Streda21. február 2024, meniny má Eleonóra, zajtra Etela

Danteho dom vo Florencii ožil slovenským umením

Danteho dom ožil slovenským umením Zobraziť galériu (2)
Danteho dom ožil slovenským umením

Božská komédia Dante Alighieriho sa stala inšpiráciou slovenským výtvarníkom – Melite Gwerkovej a Marianovi Vidovi.

Ich diela sú od soboty 2. apríla 2011 vystavené v Danteho dome vo Florencii. Výtvarníci jeho slávne dielo uchopili originálne, nie ilustratívne. Zamerali sa na filozofiu Božskej komédie. Každý obraz predstavuje vybraný verš, ktorý je zároveň súčasťou názvu obrazu.

Samotné pomenovanie výstavy „Cestovanie v čase s Dantem“ veľa napovedá o jej obsahu. Obrazy návštevníkov prevádzajú v čase do doby, kedy tento geniálny autor tvoril a zároveň otvárajú dvere do pekla, očistca a raja.

Obaja výtvarníci sú laureátmi viacerých medzinárodných ocenení a zároveň sú členmi florentskej asociácie umelcov Società delle Belle Arti, Circolo degli artisti di Firenze, ktorá bola založená samotným kráľom v roku 1843 a dodnes je najvýznamnejším umeleckým združením vo Florencii. Možnosť vystavovať v srdci talianskeho umenia, v starobylej Florencii priamo v Danteho dome, je veľkou poctou nielen samotným autorom, ale aj slovenskému výtvarnému umeniu.

Výstavu Melity Gwerkovej a Mariana Vidu je možné vidieť do 14. apríla 2011 vo Florencii a následne sa celá presunie do galérie v toskánskom meste San Gimignano.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu