Koronavírus COVID-19 vo svete | Topky.sk
Pondelok, 3. október 2022. Meniny má Stela, zajtra František.

Koronavírus vo svete

Vydržíte pracovať iba zopár hodín a neviete sa sústrediť ako kedysi? Vedci zverejnili štúdiu: Za všetko môže covid

Ilustračné foto

Ilustračné foto

29.09.2022 00:01

BERLÍN - Už od začiatku pandémie covidu-19 lekári tušili, že u toho, kto prekoná koronavírusovú infekciu, sa môže objaviť chronický únavový syndróm. Nemeckí vedci skúmali vo svojej najnovšej štúdii pacientov, ktorí prekonali ťažký alebo ľahší priebeh covidu-19. Všetci skúmaní pacienti sa nakazili na začiatku pandémie, keď ešte neexistovala vakcína.  viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS uväznil tisíce turistov v obľúbenom letovisku: Žiadny relax, nesmú odísť domov!

KORONAVÍRUS uväznil tisíce turistov
Video

20.07.2022 20:00

HONG KONG - V letovisku na juhu Číny uviazlo viac ako dvetisíc dovolenkárov. V krajine sa totiž šíri koronavírus takou rýchlosťou, že úrady uvalili na niektoré oblasti lockdown v priebehu víkendu. Prísna politika krajiny naďalej zhoršuje podnikanie a kvalitu každodenného života. viac »


Francúzsko vyzvalo ženy, aby nahlásili menštruačné problémy po očkovaní proti KORONAVÍRUSU

Francúzsko vyzvalo ženy, aby

20.07.2022 17:12

PARÍŽ - Francúzska zdravotnícka agentúra vyzvala ženy, ktoré majú podozrenie, že ich menštruačný cyklus ovplyvnila vakcína proti ochoreniu COVID-19, aby nahlásili akékoľvek zmeny na vládnej webovej stránke. TASR správu prevzala v stredu od agentúry AFP. viac »


WHO vyzýva na boj s novou vlnou covidu! Navrhuje zaviesť opatrenia: Rúška a posilňovaciu vakcínu

Hans Kluge

19.07.2022 14:59

KODAŇ - Regionálny úrad Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu v utorok upozornil na náročnú jeseň a zimu, ktoré Európu čaká v súvislosti s koronavírusovou pandémiou. Urobila tak v období, keď sa v Európe zvyšujú počty prípadov nákazy covidom, pričom členské štáty monitorujú situáciu len v obmedzenej miere. Informuje o tom agentúra AFP. viac »


V Česku sa objavil nový subvariant omikronu: Imunita po prekonaní KORONAVÍRUSU naň nestačí

V Česku sa objavil

18.07.2022 18:22

PRAHA - V Česku sa objavil prvý prípad nákazy variantom BA.2.76, ktorý má blízko k subvariantu omikronu s neoficiálnym názvom kentaur. Imunita získaná po prekonaní ochorenia COVID-19 by proti tomuto subvariantu nemala stačiť. viac »


Česko spúšťa očkovanie štvrtou dávkou vakcíny proti KORONAVÍRUSU

Česko spúšťa očkovanie štvrtou
Foto

18.07.2022 12:06

PRAHA - V Česku sa od pondelka začína očkovať štvrtou, posilňujúcou, dávkou vakcíny proti infekčnej chorobe COVID-19. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva ČR. viac »


Čína hlásila najvyšší počet prípadov KORONAVÍRUS od mája: Milióny ľudí sú v lockdowne

Testovanie na koronavírus v
Foto

16.07.2022 17:12

PEKING - Čína hlásila v sobotu svoj najvyšší počet prípadov nákazy koronavírusom od mája, pričom milióny ľudí sú tento víkend v lockdowne, keďže úrady trvajú na svojej politike nulovej tolerancie covidu. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS V Česku začnú očkovať štvrtou dávkou vakcíny, opatrenia nechystajú

KORONAVÍRUS V Česku začnú
Foto

15.07.2022 14:54

PRAHA - V Česku sa v pondelok začne očkovať štvrtou dávkou vakcíny proti covidu-19. Uviedol to v piatok český minister zdravotníctva Vlastimil Válek. Informáciu sme prevzali zo servera iDNES.cz. viac »


Vedci varujú pred novým kmeňom omikronu: Centaurus je vysoko nákazlivý, čo o ňom zatiaľ vieme?

Vedci varujú pred novým

14.07.2022 12:15

LONDÝN - Rastúce obavy z nového podvariantu omikronu sú podľa vedcov oprávnené. Mohol by byť totiž imúnny voči všetkým vakcínam a v takom prípade by sa mohol rýchlo šíriť. BA.2.75 sa rozšíril najmä v Indii, pričom niekoľko prípadov bolo zachytených aj v USA. viac »


Tragédia na pohotovosti: Dieťa (†1) pozitívne na COVID-19 sa nestihlo dostať na rad, zomrelo!

Tragédia na pohotovosti: Dieťa
Video

13.07.2022 00:01

MELBOURNE - Jednoročné dieťa, ktoré malo mať pozitívny test na covid-19, zomrelo, keď čakalo na vyšetrenie na pohotovosti. Tragický incident sa stal v pondelok v austrálskom štáte Viktória. Nemocnice sú tam stále pod väčším tlakom v dôsledku najnovšej vlny pandémie koronavírusu. viac »


WHO varuje: Pandémia KORONAVÍRUSU sa ani zďaleka neskončila, Covid predstavuje globálnu hrozbu!

