počet obetí sa tak zvýšil zo 475 na 578. Informovala o tom vo štvrtok spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na zdravotníkov. viac »


KORONAVÍRUS Europoslanci podporili opatrenia na boj proti koronavírusu

KORONAVÍRUS Europoslanci podporili opatrenia

včera o 19:45

BRUSEL - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) počas štvrtkového mimoriadneho plenárneho zasadnutia vyjadrili podporu opatreniam EÚ na boj proti pandémii nového koronavírusu. Predseda EP David Sassoli vyhlásil, že 687 europoslancov, ktorí boli osobne prítomní v pléne EP alebo sa zapojili do hlasovania na diaľku, sa vyslovilo za prijatie opatrení navrhnutých Európskou komisiou. viac »


KORONAVÍRUS V Írsku silnejú obavy z internetovej výzvy kašľať ľuďom do tváre

KORONAVÍRUS V Írsku silnejú

včera o 19:35

DUBLIN - Írski politici vyjadrili znepokojenie nad tzv. koronavírusovou výzvou šíriacou sa na sociálnych sieťach, v rámci ktorej ľudia zámerne kašľú priamo do tváre väčšinou starším neznámym osobám a videá takýchto činov potom zverejňujú na internete. viac »


KORONAVÍRUS Nemecká lekárska komora vyzvala ľudí, aby sa proti koronavírusu chránili rúškami

KORONAVÍRUS Nemecká lekárska komora

včera o 18:40

BERLÍN - Predseda nemeckej Spolkovej lekárskej komory (BÄK) Klaus Reinhardt vyzval vo štvrtok obyvateľov Nemecka, aby na ochranu pred koronavírusom nosili jednoduché ochranné rúška. Zároveň apeloval na to, aby účinnejšie respirátory prenechali zdravotníkom. Informoval o tom denník Die Welt. viac »


KORONAVÍRUS Počet prípadov v Česku stúpol na 1925: Ochoreniu podľahlo deväť ľudí

KORONAVÍRUS Počet prípadov v

včera o 18:20

PRAHA - Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusu v Česku stúpol za dnešok do 18:00 o 162 na 1925. Nárast počtu prípadov je tak dnes výrazne menší ako v stredu, kedy za celý deň pribudlo 291 nových prípadov. Dnes sa tiež zvýšil počet úmrtí medzi ľuďmi nakazenými koronavírusom zo stredajších šiestich na deväť. Vyplýva to z údajov na webe ministerstva ... viac »


KORONAVÍRUS Počet nakazených v Taliansku prekročil 80-tisíc, zomrelo ďalších 712 ľudí

KORONAVÍRUS Počet nakazených v

včera o 18:15

RÍM - V Taliansku podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom ďalších 712 ľudí. Počet mŕtvych tak stúpol na 8215. Informoval o tom vo štvrtok večer spravodajský kanál Sky Tg24 s odvolaním sa na predstaviteľov Úradu pre civilnú ochranu. viac »


KORONAVÍRUS Zábery ako zo zlého sna! Londýnčania cestujú v preplnenom metre, silný odkaz starostu

Londýnske metro
Video

včera o 18:00

LONDÝN - Na sociálnej sieti Twitter sa objavilo video, ktoré zachytáva situáciu v londýnskom metre. Cestujúci sa doslova tlačia, pričom viacerí z nich nemajú ani rúška. Tamojší starosta varoval, že ak neobmedzia prepravu hromadnou dopravou, budú umierať ľudia. viac »


KORONAVÍRUS V Česku zaznamenali siedme úmrtie na koronavírus

KORONAVÍRUS V Česku zaznamenali

včera o 17:55

HRADEC KRÁLOVÉ - V Českej republike zaznamenali siedme úmrtie na nový koronavírus. V meste Hradec Králové zomrel 80-ročný pacient trpiaci vážnym ochorením. Informoval o tom vo štvrtok spravodajský portál Novinky.cz. viac »


KORONAVÍRUS Lídri krajín G20 sa zaviazali na spoluprácu v boji proti pandémii

summit G20

včera o 17:50

RIJÁD - Krajiny skupiny G20 sa vo štvrtok prostredníctvom videosummitu, na ktorý vyzval saudskoarabský kráľ Salmán, zaviazali na spoluprácu v boji proti pandémii koronavírusu a oznámili, že do svetovej ekonomiky nalejú päť biliónov dolárov (viac ako 4,5 bilióna eur). Informovali o tom agentúry AFP a DPA. viac »


KORONAVÍRUS Čína zakáže cudzincom od soboty vstup do krajiny

KORONAVÍRUS Čína zakáže cudzincom

včera o 17:45

PEKING - Čína v snahe spomaliť šírenie koronavírusu od soboty dočasne zakáže vstup do krajiny väčšine cudzincov vrátane tých, ktorí majú platné víza či povolenie na pobyt. Informovali o tom vo štvrtok agentúry AFP a AP s odvolaním sa na čínske ministerstvo zahraničných vecí. viac »


KORONAVÍRUS Poľský kňaz ponúka pre koronavírus ľuďom veľkonočné spovede z auta

KORONAVÍRUS Poľský kňaz ponúka

včera o 17:35

VARŠAVA - Kňaz v obci Rogalin na západe Poľska ponúka svojim farníkom možnosť veľkonočnej spovede z pohodlia ich vlastných áut, keďže v krajine v čase boja proti koronavírusu platí nové opatrenie zakazujúce zhromažďovanie ľudí. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Otec zostal v šoku, keď si prečítal odkaz v izbe svojej dcéry (8)

Greg Hughes
Foto

včera o 17:00

PERTH - Greg Hughes je otcom dvoch malých dievčatiek. Koronavírus je horúcou témou aj u nich doma. O tom, čo našiel v izbe jednej z dcér, sa rozhodol podeliť s verejnosťou. Akú odozvu tým vyvolá, si zrejme ani len nedokázal predstaviť. viac »


KORONAVÍRUS Praha ponúka ochranné odevy Taliansku a Španielsku

KORONAVÍRUS Praha ponúka ochranné

včera o 16:55

PRAHA - Česká vláda vo štvrtok ponúkla 10-tisíc ochranných odevov pre zdravotníkov v Taliansku a Španielsku, dvoch krajinách, ktoré sú momentálne najviac postihnuté pandémiou koronavírusu. O tomto rozhodnutí českej vlády vo štvrtok informoval minister vnútra Jan Hamáček. viac »


Najčítanejšie články