KYJEV - Temná hra ruských agentov sa presúva za hranice vojenského konfliktu. Podľa ukrajinskej vojenskej rozviedky HUR sú Európania čoraz častejšie ohrození vlastnými susedmi – občanmi Ukrajiny, ktorých verbuje Kremeľ na špionáž a sabotáž.
Zúfalstvo ako nástroj ruskej hybridnej vojny
Ukrajinská vojenská rozviedka HUR varuje: ruské tajné služby aktívne oslovujú zraniteľných Ukrajincov – predovšetkým tých z okupovaných území – a ponúkajú im peniaze za špehovanie, sledovanie kritickej infraštruktúry či vykonávanie sabotáží v prospech Ruskej federácie.
„Verbovanie Ukrajincov na nepriateľské operácie v Európe je ďalšou súčasťou hybridnej agresie, ktorú Moskva vedie proti Ukrajine a celému európskemu spoločenstvu,“ uvádza HUR vo svojom oficiálnom stanovisku, ktoré zverejnil denník Kyiv Post.
Rozviedka vyzvala všetkých ukrajinských občanov žijúcich v zahraničí, aby akýkoľvek podozrivý kontakt neodkladne hlásili buď miestnym bezpečnostným zložkám, alebo priamo ukrajinským diplomatickým misiám.
Séria podozrivých útokov v Európe: Ukrajinci na výplatnej páske Kremľa?
Varovanie prichádza v čase, keď Európu otriasa reťazec incidentov, pri ktorých figurujú práve občania Ukrajiny. Podľa viacerých vyšetrovaní mali konať v prospech ruských spravodajských služieb.
Jedným z najvýraznejších prípadov je séria podpaľačských útokov v Británii, ktoré cielili na nehnuteľnosti spojené s premiérom Keirem Starmerom. Podľa Financial Times z 23. mája mal začiatkom mesiaca vzbĺknuť jeho rodinný dom, auto i bývalá rezidencia v Londýne. Britské úrady momentálne preverujú, či za útokmi nestojí ruská rozviedka.
Z činu boli obvinení dvaja Ukrajinci – Roman Lavrynovyč a Petro Pochynok – spolu s rumunským občanom Stanislavom Carpiucom. Podľa prokuratúry mali konať v súčinnosti s neidentifikovanými osobami, ktoré mohla naverbovať ruská strana.
Nemecko, Poľsko, Litva: koordinované útoky, zadržaní Ukrajinci
Aj Nemecko hlási znepokojivé zistenia. V máji tamojšie úrady zadržali troch Ukrajincov počas simultánnych razií v Nemecku a Švajčiarsku. Obvinili ich z účasti na sprisahaní týkajúcom sa poštových bômb, ktoré podľa magazínu Der Spiegel organizovala ruská spravodajská sieť.
Do hry vstúpilo aj Poľsko, ktoré obvinilo dvoch ukrajinských občanov v súvislosti so žhářskymi útokmi v roku 2024 – jeden z nich zasiahol obchodný dom IKEA vo Vilniuse, druhý nákupné centrum vo Varšave. Oba incidenty nesú znaky operácií s podporou Ruska.
Podobné stopy vedú aj k ničivému požiaru logistického centra DHL na letisku v Lipsku v júli 2024. Vyšetrovatelia zistili, že horľavý balík zaslaný z Litvy smeroval na falošnú adresu v britskom Birminghame – metóda, ktorú už v minulosti používala ruská vojenská rozviedka GRU.
Moskva destabilizuje Západ: varovanie pre európske vlády
Západní predstavitelia dlhodobo obviňujú Rusko z útokov v kybernetickom priestore, šírenia dezinformácií a sabotážnych akcií s cieľom rozvrátiť politickú stabilitu európskych krajín podporujúcich Ukrajinu.
Ukrajinská vojenská rozviedka zdôrazňuje, že Kremeľ cielene využíva zúfalých ľudí ako nástroje svojej agendy. Vyzýva preto európske štáty, aby zostali v strehu a posilnili bezpečnostnú spoluprácu s ukrajinskými spravodajskými službami.