BOCHUM - Nedávno publikovaná štúdia v renomovanom vedeckom časopise Psychological Bulletin priniesla nové poznatky o potenciálnom vzťahu medzi ľaváctvom a zvýšeným rizikom určitých neurologických porúch. Výskum vyvolal záujem odbornej verejnosti a zároveň otvoril diskusiu o potrebe ďalšieho skúmania tejto problematiky.
Medzinárodný tím vedcov analyzoval údaje od viac ako 200-tisíc osôb a uviedli, že približne 10 percent ľudí na svete sú ľaváci, uviedol portál Fox News. Avšak u osôb s autizmom je pravdepodobnosť výskytu tejto črty 3,5-krát vyššia. Štúdia uverejnená v časopise Psychological Bulletin poukázala na to, že ľaváctvo a zmiešaná ruka, sa častejšie prejavujú aj u pacientov s diagnózami, ako sú schizofrénia, autizmus a mentálne postihnutie.
Pri zmiešanej ruke používajú ľudia na určité úkony ľavú ruku a pravú na iné. Existuje aj stav známy ako ambidexterita, čo znamená rovnaké používanie oboch rúk. „Kľúčové poznatky tejto štúdie vyplývajú z toho, že zmeny v preferencii rúk oproti norme, to jest pravorukosť, sa spájajú najmä s psychiatrickými a psychologickými stavmi, ktoré ovplyvňujú jazykový systém, ako napríklad dyslexia alebo schizofrénia, alebo majú vplyv na neurologický vývoj v ranom veku, napríklad autizmus alebo porucha pozornosti s hyperaktivitou,“ povedal hlavný autor štúdie, Julian Packheiser z Inštitútu kognitívnej neurovedy na Ruhr University Bochum v Nemecku. „Korelácia neznamená príčinnú súvislosť a byť ľavákom neznamená, že sa u niekoho vyvinie autizmus alebo schizofrénia,“ dodal.
Nie všetky neurologické ochorenia však vykazovali spojitosť s dominantnou rukou človeka. Štúdia napríklad zistila, že depresia a dyskalkúlia, respektíve porucha učenia matematiky, nevykazovali žiadny významný rozdiel v preferencii ruky v porovnaní s kontrolnými skupinami.