Koronavírus COVID-19 vo svete | Topky.sk

°C

Sobota, 24. október 2020. Meniny má Kvetoslava, zajtra Aurel.

Koronavírus vo svete

KORONAVÍRUS Situácia sa zhoršuje aj na Ukrajine: Úrady hlásia 7-tisíc nových prípadov a 125 úmrtí

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred hodinou

KYJEV - Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 7014 na celkovo 337.410, informovala v sobotu agentúra UNIAN s odvolaním sa na údaje Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO). viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Švajčiarsko zvažuje mini lockdown po rekordnom prírastku infikovaných

Švajčiarsko už uvoľnilo z

22.10.2020 06:45

BERN - Švajčiarska vláda zvažuje v boji proti šíreniu nákazy koronavírusom všetky možnosti vrátane časovo obmedzeného "mini lockdownu". Oznámil to minister zdravotníctva Alain Berset po tom, ako Švajčiarsko v stredu ohlásilo rekordný denný prírastok 5596 nakazených, informovali agentúry Reuters a DPA. viac »


KORONAVÍRUS V Česku sa situácia nezlepšuje: Pribudlo rekordných takmer 15-tisíc prípadov

KORONAVÍRUS V Česku sa

22.10.2020 06:30

PRAHA - V Českej republike pribudlo v stredu rekordných 14.968 prípadov nákazy novým koronavírusom. Vyplýva to z údajov zverejnených v štvrtok po polnoci na webovej stránke českého ministerstva zdravotníctva. viac »


KORONAVÍRUS V Taliansku zaviedli zákaz nočného vychádzania

Testovanie na koronavírus v

22.10.2020 06:25

RÍM - V talianskom regióne Lazio, ktorý zahŕňa aj hlavné mesto Rím, zaviedli v stredu zákaz nočného vychádzania, ktorý má byť v platnosti 30 dní. Opatrenie bolo zavedené po rekordnom dennom náraste počtu infikovaných, keď v Taliansku pribudlo vyše 15.000 nových prípadov, informovala agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Zlé správy z Británie: Pribudlo rekordných takmer 27-tisíc nových prípadov

Koronavírus vo Veľkej Británii

22.10.2020 06:20

LONDÝN - Británia potvrdila v stredu 26.688 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo predstavuje najvyšší denný prírastok v krajine od začiatku pandémie. Informovala o tom televízia Sky News s odvolaním sa na údaje britského rezortu zdravotníctva. viac »


KORONAVÍRUS Poľsko plánuje celoplošne zaviesť najprísnejšie opatrenia

KORONAVÍRUS Poľsko plánuje celoplošne

22.10.2020 06:15

VARŠAVA - Poľský premiér Mateusz Morawiecki sa v stredu vyjadril, že navrhne celoštátne zavedenie najprísnejších opatrení proti šíreniu koronavírusu. Celé Poľsko by sa tak malo na tzv. koronavírusovej mape sfarbiť dočervena, informuje agentúra AFP. viac »


Nová zbraň proti KORONAVÍRUSU? Vedci vyvinuli prevratný krvný test!

Nová zbraň proti KORONAVÍRUSU?

21.10.2020 22:00

COLUMBUS - Vedci vyvinuli krvný test a nový bodovací systém, ktorý môže lekárom pomôcť predpovedať, ktorým pacientom s COVID-19 hrozí vážny priebeh ochorenia. Nová štúdia publikovaná v časopise EBioMedicine poskytuje ďalšiu prelomovú metódu, vďaka ktorej by sa nemocnice mohli odľahčiť od množstva hospitalizovaných pacientov. viac »


Španielsko má ako prvá krajina v EÚ viac ako milión nakazených koronavírusom

Španielsko má ako prvá

21.10.2020 21:35

MADRID - Španielsko sa stalo prvou krajinou Európskej únie, kde zaznamenali viac než milión potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Podľa údajov ministerstva zdravotníctva tam za uplynulých 24 hodín pribudlo 16.973 infikovaných, čím ich celkový počet stúpol na 1.005.295. O 156 na 34.366 sa zvýšil aj počet úmrtí, informuje agentúra AFP. viac »


Situácia sa prudko zhoršuje aj v Rakúsku, zaznamenali najvyšší denný nárast prípadov

Situácia sa prudko zhoršuje

21.10.2020 21:10

VIEDEŇ - Rakúsko za posledných 24 hodín zaznamenalo 1958 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Ide o doteraz najvyšší denný nárast, informovali v stredu tamojšie ministerstvá vnútra a zdravotníctva, píše agentúra DPA. viac »


KORONAVÍRUS Štúdia, ktorá konšpirátorov uzemní: Na Covid-19 sa umiera až 5-krát viac ako na chrípku!

KORONAVÍRUS Štúdia, ktorá konšpirátorov

21.10.2020 21:00

BRATISLAVA - Sme uprostred jednej z najväčších pandémii za posledné desaťročia - Covid-19, no čo je ešte nepríjemnejšie, v plnom prúde je aj chrípková sezóna. Tieto 2 ochorenia sa príznakmi prekrývajú a preto aj mnohí konšpirátori ochorenie často zľahčujú. Najnovšia štúdia im však dáva jasne najavo, že sa mýlia. Ochorenie, ktoré spôsobuje najnovší koronavírus ... viac »


KORONAVÍRUS Česko hlási za stredu zatiaľ rekordných 8840 nových prípadov a 51 úmrtí

KORONAVÍRUS Česko hlási za

21.10.2020 19:10

PRAHA - V Českej republike v stredu do 18.00 h potvrdili rekordných 8840 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Ide o prekonanie najvyššieho priebežného prírastku z predchádzajúceho dňa, keď úrady hlásili ďalších 6814 infikovaných. Vyplýva to z údajov českého ministerstva zdravotníctva. viac »


VIDEO Spor o rúško v lietadle eskaloval: Nazúrená žena kašľala na ostatných pasažierov

Pasažierka kašľala na ostatných
Video

21.10.2020 19:00

BELFAST - Rozruch na palube letu EasyJet: Žena musela pred vzletom opustiť lietadlo, pretože nemala nasadené rúško. Podľa britských novín „Mirror“ k incidentu došlo pred letom z Belfastu do Edinburghu. Muž natáčal nahnevanú cestujúcu, ktorá kašlala na ďalších ľudí v kabíne, keď ju letová posádka sprevádzala z lietadla. viac »


KORONAVÍRUS Rumunsko i Bulharsko hlásia rekordné prírastky prípadov nákazy

KORONAVÍRUS Rumunsko i Bulharsko

21.10.2020 17:40

BUKUREŠŤ/SOFIA - Rumunsko v stredu oznámilo, že za posledných 24 hodín pribudlo 4848 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je doteraz najvyšší denný prírastok infikovaných od vypuknutia pandémie. Informovala o tom agentúra AP. viac »


Británia poriadne pritvrdila v opatreniach proti KORONAVÍRUSU: Najnovší zákaz sa týka aj sexu!

Britský premiér Boris Johnson

21.10.2020 17:00

LONDÝN - Vo Veľkej Británii počet infekcií rastie už niekoľko dní. Vláda zavádza nové opatrenia, aby mala šírenie pod kontrolou. Tie siahajú až do spální obyvateľstva. viac »


KORONAVÍRUS Do nemocníc v Česku príde pomáhať 28 amerických lekárov

KORONAVÍRUS Do nemocníc v

21.10.2020 15:20

PRAHA - Do Česka príde bojovať s pandémiou nového koronavírusu aj 28 vojenských lekárov zo Spojených štátov. Pomoc zdravotníkov z Texasu a Nebrasky dohodol s americkým veľvyslancom v ČR Stephenom Kingom český vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček. O tom, kedy by mali doraziť, sa momentálne rokuje, informoval v stredu Český rozhlas (ČRo). viac »


KORONAVÍRUS Česko ide do lockdownu: Už o pár hodín začnú platiť prísne opatrenia

Český premiér Andrej Babiš

21.10.2020 14:05

PRAHA - Česká vláda pristúpila v stredu k ďalším opatreniam v boji proti pandémii koronavírusu SARS-CoV-2, informovala spravodajská televízia ČT24. Od štvrtka od 6.00 h bude uzavretý maloobchod. Výnimku majú predajne základného sortimentu. Veľkoobchod bude bez obmedzenia. viac »


KORONAVÍRUS V Poľsku sa situácia neustále zhoršuje: Najvyšší denný prírastok infikovaných

KORONAVÍRUS V Poľsku sa

21.10.2020 13:45

VARŠAVA - Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Poľsku sa od utorka zvýšil o 10.040, čo je najvyšší denný prírastok infikovaných od začiatku pandémie. Informovala o tom v stredu agentúra PAP s odvolaním sa na údaje poľského ministerstva zdravotníctva. viac »


Starý kontinent sa trápi s KORONAVÍRUSOM: Rekordný počet nových prípadov za týždeň

Starý kontinent sa trápi

21.10.2020 13:03

ŽENEVA - Svetová zdravotnícka organizácia v stredu oznámila, že európske štáty hlásili za minulý týždeň vyše 927.000 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Ide o vôbec najvyšší prírastok za jeden týždeň od začiatku pandémie, upozornila agentúra AP. viac »


Český vicepremiér a šéf krízového štábu Hamáček sa infikoval KORONAVÍRUSOM

Jan Hamáček

21.10.2020 12:20

PRAHA - Českému vicepremiérovi a ministrovi vnútra Janovi Hamáčkovi diagnostikovali nákazu novým druhom koronavírusu. Predseda sociálnych demokratov sa dal otestovať po stretnutí s ministrom poľnohospodárstva Miroslavom Tomanom, u ktorého sa infekcia potvrdila v nedeľu, informoval v stredu spravodajský webový portál Novinky.cz. viac »


KORONAVÍRUS v Európe mocnie: Rekord v počte infikovaných hlásia aj Slovinsko a Chorvátsko

KORONAVÍRUS v Európe mocnie:

21.10.2020 12:05

ĽUBĹANA/ZÁHREB - Slovinsko a Chorvátsko zaznamenali za posledných 24 hodín najvyšší denný nárast počtu prípadov infekcie novým druhom koronavírusu, informovali v stredu tamojšie úrady. viac »


Naši východní susedia hlásia zlé správy: Ukrajina zaznamenala najvyšší nárast počtu prípadov

Naši východní susedia hlásia

21.10.2020 09:05

KYJEV - Ukrajina zaznamenala najvyšší denný nárast počtu prípadov infekcie novým druhom koronavírusu, informovala v stredu agentúra Ukrinform s odvolaním sa na údaje Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany. viac »


Najčítanejšie články