Koronavírus COVID-19 vo svete | Topky.sk - Bleskovky

°C

Sobota, 28. marec 2020. Meniny má Soňa, zajtra Miroslav.

Koronavírus vo svete

KORONAVÍRUS Americké úrady schválili nové testovacie súpravy na zistenie nákazy

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred 37 minútami

SOUL - Americký úrad na kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil nové testovacie súpravy na zistenie nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktoré dodali americké a juhokórejské spoločnosti. Informovali o tom agentúry AFP a Jonhap. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Merkelová netají smútok: Toto jej počas pandémie chýba najviac

Angela Merkelová

včera o 10:29

BERLÍN - Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že pri práci z domu počas pandémie koronavírusu jej chýba osobný kontakt s kolegami. viac »


KORONAVÍRUS Bilancia Američanov je hrôzostrašná: Za deň skoro 18-tisíc prípadov a svet má nové epicentrum

KORONAVÍRUS Bilancia Američanov je

včera o 10:00

WASHINGTON - Spojené štáty americké majú najviac potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom na svete. Podľa najnovších údajov z portálu Worldometer je v USA už viac ako 85 600 pozitívnych testov, čo je viac ako v Číne (81 340) a v Taliansku (80 589). Spojené štáty majú už viac, ako 1 300 úmrtí spôsobených ochorením COVID-19, ktoré nový koronavírus ... viac »


KORONAVÍRUS Michaelin nakazený manžel má nádej na uzdravenie: FOTO Českí lekári mu podávajú experimentálny liek

Nakazený taxikár v Česku
Foto

včera o 09:59

PRAHA – Michaelin manžel, vodič taxislužby, má za sebou prvé tri dávky experimentálneho lieku remdesivir, ktorý môže byť prelomom v zvládnutí infekcie koronavírusom. Nakazený muž leží v pražskej nemocnici, jeho stav je naďalej kritický, doktori však vidia zlepšenie. viac »


KORONAVÍRUS Počet nakazených v Česku prekonal hranicu 2-tisíc osôb

KORONAVÍRUS Počet nakazených v

včera o 09:51

PRAHA - Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom prekročil v Česku dvetisíc. Počas štvrtka pribudlo 259 nakazených, teda zhruba o 30 menej ako v stredu, kedy bol denný nárast najvyšší. K dnešnému ránu bolo evidovaných 2062 ľudí s chorobou COVID-19. viac »


Lídri EÚ dali ministrom dva týždne na protikrízové opatrenia: Taliani a Španieli summit blokovali

Lídri EÚ dali ministrom

včera o 09:47

BRUSEL - Lídri 27 členských krajín Európskej únie sa vo štvrtok večer na videosummite dohodli na dvojtýždňovom časovom harmonograme, počas ktorého musia ministri financií eurozóny (Euroskupina) navrhnúť ďalšie fiškálne opatrenia na riešenie krízy spôsobenej šírením koronavírusu. viac »


KORONAVÍRUS Ľudia v Iráne sa trávia metanolom vo viere, že alkohol zabíja chorobu

Metanol

včera o 09:39

TEHERÁN - Nebezpečné falošné správy o tom, že alkohol chráni pred novým koronavírusom, stáli v Iráne život už takmer tristo ľudí. Vyše tisíc ďalších podľa tamojších médií ochorelo po požití metanolu. viac »


Macron otvorene: Kríza vyvolaná šírením koronavírusu ohrozuje európsky projekt a Schengen

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

včera o 09:37

PARÍŽ - Francúzsky prezident Emmanuel Macron na štvrtkovom videosummite varoval lídrov zvyšných 26 krajín EÚ, že kríza spôsobená šírením koronavírusu ohrozuje európsky projekt a budúcnosť schengenského priestoru. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na diplomatický zdroj. viac »


KORONAVÍRUS Maďarská vláda nariadila od soboty čiastočný zákaz vychádzania

Maďarský premiér Viktor Orbán

včera o 09:08

BUDAPEŠŤ - Maďarská vláda v rámci opatrení proti ďalšiemu šíreniu nákazy novým druhom koronavírusu nariadila s platnosťou od soboty 28. marca do 11. apríla čiastočný zákaz vychádzania, oznámil premiér Viktor Orbán v piatok vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió. viac »


KORONAVÍRUS Rusko zatvára do 5. apríla všetky zariadenia verejného stravovania

Ruský premiér Michail Mišustin

včera o 08:57

MOSKVA - Ruský premiér Michail Mišustin nariadil regionálnym úradom v celej krajine, aby od 28. marca do 5. apríla pozastavili činnosť firiem v oblasti verejného stravovania. Výnimku dostali tie zariadenia, ktoré sú schopné zabezpečiť rozvoz jedál a nápojov. viac »


Trump zúri: Jeho volebný tím hrozí televíziám právnymi krokmi kvôli spotu o koronavíruse

Donald Trump

včera o 08:46

WASHINGTON - Volebný tím amerického prezidenta Donalda Trumpa hrozí televíznym staniciam v piatich amerických štátoch podniknutím právnych krokov, ak z vysielania nestiahnu sporný reklamný spot, informovala vo štvrtok agentúra AP. viac »


KORONAVÍRUS zavrel školy a škôlky, aj vy ste doma ostali s deťmi? Takto pre ne navaríte

KORONAVÍRUS zavrel školy a

včera o 08:36

WASHINGTON - Kvôli pandémii koronavírusu zostali deti rôznych vekových kategórií doma. Pre mnohých rodičov je ťažké zamestnať ich, nehovoriac o nekonečnom varení. Možno premýšľate o tom, ako navariť pre celú rodinu chutne a výdatne v období, keď v obchodoch toho veľa nekúpite. Odborníčka radí, ako na to. viac »


KORONAVÍRUS Čína a USA sa musia spojiť v boji s koronavírusom, povedal Si Ťin-pching

Čínsky prezident Si Ťin-pching

včera o 08:30

PEKING - Čína a Spojené štáty by sa mali "spojiť v boji" s pandémiou smrtiaceho koronavírusu, ktorá vyčíňa na celom svete. Vyhlásil to v piatok čínsky prezident Si Ťin-pching v telefonickom rozhovore so šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom. viac »


KORONAVÍRUS Záchrana životov má prednosť pred ekonomikou, povedal argentínsky prezident

Prezident Alberto Fernández

včera o 08:10

BUENOS AIRES - Argentínsky prezident Alberto Fernández vo štvrtok v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 vyhlásil, že záchrana životov má prednosť pred ochranou ekonomiky. Je preto možné očakávať, že argentínska ekonomika sa tento rok prepadne do ešte hlbšej recesie, napísala agentúra Reuters. viac »


KORONAVÍRUS Južná Kórea hlási už takmer 10-tisíc infikovaných: Nakazila sa aj americká vojačka

Koronavírus v Južnej Kórei

včera o 08:03

SOUL - Južná Kórea potvrdila v piatok 91 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čím počet infikovaných v krajine stúpol na 9332. Počet úmrtí zároveň vzrástol o osem na celkovo 139, informovala agentúra Jonhap. viac »


KORONAVÍRUS Čína potvrdila 55 nových prípadov nákazy: Takmer všetky sú zo zahraničia

KORONAVÍRUS Čína potvrdila 55

včera o 06:34

PEKING - Čína v piatok potvrdila 55 nových prípadov ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový druh koronavírusu. S výnimkou jedného prípadu ide o osoby, ktoré sa vírusom nakazili v zahraničí, informovala agentúra AP. viac »


KORONAVÍRUS VIDEO Ľudia v Británii potleskom ďakovali zdravotníkom: Zapojil sa aj premiér Johnson

Ľudia v Británii potleskom
Video

včera o 06:26

LONDÝN - Obyvatelia Británie tlieskali vo štvrtok večer zo svojich okien, balkónov či veránd pracovníkom Národnej zdravotnej služby (NHS), aby im takýmto spôsobom prejavili vďaku za prácu, ktorú odvádzajú v boji s novým koronavírusom SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra AP. viac »


KORONAVÍRUS Spojené štáty prekonali Čínu: Už evidujú najviac nakazených na svete

KORONAVÍRUS Spojené štáty prekonali

včera o 05:58

WASHINGTON - V Spojených štátoch aktuálne evidujú najviac prípadov nákazy novým koronavírusom na svete. USA tak v počte infikovaných predstihli už aj Čínu a Taliansko. Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré vo štvrtok neskoro večer zverejnili Univerzita Johnsa Hopkinsa aj denník The New York Times, informuje agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Bolo to absolútne nedôstojné a ponižujúce! FOTO Lekárka Andrea sa sťažuje na výdaj respirátorov v Česku

KORONAVÍRUS Bolo to absolútne
Foto

včera o 05:55

OLOMOUC – Stoja v prvej línii v boji s koronavírusom, a preto potrebujú spoľahlivú ochranu. Reč je aj o zdravotníkoch v Olomouci, ktorí v pondelok čakali na výdaj respirátorov. Medzi nimi bola aj lekárka Andrea. Tú však nahnevalo, za akých ponižujúcich podmienok výdaj prebiehal. viac »


VIDEO Boj s KORONAVÍRUSOM za pomoci tanca: Wow... pozrite na tie ladné pohyby v uniformách!

VIDEO Boj s KORONAVÍRUSOM

včera o 23:00

BRATISLAVA - Ešte minulý rok by málokomu prišlo na um, že státisíce ľudí po celom svete zostanú zavretí doma. Koronavírus sa však podpísal pod smrť vyše 21-tisíc pacientov. A pomocou je práve izolácia. Záchranné zložky, ktoré napriek všetkému musia smerovať do terénu, ale bojujú aj inak - tancom! viac »


KORONAVÍRUS Otec dvoch detí prekonal Covid-19: V nemocnici prežil hrôzy, ľudia pred ním zomierali!

KORONAVÍRUS Otec dvoch detí
Foto

včera o 22:00

LONDÝN - Podobne ako ostatné európske štáty, aj Veľkú Britániu zasiahlo nové ochorenie Covid-19, ktoré sa začalo šíriť z Číny. Dennodenne pribúda vo svete množstvo nakazených aj mŕtvych. Štyridsaťročný šéf technickej spoločnosti sa musel bezmocne prizerať tomu, ako priamo pred ním zomreli dvaja pacienti, keď bojoval proti koronavírusu na jednotke intenzívnej starostlivosti. viac »


Najčítanejšie články