Piatok1. december 2023, meniny má Edmund, zajtra Bibiána, Viviána

Once

Once Zobraziť galériu (4)
Once

On je pouličný muzikant a občas si privyrába v dielni svojho otca. Jeho snom je živiť sa hudbou, ale vôbec sa mu to nedarí. Ona je výborná pianistka z Čiech, ktorá odišla do Írska kvôli obžive a predáva na ulici ruže.

Tí dvaja sa samozrejme stretnú a zistia, že ich spoločná hudba má takú silu, že sa im podarí získať peniaze nielen na prenájom štúdia, kde natočia spoločnú platňu, ale tiež priazeň a obdiv všetkých, ktorí sa na jej vzniku podieľajú. Obaja si čoskoro uvedomia, že takého človeka, akým je ten druhý, sa im v živote podarí stretnúť iba raz. Jeho znovu nadobudnutá sloboda a jej minulé záväzky však oboch postavia pred rozhodnutie, čo sú pre seba ochotní obetovať a či vôbec majú možnosť zostať spolu.

Film vznikol s neuveriteľne nízkym rozpočtom priamo v uliciach Dublinu, v autentických interiéroch a s nehercami. V januári 2007 získal divácku cenu na jednom z najprestížnejších filmových festivalov v americkom Sundance. Nasledovalo uvedenie do amerických kín, kde sa film stal nečakaným hitom. Dôvodov je hneď niekoľko. Originálna a výborná hudba. Silný príbeh. Vynikajúce a autentické herecké výkony. S hudbou Glena Hansarda sa diváci mohli stretnúť mnohokrát, pretože tento hudobník často koncertoval v Čechách so svojou skupinou Frames a niektoré jeho piesne sa objavili vo filme Jana Hřebejka „Kráska v nesnázích“. Markéta Irglová s Hansardom spolupracuje a žije už niekoľko rokov. Ich hudba je melancholická a zároveň razantne energická.

Film Once vznikol ako malý, jednoduchý film, ale už dnes je jasné, že sa jedná o jeden z najúspešnejších projektov s českou účasťou za posledných niekoľko rokov. Predovšetkým pre Markétu Irglovú znamená prelom na medzinárodnej filmovej i hudobnej scéne. Glen Hansard pritom potvrdzuje pozíciu najzaujímavejšieho írskeho hudobníka od vzniku kapely U2.

Film Once síce rozpráva jednoduchý príbeh o láske a porozumení medzi dvomi mladými ľuďmi, na druhej strane však prináša i presný pohľad na české komunity v zahraničí a vypovedá o dobe, kedy sa k úspechu môže dopracovať každý. Možno len raz za život s možno len na chvíľu, ale zato slobodne.

Scenár: John Carney
Réžia: John Carney
Kamera: Tim Fleming
Hrajú: Markéta Irglová, Glen Hansard, Bill Hodnett, Darren Healy
Žáner: hudobná melodráma
Distribúcia: TATRAFILM s.r.o.
Propagácia: Plagáty A1, B4, rozhlas,
Odporúčaná prístupnosť: MP - 12
Farebný, České titulky, 86 min., formát 1:1,85, Dolby Digital , azúrová stopa
www.tatrafilm.sk
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu