Utorok5. december 2023, meniny má Oto, zajtra Mikuláš, Nikolas

Danko o blížiacom sa neformálnom summite: Je to skvelá príležitosť zviditeľniť sa

Andrej Danko
Andrej Danko (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Piatkový neformálny summit 27 krajín Európskej únie, ktorý sa koná v Bratislave, je rozhodne veľkou príležitosťou pre Slovensko. Povedal to predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS).

Hlavným dejiskom schôdzky 27 lídrov členských štátov Európskej únie bez Veľkej Británie bude Bratislavský hrad. „V rámci tohto summitu bude 15. a 16. septembra vysvietený Bratislavský hrad, na ktorom sa bude premietať projekcia so symbolmi a vlajkami členských štátov EÚ,“ vyjadril Danko svoje nadšenie. 

Delegácie bude na hrade hostiť predseda vlády Robert Fico, rokovania bude viesť predseda Európskej rady Donald Tusk a na neformálnom summite sa zúčastní aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Bratislavský summit má zároveň svoje vlastné logo, je ním silueta Bratislavského hradu tvorená vlajkami 27 krajín a Európskej únie. Uvádza sa to v špeciálnom newslettri k Bratislavskému summitu, ktorý vytvoril Sekretariát predsedníctva SR v Rade Európskej únie na ministerstve zahraničných vecí. 

„Logo je štandardnou súčasťou podujatí na najvyššej úrovni. Vizuálna identita neformálneho zasadnutia 27 hláv štátov a predsedov vlád krajín Európskej únie, ktoré sa koná počas historicky prvého slovenského predsedníctva v Rade EÚ, je tvorená špecifickou kolážou zástav členských štátov EÚ a zástavy EÚ,“ píše sa v newslettri s tým, že pre ľahkú identifikáciu miesta konania zvolili siluetu Bratislavského hradu. Logo vytvoril grafický dizajnér a zároveň autor loga slovenského predsedníctva v Rade EÚ Jakub Dušička.

Bratislavu čakajú v piatok výrazné dopravné obmedzenia

Viaceré dopravné obmedzenia prinesie v piatok obyvateľom a návštevníkom hlavného mesta summit premiérov a prezidentov členských krajín EÚ. Hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Andrea Dobiášová verejnosti odporučila, aby minimalizovali pohyb autami po Bratislave. Pracovné stretnutia lídrov budú na Bratislavskom hrade a tlačové konferencie v priestoroch výstaviska Incheba na petržalskej strane Dunaja.

V ich okolí bude rozšírená bezpečnostná zóna. Dopravný podnik Bratislava (DPB) informoval, že obmedzená bude aj premávka Mestskej hromadnej dopravy (MHD). DPB bude obmedzenia riešiť operatívne v spolupráci s dopravnou políciou. Informácie o dotknutých linkách MHD sú na stránke Dopravného podniku Bratislava http://www.dpb.sk/o-podniku/aktuality/obmedzenia-mhd-pocas-summitu-/ . MHD bude v deň summitu zadarmo pre všetku cestujúcu verejnosť. 

Obmedzenia sa začnú v piatok 16. septembra ráno počas presunu delegácií z bratislavského letiska M. R. Štefánika na Bratislavský hrad. Počas prejazdu delegácií zatvoria od 8:00 až do 10:00 časť diaľnice D1, a to diaľničný obchvat Bratislavy v smere od Zlatých pieskov po Most SNP, a taktiež výjazdy na diaľnicu z Galvaniho, Gagarinovej a z Bajkalskej ulice. Obmedzenia sa dotknú aj Einsteinovej ulice v Petržalke.

Počas príchodov delegácií uzatvoria Most SNP v smere z Petržalky, Staromestskú ulicu v smere do Starého Mesta, Hodžovo námestie a ulicu Palisády v oboch smeroch, až po Bratislavský hrad. V tomto čase nebude možný ani príchod, ani odchod z bratislavského letiska. Zatvorená totiž bude aj Ivanská cesta v oboch smeroch od obchodného centra Avion. Vodiči smerujúci z Petržalky do centra mesta môžu počas zatvorenia Mosta SNP využiť ostatné bratislavské mosty. 

Ďalšie obmedzenia čakajú Bratislavu v piatok popoludní počas presunu delegácií, ktorý sa očakáva medzi 13:00 až 14:00. V tomto čase bude úplne zatvorená ulica Palisády od Bratislavského hradu, Hodžovo námestie, Staromestská ulica od zjazdu z Mosta SNP na Rázusovo nábrežie, ďalej Vajanského nábrežie až po Šafárikovho námestie.

Dopravu budú odkláňať na križovatke Dostojevského rad - Landererova a z opačnej strany v smere z Karlovej Vsi do centra na Nábreží Generála L. Svobodu do Mlynskej doliny pod mostom Lafranconi. Následne po 14:00 približne na 15 minút úplne uzatvoria pre dopravu aj pre peších všetky bratislavské mosty - Most Lafranconi, Most SNP, Starý most, Most Apollo a Prístavný most.

Popoludní medzi 15:30 až 16:30 v oboch smeroch zatvoria cestu v úseku od vodného diela Čunovo, Danubiany, vedúcu cez Čunovo, ďalej Panónsku cestu v smere od tzv. umelého kopca až na Most SNP, tiež obojsmerne Staromestskú ulicu, Hodžovo námestie a ulicu Palisády až po Bratislavský hrad. Po 18:00 priebežne obmedzia premávku na ulici Palisády, Hodžovom námestí a na Einsteinovej ulici. Priebežne budú zatvárať diaľničný obchvat diaľnice D1 v smere od Mosta SNP po bratislavské letisko M. R. Štefánika, ako aj výjazdy na diaľnicu z Einsteinovej, Dolnozemskej, Bajkalskej a Gagarinovej ulice. 

Premávka z diaľnice D1 bude v piatok od Zlatých pieskov pre osobnú dopravu presmerovaná cez mesto na Seneckú cestu, Rožňavskú ulicu, Trnavskú cestu, respektíve na Vajnorskú ulicu. Nákladnú dopravu odstavia na diaľnici v pravom jazdnom pruhu a cez mesto ju budú púšťať podľa aktuálnej dopravnej situácie. Pre vodičov smerujúcich do Bratislavy ministerstvo vnútra v piatok ráno odporúča využiť aj cesty cez Senec alebo Pezinok.

Dopravné obmedzenia čakajú vodičov nákladných vozidiel nielen v Bratislavskom, ale aj v Trnavskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji na R1. Vozidlá nad 7,5 tony budú policajti odstavovať v čase asi od 06:00 zhruba do 09:30 na odpočívadlách a v odstavných pruhoch. Šoférov na tieto opatrenia budú upozorňovať aj prenosné dopravné značenia. Polícia preto dopravcov vyzýva, aby zvážili nutnosť prepravy v piatok dopoludnia. 

Bratislavské letisko M. R. Štefánika odporúča cestujúcim, aby sa v piatok dostavili na odlety aspoň tri hodiny dopredu. Letisko totiž podľa jeho hovorkyne Veroniky Ševčíkovej očakáva prílet a odlet mnohých vládnych delegácií, ktoré sa budú presúvať do centra mesta a naopak z centra naspäť na letisko. Z tohto dôvodu bude obmedzená prístupová cesta na letisko a môžu sa tvoriť kolóny.

"V čase od 8:00 do 10:00 bude uzatvorená diaľnica D1 v okolí letiska a rovnako aj Ivanská cesta v oboch smeroch od OC Avion. Cestujúcim, ktorí odlietajú z Bratislavy v piatok 16. septembra v doobedňajších hodinách a v čase medzi 18:00 až 21:00 preto odporúčame, aby si vyhradili dostatočný čas pred príchodom," uviedla Ševčíková a dodala, že prevádzka pravidelných ani charterových letov nebude obmedzená a všetky lety by mali byť vybavované podľa platného letného letového poriadku.

Viac o téme: SummitBratislavaAndrej Danko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu