SEATTLE – Vedci v záznamoch ľudského genómu objavili desiatky tisíc „temných“ génov. Tieto ťažko zistiteľné sekvencie genetického materiálu môžu kódovať drobné proteíny, pričom niektoré z nich sa podieľajú napríklad na vzniku rakoviny.
Globálny tím vedcov potvrdil existenciu týchto nepolapiteľných sekvencií, známych ako gény nekanonického otvoreného čítacieho rámca (ncORF). Eric Deutsch, proteomista z Amerického inštitútu pre systémovú biológiu, a jeho kolegovia identifikovali obrovské množstvo týchto génov analýzou údajov z 95 520 genetických experimentov. Na rozdiel od konvenčných génov týmto sekvenciám chýbajú dlhé markery, ktoré sa typicky používajú na signalizáciu produkcie proteínov, čo im umožňuje vyhnúť sa detekcii.
„Tieto novo potvrdené proteíny ncORF môžu mať priamy biomedicínsky význam,“ uviedol vedecký tím vo svojej recenzovanej štúdii, ktorá je dostupná v úložisku bioRxiv. „Temné“ gény sa údajne ukrývajú v oblastiach našej DNA. Niektoré ncORF gény sa používajú na výrobu malých proteínov. Predchádzajúce štúdie však ukázali, že rakovinové bunky obsahujú stovky takýchto malých proteínov. Vedci skúmali 7 264 identifikovaných ncORF génov a zistili, že najmenej 3 000 z nich produkuje tieto proteíny.
Podľa Johna Prensnera, neuroonkológa z americkej University of Michigan a jedného z autorov spomínaného výskumu, by tak vedci mohli získať kľúč k úplne novej triede liekov pre pacientov trpiacich rakovinou. „Nestáva sa vám každý deň, že uskutočníte výskum a môžete povedať: ‚Možno máme pre pacientov úplne novú triedu liekov‘,“ uviedol Prensner pre portál Science.