MADRID - Štáty a firmy sa pohrávajú so skracovaním pracovného času. Španielsko by mohlo čoskoro prejsť na kratší pracovný týždeň, pričom zamestnanci by si užili o 2,5 hodiny viac voľna. Vláda totiž minulý týždeň schválila návrh zákona, ktorý by znížil oficiálny pracovný čas zo 40 hodín na 37,5 hodín týždenne. Rakúska firma zase skúsila štvordenný pracovný čas, no vyššiu produktivitu nepriniesol. Napriek tomu si to chváli.
Ak bude zákon prijatý, prospel by 12,5 miliónom zamestnancov na plný a čiastočný úväzok v súkromnom sektore, píše portál Euronews. Teraz ho musí schváliť španielsky parlament.
Podľa ministerstva práce sa očakáva, že zvýši produktivitu a zníži absenciu. "Dnes modernizujeme svet práce a pomáhame ľuďom byť o niečo šťastnejšími," povedala ministerka práce Yolanda Díaz, ktorá vedie stranu Sumar, ktorá je súčasťou súčasnej ľavicovej koaličnej vlády. Toto opatrenie, ktoré sa už vzťahuje na štátnych zamestnancov a niektoré ďalšie sektory, by sa podľa Díazovej dotklo hlavne maloobchodu, výroby, gastrosektora a stavebníctva.
Vláda premiéra Pedra Sáncheza nemá v parlamente jasnú väčšinu, kde musí byť návrh zákona schválený, aby sa stal zákonom. Hlavné odborové zväzy návrh podporili, na rozdiel od podnikateľských združení. Návrh zákona predložila Sumar, menšinový ľavicový partner Sánchezovej Socialistickej strany. Katalánska nacionalistická strana Junts, príležitostný spojenec Sánchezovej koalície, vyjadrila obavy z toho, čo nazvala negatívnymi dôsledkami kratšieho pracovného týždňa pre malé firmy a samostatne zárobkovo činné osoby.
Štvordňový pracovný čas v rakúskej firme vyššiu produktivitu nepriniesol
S dĺžkou pracovného času sa pohrávala aj rakúska firma Liebherr. Ide o nemeckú priemyselnú spoločnosť s celosvetovým obratom takmer 15 miliárd eur a 55-tisíc zamestnancami, ktorá testovala model v jednom zo svojich najdôležitejších závodov v Európe, aby zvládla krízu.
Ku koncu minulého roka tamojší zamestnanci poberali 90 percent mzdy a zostali im všetky pôvodne sľúbené mimoriadne odmeny. Týmto spôsobom sa spoločnosť snažila preklenúť obdobie nedostatku nových objednávok bez masového prepúšťania, píše portál Der Standard. Portál zdôraznil, že rakúska populácia starne a stále viac ľudí odchádza do dôchodku. O prácu v tamojšom priemysle nie je dlhodobo záujem. Obzvlášť to platí na východotirolskom trhu, kde spoločnosť Liebherr v prípade Rakúska pôsobí. "Vedeli sme, že keď ľudí necháme odísť, už sa nikdy nevrátia," hovorí obchodný riaditeľ firmy Holger König.
Podľa portálu Der Standard boli výsledky štvordňového pracovného týždňa v prípade rakúskeho podniku zmiešané. Priemyselná spoločnosť Liebherr nenamerala žiadnu vyššiu produktivitu. Skutočnosť, že stroje boli jeden deň mimo prevádzky, sa nedala nahradiť. Napriek tomu to vnímajú pozitívne. Skrátenie pracovného času bolo "správnym rozhodnutím, keďže sa dalo predvídať, že sa podnikanie oživí. Urobili by sme to znova," uvádzajú s tým, že spoločnosť prekonala pokles objednávok, využitie kapacity závodu sa od januára zvýšilo a pracovná sila sa udržala. Bol tu aj ďalší pozitívny faktor. "Ľudia mali pocit, že chcú v spoločnosti zostať," zdôraznili.