WHO varuje: Pandémia KORONAVÍRUSU

12.07.2022 18:20

ŽENEVA - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok varovala, že pandémia nového koronavírusu sa ani zďaleka neblíži ku koncu, čoho dôkazom sú najnovšie vlny nákazy a narastajúceho počtu infikovaných v mnohých krajinách. TASR informuje na základe správy agentúry AFP. viac »


Chorých na KORONAVÍRUS budú v HongKongu sledovať elektronické náramky

Chorých na KORONAVÍRUS budú

12.07.2022 12:17

HONGKONG - Hongkong nariadi elektronické sledovacie náramky pre ľudí v domácej karanténe a podľa vzoru Číny zavedie systém elektronických zdravotných kódov. V pondelok o tom informoval hongkonský minister zdravotníctva Lu Čchung-mao. Informuje o tom agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS EÚ odporúča druhú posilňujúcu dávku vakcíny pre ľudí nad 60 rokov

KORONAVÍRUS EÚ odporúča druhú

11.07.2022 12:55

BRUSEL - Európska agentúra pre lieky (EMA) a Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) v pondelok odporučili druhú posilňovaciu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 pre všetky osoby staršie ako 60 rokov. Dôvodom je stúpajúci počet nakazených v Európe. Informujú o tom agentúry AFP a Reuters. viac »


Šíri sa nový subvariant OMIKRONU: Vedci sa obávajú! Vyskytol sa v týchto krajinách

Koronavírus v Indii
FotoVideo

11.07.2022 11:28

WASHINGTON - Odborníkov znepokojuje nový vysoko nákazlivý omikronový subvariant BA.2.75, ktorý sa výrazne šíri v Indii a vyskytol sa už aj v iných krajinách. TASR prevzala správu od agentúry AP. viac »


KORONAVÍRUS desí svet aj naďalej: Macao uzavrelo všetky kasína v snahe zastaviť jeho šírenie

Koronavírus sa šíri aj

11.07.2022 06:29

HONGKONG - Macao uzavrelo v pondelok po prvý raz po vyše dvoch rokoch všetky svoje kasína, keď sa snaží zastaviť dosiaľ najzávažnejšie šírenie covidu v tomto najväčšom centre hazardných hier na svete. Informovala o tom agentúra Reuters. viac »


Plánujete letnú dovolenku v zahraničí: Množiaci sa koronavírus všetko mení, striehnite na tieto PODMIENKY pre turistov!

Plánujete letnú dovolenku v
FotoVideo

10.07.2022 15:00

LONDÝN - Niektorí si mysleli, že to už máme za sebou. Niektorí sa už možno nazdávali, že žiadny pojem ako koronavírus sa už nebude viac skloňovať. Opak je pravdou a nebezpečné ochorenie opäť v Európe naberá na sile. To má priamy vplyv na podmienky pre turistov, ktorí si v lete plánujú dovolenku po Európe. Je veľmi dôležité si pred cestou pozrieť, ako... viac »


Vedcom sa zrejme podarilo objasniť jednu z najväčších záhad o COVIDE-19

Vedcom sa zrejme podarilo

08.07.2022 12:25

BETHESDE - Nová štúdia naznačuje, že imunitná odpoveď vyvolaná infekciami koronavírusmi poškodzuje cievy mozgu a môže byť zodpovedná za dlhodobý COVID-19. Experti zistili, že dôvodom smrti u niektorých pacientov nie je vírus, ale vlastná imunitná odpoveď organizmu. Všetko by mohol zvrátiť tento typ lieku. viac »


Počet prípadov KORONAVÍRUSU rastie aj v Česku: Prevažuje nákazlivejší variant

Koronavírus v Česku

08.07.2022 11:56

PRAHA - V Česku laboratóriá za štvrtok potvrdili 1549 prípadov ochorenia COVID-19, čo predstavuje najvyšší prírastok od 3. mája a zároveň je to približne o tretinu viac než pred týždňom. V nemocniciach je s covidom hospitalizovaných 262 osôb, z toho 13 je vo vážnom stave. Informujú o tom Novinky.cz viac »


Chystáte sa na dovolenku do destinácií v Európe? Pozor, v týchto krajinách sa rapídne zhoršuje KORONA situácia

Chystáte sa na dovolenku
Video

07.07.2022 22:00

BRATISLAVA - Svet naďalej bojuje s koronavírusom. Nevyhla sa tomu ani Európa. Zdravotníci v niektorých prípadoch dokonca vyzývajú na opätovné zavedenie rúšok a iných opatrení, pričom varujú, že eskalácia pandémie by mohla viesť k rýchlemu návratu obmedzení. Pozreli sme sa na to, aká situácia panuje v jednotlivých štátoch. viac »


MIMORIADNE Rakúsko zrušilo povinné očkovanie proti KORONAVÍRUSU

MIMORIADNE Rakúsko zrušilo povinné

07.07.2022 21:01

VIEDEŇ – Rakúski poslanci schválili vo štvrtok zrušenie povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19. Minister zdravotníctva Johannes Rauch návrh vlády odôvodnil zmenou situácie od zavedenia tohto opatrenia. viac »


KORONAVÍRUS V Pekingu budú pri vstupe do verejných priestorov vyžadovať očkovací preukaz

KORONAVÍRUS V Pekingu budú

07.07.2022 13:19

PEKING - Čínske hlavné mesto Peking vydalo nariadenie, na základe ktorého sa od pondelka tamojší obyvatelia budú musieť preukazovať potvrdením o očkovaní proti novému druhu koronavírusu pri vstupe do niektorých verejných priestorov, akými sú napríklad múzeá, knižnice či telocvične. Výnimky budú platiť pre osoby, ktoré sa nemôžu dať zaočkovať zo zdravotných... viac »


Najčítanejšie články