Koronavírus COVID-19 vo svete | Topky.sk

°C

Sobota, 24. október 2020. Meniny má Kvetoslava, zajtra Aurel.

Koronavírus vo svete

KORONAVÍRUS Situácia sa zhoršuje aj na Ukrajine: Úrady hlásia 7-tisíc nových prípadov a 125 úmrtí

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred 43 minútami

KYJEV - Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 7014 na celkovo 337.410, informovala v sobotu agentúra UNIAN s odvolaním sa na údaje Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO). viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

V Británii stále vyčíňa KORONAVÍRUS: Johnson oznámil sprísnenie protipandemických opatrení

Britský premiér Boris Johnson

21.10.2020 06:52

MANCHESTER - Britský premiér Boris Johnson oznámil v utorok sprísnenie protipandemických opatrení v meste Manchester a jeho priľahlých oblastiach, ktoré začnú platiť od piatka. Informovala o tom agentúra DPA. viac »


KORONAVÍRUS Situácia v Česku je čoraz vážnejšia: Najvyšší nárast prípadov aj úmrtí

KORONAVÍRUS Situácia v Česku

21.10.2020 05:54

PRAHA - V utorok pribudlo v Česku 11.984 potvrdených prípadov koronavírusu. Je to najvyšší denný nárast od začiatku epidémie. V krajine je teraz viac ako 113.000 nakazených. Väčšina z nich má mierny priebeh choroby. Hospitalizovaných ale pribúda, momentálne ich je viac ako 4000, z toho 634 vo vážnom stave. S Covidom-19 doteraz v ČR zomrelo 1619 ľudí. ... viac »


Kateřina (36) bola popieračka KORONAVÍRUSU, po opakovanej nákaze sa bojí o svoju budúcnosť

Kateřina (36) bola popieračka

20.10.2020 22:00

PRAHA – Češka Kateřina (36) priznáva, že patrila medzi popieračov koronavírusu. V rozostupe sedem týždňov sa však covidom-19 infikovala dvakrát. Jej prípad poukazuje na skutočnosť, že imunita po prekonaní vírusu nie je istá. viac »


KORONAVÍRUS Melania Trumpová sa pre kašeľ neobjaví na predvolebnom zhromaždení

Manželka amerického prezidenta Melania

20.10.2020 21:49

WASHINGTON - Prvá dáma Spojených štátov Melania Trumpová zrušila pre "pretrvávajúci kašeľ" svoju účasť na utorňajšom predvolebnom zhromaždení v meste Erie v americkom štáte Pennsylvánia, kde sa mala objaviť po boku svojho manžela Donalda Trumpa. Informovala o tom hovorkyňa Bieleho domu Stephanie Grishamová, píše agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Talianske regióny Kampánia a Lombardsko zavádzajú nočný zákaz vychádzania

KORONAVÍRUS Talianske regióny Kampánia

20.10.2020 21:09

NEAPOL - V juhotalianskom regióne Kampánia, do ktorého patrí aj Neapol, pravdepodobne od tohto víkendu zavedú nočný zákaz vychádzania. Jeho cieľom bude spomaliť šírenie nákazy koronavírusom, keďže tento región, ako aj celé Taliansko, za posledné týždne zaznamenávajú zvýšený počet prípadov infekcie. Informoval o tom v utorok britský denník The Guardian ... viac »


KORONAVÍRUS Česko na pokraji kolapsu: Situácia je neúnosná, minister ohlási ďalšie opatrenia

KORONAVÍRUS Česko na pokraji

20.10.2020 20:00

PRAHA - V Českej republike v utorok do 18.00 h potvrdili 6814 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 89 úmrtí. V oboch prípadoch ide o doposiaľ najvyššie priebežné prírastky, ktoré Česko zaznamenalo od vypuknutia pandémie. Vyplýva to z údajov českého ministerstva zdravotníctva a informácií televízie ČT24. viac »


KORONAVÍRUS Pápež František odslúžil omšu za svetový mier: FOTO Po prvýkrát mal na sebe rúško

Pápež František po prvýkrát
Foto

20.10.2020 19:53

RÍM - Pápež František mal v utorok po prvý raz od vypuknutia pandémie nového koronavírusu na verejnosti rúško, ktoré si nasadil počas bohoslužby za svetový mier. Informovala o tom agentúra Reuters. viac »


KORONAVÍRUS Záchranári v Maďarsku použili od minulého týždňa už stovky antigénových testov

KORONAVÍRUS Záchranári v Maďarsku

20.10.2020 19:27

BUDAPEŠŤ - Antigénové rýchlotesty použili záchranári v Maďarsku od ich minulotýždňového nasadenia už v stovkách prípadov, povedal v utorok hovorca Celoštátnej záchrannej služby (OMSZ) Pál Győrfi pre komerčný spravodajský rozhlas InfoRádió. viac »


Dlhodobý COVID-19: Vedci odhalili štyri rôzne syndrómy u pacientov, ktorí sa vyliečili

Koronavírus v Česku.

20.10.2020 19:18

LONDÝN - Koronavírusová infekcia môže ovplyvňovať životy infikovaných pacientov aj dávno po vyliečení. Skúsenosti tých, ktorí prekonali COVID-19, sú veľmi rôzne. Výsledky najnovšej štúdie opäť dokazujú, že to naozaj nie je žiadna chrípka. viac »


KORONAVÍRUS V Maďarsku potvrdili takmer tisícku nových prípadov: Zomrelo 38 pacientov

KORONAVÍRUS V Maďarsku potvrdili

20.10.2020 10:56

BUDAPEŠŤ - V uplynulých 24 hodinách v Maďarsku potvrdili testy nákazu novým druhom koronavírusu v 989 prípadoch. Na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 zomrelo 38 pacientov, čo je najviac úmrtí za jeden deň od vypuknutia pandémie. Informoval o tom v utorok vládny server koronavirus.gov.hu. viac »


KORONAVÍRUS Londýnske letisko Heathrow ponúka pasažierom za poplatok rýchlotesty na COVID-19

KORONAVÍRUS Londýnske letisko Heathrow

20.10.2020 10:22

LONDÝN - Londýnske letisko Heathrow ponúka od utorka cestujúcim možnosť absolvovať rýchlotest na koronavírus SARS-CoV-2 ešte pred odletom, informovala stanica BBC. Test stojí 80 libier (približne 88 eur) a výsledok je k dispozícii v priebehu 20 minút. viac »


FOTO Rusi vytvorili tajnú zbraň v boji proti KORONAVÍRUSU: Žiadna vakcína, ale...

Letisko Heathrow v čase
FotoVideo

20.10.2020 08:40

CHIMKI - Neďaleko Moskvy sa psy krížení so šakalom, teda rasa vytvorená jedným vedcom z čias socializmu, cvičia na to, aby identifikovali ľudí s ochorením COVID-19 na letiskách. Deje sa tak v dobe, kedy pandémia v Rusku začala znovu vyčíňať. viac »


KORONAVÍRUS Situácia v Česku sa nezlepšuje: Z krajiny hlásia vyše 8-tisíc infikovaných

Koronavírus v Česku.

20.10.2020 06:58

PRAHA - Denný nárast preukázaných prípadov choroby COVID-19 v Česku sa vrátil nad 8000, v pondelok pribudlo 8076 nakazených. Je to najvyšší nárast v prvom pracovnom dni týždňa od začiatku epidémie. Predchádzajúci pondelok bolo o takmer 3800 prípadov menej, informoval v utorok spravodajský server Novinky.cz. viac »


KORONAVÍRUS Argentína je piatou krajinou na svete, ktorá prekročila hranicu milión nakazených

Koronavírus sa dostal už

20.10.2020 06:53

BUENOS AIRES - Argentína sa stala druhou krajinou v Latinskej Amerike a piatou na svete, ktorá prekročila milión prípadov nákazy koronavírusom. V pondelok to oznámilo ministerstvo zdravotníctva. Je to najmenšia krajina, ktorá dosiahla tento smutný míľnik, a šírenie nákazy sa tam zrýchľovalo v posledných týždňoch, pripomenula tlačová agentúra Reuters. viac »


KORONAVÍRUS Íri zaradili spiatočku: Sú prvou krajinu EÚ, ktorá sa vracia k celoštátnej karanténe

KORONAVÍRUS Íri zaradili spiatočku:

20.10.2020 06:30

DUBLIN - Celé územie Írska bude od stredajšej polnoci zaradené podľa tamojšieho koronavírusového semaforu do najvyššej, piatej kategórie. Znamená to, že nadobudnú účinnosť najprísnejšie karanténne opatrenia, uviedli britský denník The Guardian a írska televízia RTÉ. viac »


KORONAVÍRUS im zmenil životy: FOTO Športovkyňa má sériu problémov, mladý otec ohluchol na jedno ucho

Roweena R. a Michael
Foto

20.10.2020 00:00

WASHINGTON, LONDÝN – Ťažký priebeh ochorenia covid-19 mávajú aj mladí ľudia. Príkladom sú Američan Michael Goldsmith (34) či Britka Roweena Russellová (45). Koronavírusová infekcia na telách oboch napáchala obrovské škody.     viac »


KORONAVÍRUS Infikovanej sestričke (†29) nestihli pomôcť záchranári: FOTO Hrdinský čin jej otca

Rebecca M.
Foto

19.10.2020 22:00

NORTHUMBERLAND – Medzi obete nového koronavírusu v Británii patrí aj dvadsaťdeväťročná sestrička Rebecca Macková, ktorá skolabovala ešte pred príchodom záchranárov. Jej rodičia sa infikovali tiež, no covid-19 prekonali. Teraz pomáhajú ostatným. Mackovej otec je štedrý darca krvnej plazmy, ktorá môže pomôcť pacientom vyhrať boj s vírusom SARS-CoV-2, ... viac »


Irán zaznamenal za posledných 24 hodín rekordný počet úmrtí na KORONAVÍRUS

Zdravotná sestra pripravuje lieky

19.10.2020 20:50

TEHERÁN - Irán hlási rekordný denný počet úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobované koronavírusom od začiatku pandémie. Za posledných 24 hodín tam zomrelo 337 pacientov. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP. viac »


La Scala mení program: Účinkujúci mali pozitívny výsledok testu na KORONAVÍRUS

Operný dom La Scala

19.10.2020 20:33

RÍM - Milánsky operný dom La Scala bol nútený zmeniť pondelkový program, keďže dvaja účinkujúci v opere Aida mali pozitívny výsledok testov na koronavírus SARS-CoV-2. Informoval o tom portál Opera News. viac »


KORONAVÍRUS V Česku budú od stredy platiť nové opatrenia: Zadefinované sú aj výnimky

Roman Prymula

19.10.2020 20:01

PRAHA - V Česku bude nosenie rúšok od stredy povinné aj v autách. Vzťahovať sa nebude na vodičov, ktorí budú vo vozidle sami alebo s rodinnými príslušníkmi. Po novom bude nosenie rúšok povinné aj na verejne dostupných miestach na zastavanom území mesta či obce pri vzdialenosti menšej ako dva metre od cudzích ľudí. Informoval o tom spravodajský portál iDNES.cz viac »


Najčítanejšie články